Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
Տեղի է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Օրակարգում իրավիճակն է Լիբիայում և Սիրիայում:
«Հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է լիբիական ճգնաժամի խնդրին։ Կրկին ընդգծվել է հակամարտող կողմերի իրական քայլերի անհրաժեշտությունը կրակի կայուն դադարեցման ևԲեռլինյան համաժողովի որոշումների ու ՄԱԿ ԱԽ 2510 բանաձևի համաձայն ուղիղ բանակցությունների գործարկման ուղղությամբ։
Քննարկվել է Սիրիայում իրավիճակը՝ շեշտադրում կատարելով ահաբեկչության դեմ պայքարում համատեղ ջանքերի ակտիվացման վրա։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա համակարգման մասին՝ Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտու վերաբերյալ ռուս-թուքական համաձայնությունների կատարման շահերի շրջանակում, առաջին հերթին 2020 թվականի մարտի 5-ին Մոսկվայում ընդունված 2018 թվականի Սոչիի Հուշագրի Լրացուցիչ արձանագրությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Անդրադարձ է կատարվել այլ հրատապ միջազգային հարցերի, մասնավորապես՝ մերձավորարևելյան կարգավորման հարցերին։
Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, ներառյալ առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հաշվի առնելով Անկարայի և Ստամբուլի, ինչպես նաև Թուրքիայի հանգստավայրային շրջանների հետ կանոնավոր ավիահաղորդակցության վերականգնումը՝ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է Թուրքիայում գտնվող ռուսաստանցի քաղաքացիների սանտիրահամաճարակային անվտանգության ապահովման կարևորությունը։ Այս համատեքստում նշվել է կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի տարածմանը հակազդելու ոլորտում ճյուղային գերատեսչությունների գծով համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ կապված Ռուսաստանում այս հիվանդության կանխարգելման համար պատվաստանյութի գրանցման հետ։

The main attention is paid to the issues of the Libyan crisis and situation in Syria.
The need for real steps by the warring parties towards a sustainable ceasefire and the launch of direct talks in accordance with the decisions of the Berlin Conference and Resolution 2510 of the UN Security Council was re-emphasized.
The situation in Syria was discussed with an emphasis on intensifying joint efforts in the fight against terrorism. It was agreed on further coordination in the interests of fulfilling the Russian-Turkish agreements on the Idlib de-escalation zone, first of all, the Additional Protocol to the Sochi Memorandum of 2018 adopted in Moscow on March 5, 2020.
They touched upon other topical international issues, in particular the Middle East settlement.
Besides, some topics of the bilateral agenda were considered, including the development of trade and economic ties. Taking into account the resumption of regular flights with Ankara and Istanbul, as well as the resort areas of Turkey, Vladimir Putin highlighted the importance of ensuring the sanitary and epidemiological safety of Russian citizens in Turkey. In this context, they noted the demand for expanding cooperation between relevant departments in the field of countering the spread of COVID-19 infection, including in connection with the registration in Russia of a vaccine for the prevention of this disease.