ԱԱԾ-ն հայտնում է փողերի լվացման դեպքեր բացահայտելու մասին
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Գեղարքունիքի մարզային վարչության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2016-2017 թվականներին «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Երանոս, Վարդաձոր և Ձորագյուղ համայնքների վարչական տարածքում գտնվող ընդհանուր 1500հա արոտավայրից օգտվող անասուններին խմելու ջրով ապահովելու համար նախատեսված 6.300 մետր երկարությամբ ջրագիծ, 1 ջրընդունիչ և 1 խմոց կառուցելու համար պետական բյուջեից հատկացվել է ընդհանուր 93.840.726 դրամ: Մինչդեռ, հետագայում ծրագրի շրջանակներում նախատեսված աշխատանքները չեն կատարվել, սակայն կապալառու կազմակերպության իրավասու անձինք, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետարանի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց հետ, շահադիտական դրդումներով, կազմել, հաստատել և շրջանառության մեջ են դրել իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ կատարողական, հանձնման ընդունման ակտեր և դրանք փաստացի չկատարված աշխատանքների դիմաց պետական և համայնքային բյուջեից անհիմն ստացել և խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ 93.840.726 ՀՀ դրամ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելը և պաշտոնատար անձանց կողմից շահադիտական դրդումներով պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր կազմելը, օգտագործելը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ հանցագործության մեջ ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու ուղղությամբ:
ԾանուցումԵնթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղքանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանիօրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ Армении раскрыла случаи отмывания денег группой должностных лиц
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Гегаркуникским областным управлением Службы национальной безопасности РА, были получены очевидные фактические данные о том, что в 2016-2017 гг. в рамках проекта "Управление и конкурентоспособность сельскохозяйственных ресурсов общин" из государственного бюджета было выделено 93 840 726 драмов на строительство водопровода длиной 6 300 метров, 1 водоприемника и 1 поилки для обеспечения питьевой водой животных, пользующихся пастбищем общей площадью в 1 500 га, расположенного на территории общин Еранос, Вардадзор и Дзорагюг Гегаркуникской области РА. Между тем, предусмотренные в рамках программы работы впоследствии не были выполнены, однако полномочные представители организации-подрядчика, достигнув предварительного согласия с должностными лицами областной администрации и органов местного самоуправления Гегаркуникской РА, исходя из корыстных побуждений, составили, утвердили и пустили в оборот поддельный исполнительный документ, являющийся официальным документом, удостоверяющий факты юридического значения, акты о приеме/сдаче, и за фактически невыполненные работы из государственного и общинного бюджета безосновательно получили и обманным путем присвоили сумму в особо крупных размерах - 93.840.726 драмов. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч. 3 ст.178 и ч.1 ст. 314 Уголовного Кодекса РА (Хищение путем мошенничества сумм в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору с использованием служебного положения и изготовление и использование должностными лицами поддельных официальных документов в корыстных целях). Предварительное следствие продолжается, предпринимаются широкомасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия в направлении выявления полного круга вовлеченных в преступление лиц, дачи соразмерной их действиям уголовно-правовой оценки и полного возмещения ущерба, нанесенного государству.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.