Իրանը նոր բալիստիկ և թևավոր հրթիռներ է ներկայացրել
Իրանի զինված ուժերը նոր բալիստիկ հրթիռ են մշակել, որի փորձարկումն օգոստոսի 20-ին հեռարձակել է IRIB հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան:
ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ խոսքը գնում է «երկիր - երկիր» դասի բալիստիկ հրթիռի մասին, որն ստացել է «Հաջ Քասեմ» անվանումն՝ ի պատիվ հունվարին ԱՄՆ զինվորականների կողմից սպանված գեներալ Քասեմ Սուլեյմանիի:
Բացի դրանից, ցուցադրվել է «Աբու Մահդի» նոր թևավոր հրթիռը, որն անվանվել է ի պատիվ իրաքցի շիաների «Ալ Խաշդ աշ Շաաբի» կազմավորման հրամանատար Աբու Մահդի ալ Մուհանդիսի, որը զոհվել է Սուլեյմանի հետ միասին:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կարևոր է համարել նոր հրթիռների փորձարկման մասին նորությունը: «Մենք պետք է զսպենք (թշնամուն) ցամաքում և ծովում հրթիռների միջոցով»,- ասել է նա:

Иран представил новые баллистическую и крылатую ракеты
Вооруженные силы Ирана разработали новую баллистическую ракету, испытания которой транслировала в четверг телерадиовещательная корпорация IRIB, передает ТАСС.
Речь идет о баллистической ракете класса "земля - земля", которая получила название "Хадж Касем" в честь убитого американскими военными в январе генерала Касема Сулеймани.
Кроме того, была продемонстрирована новая крылатая ракета "Абу Махди", названная в честь командующего иракскими шиитскими формированиями "Аль-Хашд аш-Шааби" Абу Махди аль-Мухандиса, который погиб вместе с Сулеймани.
Президент Ирана Хасан Роухани назвал важной новость об испытании новых ракет. "Мы должны сдерживать [врага] на суше и на море с помощью ракет", - отметил он.