ՊՆ-ն՝ թուրքական կործանիչների Հայաստանի սահմանին մոտենալու լուրերի մասին
Հայաստանի օդային իրադրության վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով Avia.pro-ի հրապարակմնաը։
Հիշեցնենք, որ այս կայքը գրել էր՝ թուրքական F-16 կործանիչները թռիչք են իրականացրել Հայաստանի մայրաքաղաքից այնպիսի հեռավորություն վրա, որի դեպքում հնարավոր է օդային հարված հասցնել։
Ըստ աղբյուրի, դեպքը տեղի է ունեցել երեկ՝ օգոստոսի 2-ին։
«Մի քանի ժամ առաջ թուրքական կողմն իրականացրել է հերթական շատ վտանգավոր պրովոկացիան՝ ուղարկելով F-16 կործանիչներն ուղիղ Երևանի ուղղությամբ»,- գրում է կայքն ու մանրամասնում, որ  երկու մարտական ուղղաթիռները եղել են Երևանից 56 կմ հեռավորության վրա, ինչը Թուրքիայի  ռազմաօդային զինված ուժերում ավիացիոն հրթիռների խոցման շառավիղն է։
Կործանիչները վերադարձել են, ըստ աղբյուրի, ակնհայտ է, որ գործարկվել է Հայաստանի մայրաքաղաքին հարված հասցնելու սցենար։
Ըստ աղբյուրի, թուրքական մեկ զույգ կործանիչ էլ թռիչք է իրականացրել Ադրբեջանի օդային տարածքում, սակայն դրանով սադրանքը չի վերջացել, Հայաստանի սահմանների մոտ նկատվել են Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող առնվազն չորս ուղղաթիռներ, որոնք մոտեցել են Հայաստանի սահմանին, սակայն չեն խախտել սահմանը՝ գիտակցելով, որ զինվորականներն ահապաղ կրակ կբացեն ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական ուղղաթիռների ուղղությամբ։

Минобороны Армении опровергает новость о приближении турецких истребителей к границе Армении
Распространившаяся посредством СМИ информация о воздушной ситуации в Армении не соответствует действительности. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь министерства обороны Шушан Степанян.
Как известно, портал Avia.pro в своей публикации сообщил о том, что турецкие истребители F-16 подлетели к столице Армении на расстояние воздушного удара. По данным этого источника, турецкая сторона создала очередную очень опасную провокацию, направив свои истребители F-16 прямо к Еревану. Согласно данным, не менее двух турецких боевых самолетов прямым курсом направилась на Ереван, и в 56 километрах от столицы, что является радиусом поражения авиационных ракет, находящихся на вооружении ВВС Турции, развернулись, очевидно, отработав тем самым нанесение удара по столице Армении.
По данным источников, пара турецких истребителей летела в воздушном пространстве Азербайджана, однако на этом провокации не завершились – рядом с границей Армении были замечены не менее четырех вертолетов ВВС Азербайджана и ВВС Турции, которые также приблизились к границам Армении практически в упор, однако нарушать ее не стали, осознавая, что военные незамедлительно откроют огонь как по турецким, так и по азербайджанским вертолетам, пишет сайт.