ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին նախապատրաստվել բանակցությունների
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով, ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի, Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր, ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (PRCIO) Անջեյ Կասպրշիկը հանդես են եկել հայտարարությամբ, փոխանցում է News.am։
«Համանախագահները և PRCIO-ն ողջունում են հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 16-ից հարաբերական անդորրը։ Համանախագահները կոչ են անում կողմերին օգտվել ակտիվ ռազմական գործողությունների ներկայիս նվազմամբ լուրջ առարկայական բանակցություններին նախապատրաստվելու համար հակամարտության համապարփակ լուծումը գտնելու նպատակով։ Համանախագահները կրկին ընդգծում են, որ այս դժվարին շրջանում խիստ կարևոր է զերծ մնալ սադրիչ հայտարարություններից և գործողություններից՝ ներառյալ քաղաքացիական հասարակությանը կամ խիստ կարևոր ենթակառուցվածքին ուղղված սպառնալիքները կամ ենթադրյալ սպառնալիքները։
Համանախագահները նշում են, որ վերջին հրապարակավ հայտարարությունները, որոնք քննադատում են համանախագահող երկրների ջանքերը և /կամ ձգտում են միակողմանի կարգով հաստատել կարգավորման գործընթացի ձևաչափի նոր «պայմաններ» կամ փոփոխություններ, չեն նպաստում կառուցողական երկխոսության վերականգնմանը։ Համանախագահները պնդում են, որ ամուր խաղաղ կարգավորման համար քաղաքական կամքը լավագույնս դրսևորվում է մաքսիմալիստական դիրքորոշումներից զերծ մնալու, հրադադարը խստորեն պահպանելու և սադրիչ հայտարարություններ և գործողություններ չկատարելու մեջ»,-նշվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ համանախագահներն ու PRCIO-ն երախտապարտ են միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին և ԵՄ-ին ակտիվ մասնակցության համար, որոնց կոչերը հրադադարը պահպանելու և երկխոսությունը վերականգնելու հարցում աջակցում են համանախագահների ջանքերին։
«Համանախագահները պատրաստ են հանդիպել ղեկավարների կամ նրանց ներկայացուցիչների հետ ցանկացած ժամանակ։ Համանախագահները նաև ընդգծում են, որ ԵԱՀԿ դիտորդները պետք է վերադառնան տարածաշրջան հնարավորինս արագ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

МГ ОБСЕ призывает Армению и Азербайджан воздерживаться от провокационных заявлений и действий
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов, Российская Федерация, Стефан Висконти, Франция, и Эндрю Шофер, США) и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ (PRCIO) Анджей Каспршик выступили с заявлением, передает News.am.
"Сопредседатели и PRCIO приветствуют относительную стабильность вдоль азербайджано-армянской границы с 16 июля. Сопредседатели призывают стороны воспользоваться нынешним сокращением активных боевых действий, чтобы подготовиться к серьезным предметным переговорам с целью нахождения всеобъемлющего решения конфликта. Сопредседатели вновь подчеркивают, что в этот сложный период крайне важно воздерживаться от провокационных заявлений и действий, включая угрозы или предполагаемые угрозы гражданскому населению или критически важной инфраструктуре.
Сопредседатели отмечают, что недавние публичные заявления, критикующие совместные усилия стран-сопредседателей и / или стремящиеся в одностороннем порядке установить новые "условия" или изменения формата процесса урегулирования, не способствуют возобновлению конструктивного диалога. Сопредседатели подтверждают, что политическая воля к достижению прочного мирного урегулирования лучше всего проявляется в том, чтобы воздерживаться от максималистских позиций, строго придерживаться прекращения огня и воздерживаться от провокационных заявлений и действий", - отмечается в заявлении.
Согласно заявлению, сопредседатели и PRCIO выражают признательность за активное участие лидеров международных организаций, в том числе Организации Объединенных Наций, ОБСЕ и Европейского союза, чьи призывы к строгому соблюдению прекращения огня и возобновлению диалога под эгидой сопредседателей выражают поддержку усилиям сопредседателей.
"Сопредседатели готовы встретиться с руководителями или их представителями в любое время. Сопредседатели также подчеркивают, что наблюдатели ОБСЕ должны вернуться в регион как можно скорее", - говорится в заявлении.