Ադրբեջանցի կանանց ու մայրերին կոչ եմ անում ավելի համարձակ լինել և օր առաջ միանալ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավին․ Աննա Հակոբյան
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի հեղինակ Աննա Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է աշխարհի տարբեր քաղաքներում հայերի և ադրբեջանցիների միջև բախումներին։ Աննա Հակոբյանը, մասնավորապես, գրել է.
«Հուլիսի 13-ին, երբ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ակտիվ մարտական գործողությունները նոր էին մեկնարկել և ծավալվելու միտում ունեին, հորդորեցի ադրբեջանցի կանանց և մայրերին «կոչ անել իրենց երկրի ղեկավարությանը դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վտանգի չենթարկել ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդների զավակների կյանքը»:
Դա արեցի, որպես «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի հեղինակ. արշավ, որի նպատակն է կանանց միավորել ընդդեմ պատերազմների, նպաստավոր միջավայր ստեղծել, որպեսզի հակամարտող երկրների ղեկավարները հակամարտությունների լուծումները փնտրեն բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Իշխանությունների կողմից մեծապես վերահսկվող ադրբեջանական լրատվամիջոցներով այս հորդորին պատասխանեցին ադրբեջանցի զինվորների մի քանի մայրեր, ասելիքը ամփոփված էր հետևյալ տողերում. ես որպես զինվորի մայր ասում եմ` Պայքա՜ր: Առա՜ջ ադրբեջանցի զինվոր, Առա՜ջ: Պայքա՜ր, մեր դրոշը Ստեփանակերտում ծածանելու համար: Զինվորի միակ մայրը հայրենիքն է: Հայրենիքի համար պայքարը սուրբ է:
Այսպիսով, ըստ ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենայի` ադրբեջանցի մայրերը մերժեցին ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և դեպի խաղաղություն շարժվելու իմ կոչը, նրանք հայտարարեցին, որ իրենց որդիներին ուղարկում են կռվելու, և մեռնելու սուրբ պայքարում:
Հաջորդ օրերի ընթացքում մեծ թվով ադրբեջանցիներ զոհվեցին:
Ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենային չհաջողվեց զսպել ադրբեջանցի ժողովրդի կրքերը:
և արդեն մի քանի օր է «հայրենիքի համար սուրբ պայքարը» դուրս է եկել հակամարտության գոտու սահմաններից:
Ռուսաստանում, եվրոպական տարբեր երկրներում բնակվող ադրբեջանցիները իրենց զոհված հայրենակիցների վրեժը լուծելու համար այդ քաղաքներում սկսեցին տարբեր գործողություններ իրականացնել հայերի դեմ` սկզբում ոտքերով հարձակվեցին հայկական ծիրանի վրա, ապա արգելեցին ծիրանի վաճառքն իրենց պատկանող առևտրի կետերում, հետո բողոքի ակցիայի ժամանակ հարձակվեցին հայ կանանց վրա, հրկիզեցին ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության մեքենան, ջարդուփշուր արեցին հայերի մեքենաներ, խանութներ, մի քանի հոգով հարձակվեցին մեկ հայի վրա և ծեծի ենթարկեցին:
Նրանց այս գործողությունները անպատասխան չէին մնում. մեր հայրենակիցները բնականորեն պետք է ինքնապաշտպանվեին:
Այս օրերին ահա հայերն ու ադրբեջանցիներն արդեն մարտեր են մղում աշխարհի տարբեր երկրների մայրաքաղաքներում, մեծ ու փոքր քաղաքներում:
Հիմա վտանգված է ոչ միայն սահմանին կանգնած զինվորների կյանքը, այլև Մոսկվայում, Բրյուսելում, Լոս Անջելեսում, այլ քաղաքում ապրող կամայական ադրբեջանցու, հայի կյանքը:
և ահա իրենց որդիներին սրբազան պայքարի մղող ադրբեջանցի մայրերը սկսել են դիմել միջազգային տարբեր կառույցներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպություններին: Վերջիններիս կոչ են անում միջամտել, գնահատական տալ, կանխել տարբեր երկրներում կատարվողը:
Կանայք, ովքեր խրոխտ մերժում էին խաղաղության կոչը և իրենց ժողովրդին տանում պատերազմի, այժմ այդ նույն պատերազմի հետևանքների պատասխանատվությունը փորձում են այլոց ուսերին դնել:
Որպես հայ կին և մայր, ստիպված եմ ուղիղ ասել` հայ մայրերը ոչ միայն չեն վախենում պատերազմ ուղարկել իրենց որդիներին, այլև չեն վախենում անձամբ կռվել և զոհվել հայրենիքի համար:
Սակայն հայ մայրերը նախընտրում են խաղաղությունը: Վստահ եմ ադրբեջանցի մայրերը, քույրերը, դուստրերը` նույնպես:
Ադրբեջանցի մայրերը ի վերջո պետք է մի հարցի պատասխան փնտրեն` իրենց որդիների արյունը հայրենիքի համա՞ր է հոսում, թե՞ բռնապետական իշխանության երկարակեցության:
Ադրբեջանցի կանանց և մայրերին կոչ եմ անում ավելի համարձակ լինել, օր առաջ միանալ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավին, իրենց երկրի իշխանություններին ստիպել անվերադարձ դեն նետել ռազմական ճանապարհով հակամարտությունը լուծելու մոլուցքը, և խաղաղության պայմաններում, բանակցությունների սեղանի շուրջ փնտրել հարցի կարգավորումը:
Որովհետև` բռնությունն իր հետևից նոր բռնություններ է բերում:
Մինչդեռ` Խաղաղությունն այլընտրանք չունի:
Հ.Գ. Ադրբեջանցի կանայք, դուք կարող եք ձեր տանը նստած մերժել պատերազմը և ձեր խոսքն ասել հանուն խաղաղության: Սրա համար պետք է ընդամենը գրանցվել Կանայք հանուն խաղաղության կայքի` «Ես աջակցում եմ բաժնում»: Ձեր աջակցությունը շատ կարևոր է: և եթե դուք հազարներ լինեք, իշխանությունը չի կարող վրեժխնդիր լինել ձեզանից, ընդհակառակը ստիպված կլինի հաշվի նստել ձեզ պահանջի հետ»:

Армянские матери не только не боятся отправлять своих сыновей на войну, но не боятся также лично воевать: Анна Акопян
Супруга премьер-министра РА  Анна Акопян, инициатор кампании "Женщины во имя мира", на своей странице в Facebook обратилась к столкновениям между армянами и азербайджанцами в разных городах мира.
Анна Акопян, в частности, написала:
"13 июля, когда в результате нападения Азербайджана активные боевые действия на армяно-азербайджанской границе только начинались и имели тенденцию к обострению, я призвала азербайджанских женщин и матерей “призвать руководство своей страны прекратить военные действия и не подвергать опасности жизни сынов азербайджанского и армянского народов”.
Я сделала это как автор кампании “Женщины за мир”: кампания, цель которой – объединение женщин против войны, создание благоприятных условий, чтобы лидеры конфликтующих стран искали решения конфликтов за столом переговоров.
Несколько матерей азербайджанских солдат ответили на этот призыв через подконтрольные властям азербайджанские СМИ, и этот ответ был обобщен в следующих строках: “Как мать солдата я говорю: борись! Вперед, азербайджанский солдат, вперед. Борьба за то, чтобы наш флаг развевался в Степанакерте. Единственная мать солдата – родина. Борьба за родину священна”.
Таким образом, согласно азербайджанской государственной пропагандистской машине, азербайджанские матери отклонили мой призыв к прекращению военных действий и миру, они заявили, что посылают своих сыновей сражаться и умирать в священной борьбе.
В последующие дни погибло большое количество азербайджанцев.
Государственной пропагандистской машине Азербайджана не удалось обуздать страсти азербайджанского народа.
И вот уже несколько дней “святая борьба за родину” вышла за пределы зоны конфликта.
Для того чтобы отомстить за своих павших соотечественников в Азербайджане, живущие в России и разных европейских странах азербайджанцы начали в этих городах осуществлять различные действия против армян: сначала начали топтать армянские абрикосы, затем они запретили продажу абрикосов в принадлежащих им торговых пунктах, затем во время акции протеста напали на армянок, подожгли машину дипломатического представительства Армении, разбили армянские машины, магазины, группой напали на одинокого армянина и избили его.
Эти их действия не остались без ответа: наши соотечественники, естественно, должны были самообороняться.
И вот в эти дни армяне и азербайджанцы уже борются в столицах, больших и маленьких городах разных стран мира.
Теперь под угрозой находится не только жизнь солдат, стоящих на границе, но и жизнь любого азербайджанца или армянина, проживающего в Москве, Брюсселе и Лос-Анджелесе, других городах.
И вот азербайджанские матери, которые отправляют своих сыновей на священную борьбу, стали обращаться в различные международные структуры, правозащитные неправительственные организации, призывая последних вмешаться, дать оценку, предотвратить происходящее в разных странах.
Женщины, которые гордо отвергали призыв к миру и вели свой народ к войне, сейчас пытаются переложить ответственность за последствия этой же войны на плечи других.
Как армянская женщина и мать, я должна сказать прямо: армянские матери не только не боятся отправлять своих сыновей на войну, но и не боятся лично воевать и умирать за Родину.
Однако армянские матери предпочитают мир. Уверена, азербайджанские матери, сестры и дочери тоже.
Азербайджанские матери должны наконец найти ответ на вопрос: кровь их сыновей проливается за родину или за долголетие диктаторской власти?
Я призываю азербайджанских женщин и матерей быть более смелыми, как можно скорее присоединиться к кампании “Женщины за мир”, вынудить власти своей страны навсегда отказаться от своей одержимости разрешить конфликт военным путем и в условиях мира искать пути урегулирования вопроса за столом переговоров.
Ибо насилие порождает новое насилие.
Между тем, Мир не имеет альтернативы.
P.S. Азербайджанские женщины, вы можете отвергнуть войну, сидя у себя дома, и высказать свои слова ради мира. Для этого нужно всего лишь зарегистрироваться в разделе “Я поддерживаю” на сайте “Женщины за мир”. Ваша поддержка очень важна. А если вас будет тысячи, власти не смогут мстить вам, наоборот, они будут вынуждены учитывать ваши требования".