Մոլդովան Ռուսաստանին Է դիմել COVID-19-ի պատվաստանյութի մատակարարումների հարցով
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը օգոստոսի 14-ին հայտնել Է, որ երկրի իշխանությունները պաշտոնապես Ռուսաստանի կառավարությանն են դիմել այն հարցով, որպեսզի կորոնավիրուսի պատվաստանյութը Մոլդովայի Հանրապետություն մատակարարվի անմիջապես այն բանից հետո, երբ ՌԴ-ն որոշի սկսել դրա արտահանումը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունն օգոստոսի 11-ին գրանցել Է COVID-19 նոր կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման համար աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, որը մշակվել Է Ն.Ֆ. Գամալեյայի անվան կենտրոնում՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդումների հիմնադրամի հետ համատեղ: Նա ստացել Է «Արբանյակ V» անվանումը: ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն հայտարարել Է, որ պատվաստանյութը կսկսի արտադրվել երկու հարթակներում՝ Գամալեյայի կենտրոնի եւ «Բիննոֆարմ» գործարանի կողմից: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել Է, որ պատվաստանյութն անցել Է բոլոր անհրաժեշտ ստուգումները եւ ձեւավորում Է կայուն իմունիտետ:
«Մենք պահպանում ենք այն երկրների հետ շփումները, որոնք հայտարարում են, որ արդեն գտել են պատվաստանյութը, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Մենք կապի մեջ ենք եւ պաշտոնապես դիմել ենք ՌԴ-ի մեր գործընկերներին, որպեսզի այն պահին, երբ նրանք որոշեն սկսել արտահանումը, եւ դա թույլատրվի միջազգային նորմերով, պատվաստանյութը մատակարարվի նաեւ Մոլդովա»,-հայտարարել Է Դոդոնը տեսաուղերձում, որը հեռարձակվել Է Facebook-ի նրա Էջում, հաղորդել Է :
14:57
Եղանակը Հայաստանում. Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում
VPN-ի 21 միլիոն օգտատիրոջ տվյալների բազան հայտնվել է համացանցում
ՌԴ խաղաղապահները ևս 4 բլոկ-մոդուլային քաղաք են տեղադրել Ստեփանակերտում և Մարտունիում
ՄԱԿ-ը կոչ է անում հայկական և ադրբեջանական կողմերին համագործակցել միջազգային իր կառույցների հետ. ՄԱԿ-ի խոսնակ
09:49
Մարտի 1-ին, 2-ի գիշերը սպասվում են տեղումներ
Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օրվան նվիրված պատարագ է մատուցվել Վատիկանի Ս․ Պետրոսի տաճարում
Խստորեն դատապարտելի են սումգայիթյան ոճրագործությունը և հայերի հանդեպ էթնիկ զտման ադրբեջանական ողջ քաղաքականությունը. Արմեն Սարգսյան

Молдавия обратилась к России с вопросом о поставках вакцины от COVID-19
Президент Молдавии Игорь Додон в пятницу сообщил, что власти страны официально обратились к руководству России с вопросом о поставках вакцины от коронавируса в молдавскую республику сразу после того, как РФ решит начать ее экспортировать, передает РИА Новости.
Минздрав России во вторник зарегистрировал первую в мире вакцину для профилактики новой коронавирусной инфекции COVID-19, разработанную НИЦЭМ имени Н.Ф. Гамалеи совместно с Российским фондом прямых инвестиций. Она получила название "Спутник V". Министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко заявил, что вакцина начнет производиться на двух площадках - центром Гамалеи и заводом "Биннофарм". Президент РФ Владимир Путин заявил, что вакцина прошла все необходимые проверки и формирует устойчивый иммунитет.
"Мы поддерживаем контакты со странами, которые заявляют, что уже нашли вакцину, в частности, с Российской Федерацией. Мы на связи, и мы официально обратились к партнерам из РФ, чтобы в тот момент, когда они решат начать экспорт и это будет позволено международными нормами, вакцина поставлялась и в Молдавию", - заявил Додон в видеообращении, транслируемом на его странице в Facebook.
Президент надеется, что условия "будут нормальными", это позволит провести массовую вакцинацию граждан Молдавии. При этом вакцинация в республике будет добровольным.
В Молдавии до 31 августа действует режим ЧП в области здравоохранения, запрещены массовые культурные мероприятия, отменены занятия в учебных заведениях. Жители страны обязаны носить маски в общественном транспорте и закрытых общественных местах.