ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ՀՀ և ԱՀ արտգործնախարարների ձեւաչափով հանդիպումը կարող է կայանալ աշնանը
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ 3+2 ձևաչափով հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (երեք համանախագահներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները) շրջանակներում կարող է տեղի ունենալ աշնան սկզբին, եթե երկու պետությունների միջև հարաբերությունների իրավիճակը և կորոնավիրուսի համավարակի դինամիկան թույլ տան, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է աղբյուրը Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում, փոխանցում է News.am:
«3+2 ձևաչափով հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կարող է տեղի ունենալ աշնան սկզբին, եթե երկու պետությունների միջև հարաբերությունների իրավիճակը և համավարակի դինամիկան թույլ տան»,- նշել է աղբյուրը:
Ընդ որում, նրա խոսքով, «շփումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում շարունակվում են՝ ամեն օր համանախագահների միջև»: «Այժմ հիմնական խնդիրն իրավիճակի մեղմացումն է, որը բավականին լարված է մնում Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում դիվանագիտական ​​լուծման որոնման ակտիվացումը»,- ասել է աղբյուրը Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում:

Meeting Within OSCE MG Co-Chairs and FMs of Armenia and Azerbaijan May Take Place in Autumn
A meeting within the OSCE Minsk Group and the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan on the situation on the Armenian-Azerbaijani border may take place in early autumn if the situation in relations between the two states and COVID-19 pandemic dynamics permit, a source at the Russian Foreign Ministry told RIA NovostiNews.am reports.
At the same time, according to him, contacts within the OSCE Minsk Group are ongoing, every day between the co-chairs.
The main task now is to defuse the situation, which remains quite tense on the border between Azerbaijan and Armenia, and intensify the search for a diplomatic solution within the OSCE Minsk Group, a source in the Russian Foreign Ministry added.