Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամության շրջանակին են միացել ևս 10 ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ․ Արցախի ԱԳՆ
Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամության շրջանակին են միացել ևս 10 ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ Ավստրալիայի նախկին ֆինանսների նախարար և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում նախկին դեսպանը, ինչպես նաև ավստրալիական մի շարք քաղաքների քաղաքային խորհուրդների անդամներ, հայտնի գիտնականներ և հասարակական գործիչներ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը Արցախի Հանրապետության ժողովուրդի և իշխանությունների անունից ողջունել է ավստրալիացի ականավոր գործիչների անդամակցումը շարունակաբար ընդլայնվող Արցախի բարեկամների շրջանակին՝ երախտագիտություն հայտնելով նրանց՝ իր պատմական հայրենիքում խաղաղ և անվտանգ ապրելու Արցախի ժողովրդի ձգտումներին սատարելու համար։
Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի ստեղծման մասին հայտարարվել է 2019 թ. օգոստոսի 1-ին՝ Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Ավստրալիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, որի կազմում էր նաև ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը: Բարեկամության շրջանակը ձևավորվել է ՀՅԴ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործուն աջակցությամբ։
Ներկայումս Բարեկամության շրջանակին անդամակցում են 57 գործիչներ, այդ թվում՝ Ավստրալիայի Դաշնային նախարարներ և խորհրդարանականներ, նահանգային վարչապետ և նահանգային խորհրդի անդամներ, քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, մտավորականներ, ինչպես նաև մշակույթի, հոգևոր դասի և համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։

The Circle of Friendship with Artsakh in Australia Expands
Ten influential political figures joined the Circle of Friendship with Artsakh in Australia, including the former Minister of Finance of Australia, the former Ambassador to the United States, as well as members of the City Councils of a number of Australian cities, prominent scientists and public figures, the press service of Artsakh Republic reports.
On behalf of the people and authorities of the Republic of Artsakh, Permanent Representative of Artsakh to Australia Kaylar Mikaelian welcomed the membership of the prominent Australian figures in the expanding Circle of Friendship with Artsakh, expressing his gratitude to them for supporting the aspirations of the people of Artsakh to live in peace and security in their historic homeland.
The establishment of a Circle of Friendship with Artsakh in Australia was announced during the working visit of the delegation of the Republic of Artsakh to Australia on August 1, 2019, headed by Foreign Minister Masis Mayilian. Member of the National Assembly of Artsakh David Ishkhanian was also part of the delegation. The Friendship Circle was established with the active support of the Armenian National Committee of Australia.
Currently, the Friendship circle has 57 members, including Australian Federal Ministers and MPs, a State Prime Minister and members of a State Council, political figures, scientists, intellectuals, as well as clergymen, cultural figures and representatives of community organizations.