Իրանը նոր բալիստիկ և թևավոր հրթիռներ է ներկայացրել
Իրանի զինված ուժերը նոր բալիստիկ հրթիռ են մշակել, որի փորձարկումն օգոստոսի 20-ին հեռարձակել է IRIB հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան:
ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ խոսքը գնում է «երկիր - երկիր» դասի բալիստիկ հրթիռի մասին, որն ստացել է «Հաջ Քասեմ» անվանումն՝ ի պատիվ հունվարին ԱՄՆ զինվորականների կողմից սպանված գեներալ Քասեմ Սուլեյմանիի:
Բացի դրանից, ցուցադրվել է «Աբու Մահդի» նոր թևավոր հրթիռը, որն անվանվել է ի պատիվ իրաքցի շիաների «Ալ Խաշդ աշ Շաաբի» կազմավորման հրամանատար Աբու Մահդի ալ Մուհանդիսի, որը զոհվել է Սուլեյմանի հետ միասին:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կարևոր է համարել նոր հրթիռների փորձարկման մասին նորությունը: «Մենք պետք է զսպենք (թշնամուն) ցամաքում և ծովում հրթիռների միջոցով»,- ասել է նա:

Iran displayed a surface-to-surface ballistic missile on Thursday that Defence Minister Amir Hatami said had a range of 1,400 kilometres and a new cruise missile, ignoring U.S. demands that Tehran halt its missile programme, REUTERS reports.
“The surface-to-surface missile, called martyr Qassem Soleimani, has a range of 1,400 km and the cruise missile, called martyr Abu Mahdi, has a range of over 1,000 km,” Hatami said in a televised speech.
Pictures of the missiles were shown on state TV, which it said was “the newest Iranian cruise missile that will further strengthen Iran’s deterrence power”.
Soleimani, head of Iran’s elite Quds Force, and Iraqi militia commander Abu Mahdi al-Muhandis were killed in January in a U.S. strike on their convoy in Baghdad airport.
“Missiles and particularly cruise missiles are very important for us ... the fact that we have increased the range from 300 to 1,000 in less than two years is a great achievement,” said Iranian President Hassan Rouhani.