2021թ. առաջին եռամսյակից Երևանում աշխատանքները կմեկնարկի նոր Պարեկային ծառայությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել է ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը: Անդրադարձ է եղել նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման օրակարգին:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը մանրամասներ է ներկայացրել նոր կառույցում աշխատանքի անցնել ցանկացող քաղաքացիների դիմումների ընդունման, տրանսպորտային միջոցների, տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման, ուսուցումն անցկացնող դասընթացավարների ընտրության և մնացյալ աշխատանքների վերաբերյալ։ Նշվել է, որ արդեն 2020թ. հոկտեմբերի կեսերից Ոստիկանության կրթահամալիրում կմեկնարկի ընտրված քաղաքացիների ուսուցման գործընթացը, որի նպատակը համապատասխան պատրաստվածություն ունեցող՝ նոր գործառույթներով, սարքավորումներով, հմտություններով և մտածելակերպով ծառայողի կերպարի ձևավորումն է: Նախարարի խոսքով՝ բարեփոխումն ընթանում է բնականոն հունով, սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան. նախատեսվում է, որ Պարեկային ծառայությունը Երևանում իր աշխատանքները կմեկնարկի 2021թ. առաջին եռամսյակից, իսկ ամբողջ Հայաստանում՝ 2022թ. առաջին եռամսյակից:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ստեղծվելիք ծառայության կառուցվածքային և կադրային համալրմանը, ինչպես նաև կառույցի տեղակայմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանում նոր Պարեկային ծառայության ձևավորման ու կայացման կարևորությունը և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքը՝ նախանշված ժամանակացույցին համապատասխան:

С первого квартала 2021 г. в Ереване начнет действовать новая патрульная служба
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в рамках которого был обсужден ход реформ полиции Армении. Была затронута повестка создания новой патрульной службы.
Министр юстиции Рустам Бадасян представил подробности приема заявлений от желающих работать в новой структуре граждан, приобретения транспортных средств и технического оборудования, выбора проводящих обучение тренера, а также других работ. Было отмечено, что уже с середины октября 2020 года в Образовательном комплексе полиции начнется процесс обучения прошедших отбор граждан с целью создания имиджа хорошо подготовленного сотрудника с новыми функциями, оборудованием, навыками и менталитетом. По словам министра, реформа проходит в нормальном русле, в соответствии с установленным графиком: планируется, что патрульная служба в Ереване начнет свою работу в первом квартале 2021 года, а по всей Армении – с первого квартала 2022 года.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные со структурой и кадровым пополнением создаваемой службы, а также с ее местоположением.
Премьер-министр подчеркнул важность формирования и становления новой патрульной службы в Армении и поручил продолжить активную работу в соответствии с намеченным графиком.