Օգոստոսի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, արցախա-ադրբեջանական սահմանին, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 300 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով  ավելի քան 6000 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են համապատասխան գործողությունների և ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:

The Azerbaijani military breached the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact around 300 times over the past weekPanorama.am reports.
In the period from 9 to 15 August, the adversary fired more than 6,000 shots towards the Artsakh defense positions from firearms of different calibers, the Artsakh Defense Ministry said in a statement on Saturday.
The Defense Army’s frontline troops took retaliatory actions to suppress the adversary and took necessary measures for the reliable protection of their combat positions, the statement said.
The Azerbaijani forces had violated the ceasefire more than 300 times in the previous week, releasing nearly 2,800 shots towards the Artsakh defense positions.