Արցախի իշխանությունները այսուհետ ևս կշարունակեն ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները երկրի անվտանգության ամրապնդման համար. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել հրադադարը պահպանելու պարտավորությունները վերահաստատելու մասին եռակողմ փաստաթղթի ստորագրման 26-ամյակի կապակցությամբ։ Դրանում, մասնավորապես, ասվում է․
«26 տարի առաջ՝ 1994 թ. հուլիսի 26-27-ը, Արցախի Հանրապետությունը, Ադրբեջանը և Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ստորագրել են փաստաթուղթ, որում կողմերը ամուր վճռականությամբ վերահաստատել են հետագայում ևս իրականացնել հրադադարը պահպանելու իրենց պարտավորությունները և ամրագրել են 1994 թ. մայիսի 12-ի «Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին» համաձայնագրի անժամկետ բնույթը։
Տվյալ եռակողմ փաստափուղթը, ինչպես նաև 1994 թ. մայիսի 12-ի և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերը անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծեցին բանակցությունների միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար և մինչ օրս խաղաղ գործընթացի հիմք են ծառայում։ Որպես ոչ միայն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, այլև՝ ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործընթացի կարևոր բաղադրիչներ, վերոնշյալ համաձայնագրերը եռակողմ բանակցային ձևաչափի արդյունավետության լավագույն ապացույցն են, որի շրջանակներում էլ հնարավոր դարձավ դրանց ձեռքբերումը։
Ցավոք, մենք ժամանակ առ ժամանակ ականատես ենք լինում ադրբեջանական կողմի փորձերին՝ հրաժարվելու տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման սեփական պարտավորություններից և իրեն իրավունք վերապահելու՝ պատերազմ սանձազերծել, ինչպես նաև խափանելու նշված համաձայնագրերի գործողությունը, որոնք ընկած են խաղաղ կարգավորման գործընթացի հիմքում։ Սակայն, նմանատիպ փորձերը մշտապես հանդիպել են միջազգային հանրության կտրուկ բացասական արձագանքին։
2016 թվականին, ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նոր պատերազմի սանձազերծման և 1994 թ. մայիսի 12-ի Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագիրը չեղյալ հայտարարելու պաշտոնական Բաքվի փորձերի արդյունքում ստեղծված իրավիճակին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, ԵԱՀԿ գործող նախագահը և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը կոչ արեցին խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման պարտավորություններին՝ դրանով իսկ ճանաչելով 1994-1995 թթ. վերոնշյալ համաձայնագրերի պարտադիր բնույթը։
Ս.թ. հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզի հատվածում Ադրբեջանի ուղղակի զինված ագրեսիայի և իրավիճակի հետագա միտումնավոր սրման ֆոնին ավելի արդիական է դառնում խաղաղ գործընթացի անդառնալիությունը ապահովելու և ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը բացառելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործնական միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը: Հուլիսի 12-ի լարվածության սրումը ևս մեկ հիշեցում է հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հրամայականության մասին:
Արցախի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորություններին: Միևնույն ժամանակ, Արցախի իշխանությունները այսուհետ ևս կշարունակեն ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները երկրի անվտանգության ամրապնդման համար, և պատրաստ են կանխարգելել Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ նոր ագրեսիա նախաձեռնելու ցանկացած փորձ»:

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh on the Occasion of the 26th Anniversary of Signing the Trilateral Document Confirming the Ceasefire Commitments
26 years ago, on July 26-27, 1994, the Republic of Artsakh, Azerbaijan and Armenia, under the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen, signed a document, in which they confirmed their strong determination to continue to fulfill their ceasefire commitments and fixed the indefinite nature of the Agreement on the full cessation of fire and hostilities of May 12, 1994.
This trilateral document, as well as the agreement of May 12, 1994 and the agreement of February 6, 1995 on strengthening the ceasefire created the required conditions for finding a settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict through negotiations, and they serve as a basis for the peace process so far. Being the key elements of the process of not only settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, but also for ensuring regional security in the South Caucasus as a whole, these agreements are the best evidence of the efficiency of the trilateral negotiation format, within which they became possible.
Unfortunately, we periodically witness attempts by the Azerbaijani side to relinquish its commitments to maintain peace in the region and to endow itself with an imaginary right to unleash a war, as well as to undermine the agreements making the basis for the peaceful settlement process. However, such attempts have always met with a sharply negative reaction from the international community.
In 2016, in response to the situation that arose as a result of a new war unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the attempts by official Baku to denounce the Agreement on the full cessation of fire and hostilities of 12 May 1994, the OSCE Minsk Group co-chairing states - Russia, the United States and France, as well as the Secretary General of the United Nations, the OCSE Chairperson-in-Office and the Secretary General of the Council of Europe called for the strict adherence to the commitments to maintain the ceasefire, thereby recognizing the binding nature of the aforementioned agreements of 1994-1995.
Against the background of the direct armed aggression of Azerbaijan unleashed on the Tavush section of the Armenian-Azerbaijani border on July 12, 2020 and the subsequent targeted escalation of the situation, the need for the international community to take practical measures to ensure the impressibility of the peace process and to exclude the possibility of resumption of the hostilities becomes increasingly urgent. The escalation of tensions on July 12 serves as yet another reminder of the imperative nature of the immediate establishment of mechanisms for the international ceasefire control.
The Republic of Artsakh confirms its adherence to the commitments assumed to fulfill the agreements on the full cessation of fire and hostilities. At the same time, the authorities of Artsakh will continue to take all necessary measures to strengthen the country's security, and they are ready to suppress any attempt by Azerbaijan to launch a new aggression against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Artsakh.