ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ՀՀ և ԱՀ արտգործնախարարների ձեւաչափով հանդիպումը կարող է կայանալ աշնանը
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ 3+2 ձևաչափով հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (երեք համանախագահներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները) շրջանակներում կարող է տեղի ունենալ աշնան սկզբին, եթե երկու պետությունների միջև հարաբերությունների իրավիճակը և կորոնավիրուսի համավարակի դինամիկան թույլ տան, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է աղբյուրը Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում, փոխանցում է News.am:
«3+2 ձևաչափով հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կարող է տեղի ունենալ աշնան սկզբին, եթե երկու պետությունների միջև հարաբերությունների իրավիճակը և համավարակի դինամիկան թույլ տան»,- նշել է աղբյուրը:
Ընդ որում, նրա խոսքով, «շփումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում շարունակվում են՝ ամեն օր համանախագահների միջև»: «Այժմ հիմնական խնդիրն իրավիճակի մեղմացումն է, որը բավականին լարված է մնում Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում դիվանագիտական ​​լուծման որոնման ակտիվացումը»,- ասել է աղբյուրը Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում:

В начале осени может состояться встреча глав МИД Армении и Азербайджана: РИА Новости
Встреча в формате 3+2 в рамках минской группы ОБСЕ (три сопредседателя от РФ, США и Франции и министры иностранных дел Армении и Азербайджана) по ситуации на армяно-азербайджанской границе может состояться в начале осени, если позволят ситуация в отношениях двух государств и динамика пандемии коронавируса, сообщил РИА Новости источник в МИД РФ.
"Встреча в формате 3+2 в рамках минской группы ОБСЕ могла бы состояться в начале осени, если позволят ситуация в отношениях двух государств и динамика пандемии", - сказал собеседник агентства.
"Главная задача сейчас – разрядить ситуацию, которая остается достаточно напряженной на границе между Азербайджаном и Арменией, и активизировать поиск дипломатического решения в рамках минской группы ОБСЕ", - сказал источник в МИД РФ.