Ադամ Շիֆի՝ Ադրբեջանի ագրեսիան ուշադրության տակ պահելու մասին օրինագիծը բավականին կարևոր է Հայաստանի և Արցախի համար
Օրերս տեղեկատվություն տարածվեց առ այն, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով մշտական հատուկ կոմիտեն Ադամ Շիֆի նախագահությամբ հետախուզական թույլտվության մասին օրենքում ներառել է դրույթ (H.R.7856), որով ԱՄՆ հետախուզական հանրությանը կոչ է արվում Կոնգրեսին գրավոր գնահատական տրամադրել այն մասին, թե որ կողմն է նախաձեռնում ուժի կիրառում Արցախում, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին:
Սակայն հարկ է նշել, որ սույն օրինագիծը գտնվում է դեռևս օրենսդրական գործընթացի առաջին փուլում։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով մշտական հատուկ կոմիտեն արդեն իսկ համաձայնություն է տվել հետախուզական թույլտվության մասին օրենքին: Ներկայումս այն պետք է քննարկվի Ներկայացուցիչների պալատում, որից հետո Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով կոմիտեները պետք է քննարկեն առկա տարաձայնությունները, այնուհետև՝ օրինագիծը պետք է ընդունվի երկու պալատների կողմից, ապա՝ այն պետք է ստորագրի նախագահը, որից հետո միայն այն կդառնա օրենք։
Նշենք, որ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց ոչ ուշ, քան 90 օր հետո Ազգային հետախուզության տնօրենը պետք է Կոնգրեսի հանձնաժողովներին ներկայացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև հարաբերությունների լարվածության գրավոր գնահատականը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ: Գնահատականը պետք է ներառի ներքոնշյալ կետերը՝
1. հայ-ադրբեջանական տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգների և նրա գործընկերների ռազմավարական շահերի սահմանում,
2. Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում և նրա շուրջ, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններին 2020թ.-ի օրացույցային տարվա ընթացքում ուժի կիրառման բոլոր նշանակալի փաստերի նկարագրությունը, ներառյալ՝ ուժի կիրառման յուրաքանչյուր փորձը և այդ ուժի կիրառումը նախաձեռնողի գնահատականը,
3.  ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին և Հայաստանին տրամադրվող ռազմական օգնության ազդեցության գնահատումը՝ տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության վրա և ռազմական ուժի հետագա կիրառման հավանականության շուրջ,
4. առաջիկայում և միջնաժամկետ հեռանկարում տարածաշրջանում ուժի հետագա կիրառման կամ պոտենցիալ ապակայունացնող գործողությունների հավանականության գնահատում:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանի խոսքով՝ այս կառուցողական նախաձեռնությունը, որը հիմնված է Ռոյս-Էնգելի խաղաղության առաջարկի վրա, կօգնի Կոնգրեսին պատասխանատվության ենթարկել Բաքվին, ստուգել նրա ժխտողականության փաստերը և նպաստել ավելի կայուն հրադադարի։
«Հետախուզական հանրության ավելի սևեռուն ուշադրությունը, Կոնգրեսի ավելի խիստ հսկողությունն ու լրացուցիչ հաշվետվողականությունը՝ կրակի աղբյուրը բացահայտող տեսասարքերի և ԵԱՀԿ դիտորդների տեսքով, անհրաժեշտ են, որպեսզի օգնեն կոտրել Բաքվի հարձակման անխոհեմ մոդելը», - ասել է նա:
Կարելի է ասել, որ այս օրինագիծը Ռոյս-Էնգելի խաղաղության առաջարկի շարունակությունն է: Դեռևս 2015թ. հոկտեմբերի 26-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Ռոյսը և ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի տարբեր կուսակցությունների 85 անդամ նամակ էին հղել ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին՝ առաջարկելով
1. բոլոր կողմերի համաձայնությունը շփման գծում դիպուկահարներ չտեղակայելու վերաբերյալ,
2. շփման գծի երկայնքով կրակի աղբյուրը հայտնաբերելու համար ԵԱՀԿ կողմից դիտարկվող կրակի տեղորոշման ժամանակակից համակարգերի և ձայնային տեղորոշման սարքավորումների տեղադրում,
3. հրադադարի խախտումներն ավելի լավ դիտարկելու համար ԵԱՀԿ լրացուցիչ դիտորդների տեղակայում շփման գծի երկայնքով:
Հարկ է նշել, որ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման մասին համանախագահների մակարդակով համաձայնություն ձեռք էր բերվել դեռևս 2016թ.-ին: Ապրիլյան պատերազմից հետո ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը Վիեննայում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հետ հանդիպման արդյունքներով համաձայնություն էին ձեռք բերել քայլեր ձեռնարկելու մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ: Հատկանշականն այն է, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի նախագահները տվել էին իրենց համաձայնությունը ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների տեղադրման հարցում: Սակայն 2018թ.-ի իշխանափոխությունից հետո Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները մնացին ստվերում: Այս կարևոր համաձայնությունները զրոյացնելուց հետո իշխանությունները սկսեցին դրանց մասին խոսել միայն 2020թ.-ի Տավուշյան դեպքերից հետո…
Ներկայացված օրինագիծը բավականին կարևոր է Հայաստանի և Արցախի համար: Ընդունման դեպքում այն կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ Ադրբեջանի կողմից Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների կատարման համար: Հետևաբար՝ նպատակահարմար կլինի, որ ՀՀ իշխանությունները ներքին խողովակներով իրենց նպաստն ունենան օրինագծի ընդունման հարցում:

Законопроект Адама Шиффа об агрессии Азербайджана очень важен для Армении и Арцаха
Постоянный комитет по разведке Палаты представителей США под председательством конгрессмена Адама Шиффа одобрил законопроект, в который включен пункт (H.R.7856), согласно которому авторы законопроекта призывают разведслужбы США предоставлять Конгрессу письменную оценку того, кто является инициатором применения силы на границе между Арменией и Азербайджаном, а также на территории Арцаха.
Данный законопроект все еще находится на первой стадии процесса принятия. После одобрения в  постоянном комитете по разведке Палаты представителей США (что уже произошло) законопроект должен быть обсужден в Палате представителей, после чего комитеты по разведке Сената и Палаты Представителей должны обсудить разногласия по законопроекту. Процедура предполагает принятие законопроекта со стороны обеих палат, затем он должен быть подписан президентом, и только после этого станет законом.
Не позднее, чем через 90 дней после вступления в силу этого закона Директор Национальной Разведки США должен представить комитетам Конгресса письменную оценку напряженных отношений между Арменией и Азербайджаном, включая и тему статуса Нагорного Карабаха. Письменная оценка должна включать следующие пункты:
1) определение стратегических интересов США и их партнеров в армяно-азербайджанском регионе;
2) описание всех значительных случаев применения силы в Нагорном Карабахе и вокруг него, а также между Арменией и Азербайджаном, в течение 2020-го календарного года, включая описание каждого значительного вида применения силы и оценку инициатора такого применения;
3) оценку влияния военной помощи США Азербайджану и Армении на региональный баланс сил  и вероятность дальнейшего использования военной силы;
4) оценку вероятности любого дальнейшего применения силы или потенциально дестабилизирующих действий в регионе в ближайшей среднесрочной перспективе.
По словам исполнительного директора ANCA (Армянский национальный комитет Америки) Арама Амбаряна, "эта конструктивная инициатива, основанная на миротворческом предложении Ройса-Энгеля, поможет Конгрессу привлечь Баку к ответственности, проверить факты, которые он отрицает, и способствовать более стабильному соблюдению режима прекращению огня". По его словам, "более пристальное внимание разведки, ужесточение контроля Конгресса и дополнительная подотчетность – посредством видеомониторов на границе и мониторинговой группы МГ ОБСЕ - необходимы для того, чтобы помочь изменить "безрассудную" модель поведения Баку".
Можно сказать, что данный законопроект является продолжением миротворческой инициативы Ройса-Энгеля. Еще 26 октября 2015 года председатель Комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США Эдвард Ройс и 85 членов различных партий Палаты представителей Конгресса США направили письмо тогдашнему американскому сопредседателю Минской группы ОБСЕ Джеймсу Уорлику. Американские конгрессмены предложили разместить вдоль линии соприкосновения современные системы для определения источника огня и оборудование для голосового определения источника огня. Они также призвали достичь согласия всех сторон не размещать снайперов на линии соприкосновения и разместить дополнительных наблюдателей ОБСЕ вдоль линии соприкосновения для более эффективного отслеживания нарушений режима прекращения огня.
Следует отметить, что договоренность о внедрении механизмов расследования инцидентов на границе была достигнута на уровне сопредседателей МГ ОБСЕ еще в 2016 году. После Апрельской войны министр иностранных дел России Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри и госсекретарь Франции по европейским делам Арлем Дезире встретились в Вене с президентами Азербайджана и Армении. По итогам встречи было достигнуто соглашение о реализации шагов по мониторингу и внедрению механизма расследования инцидентов, увеличению полномочий команды постоянного представителя действующего главы ОБСЕ, по возможному возобновлению переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта. На эти меры дали свое согласие и президент Армении Серж Саргсян, и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Однако после смены власти в Армении в 2018 году договоренности, достигнутые в Вене и закрепленные в Санкт-Петербурге, остались в тени. После фактического аннулирования этих важных договоренностей власти Армении вновь заговорили о них только после событий в Тавуше летом 2020 года...
Представленный в США законопроект имеет высокую степень важности для Армении и Арцаха, а также для карабахского урегулирования в целом. В случае его принятия законопроект может стать дополнительным стимулом для Азербайджана в вопросе выполнения с его стороны достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. В данном случае власти Армении по всем своим каналам должны внести вклад в то, чтобы данный законопроект получил в США силу закона.