Արցախի նախագահը շրջայց է կատարել մայրաքաղաքում. կբարեկարգվեն փողոցներ, կլուծվի վթարային շենքերի բնակիչների խնդիրը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նախօրեին շրջայց է կատարել Ստեփանակերտի մի շարք թաղամասերում:
Երկրի ղեկավարը հանդիպել է Մարտունի 26 հասցեում գտնվող վթարային շենքի բնակիչների հետ: Նա նշել է, որ հանձնարարական է տվել ամենակարճ ժամանակահատվածում լուծել մայրաքաղաքում և հանրապետության այլ համայնքներում վթարային բոլոր շենքերի հարցը: Նախագահի խոսքով՝ շենքի բնակիչների բնակարանային խնդիրը վերջնական լուծելու համար պետական բյուջեից կհատկացվեն անհրաժեշտ միջոցներ: Մինչ այդ նրանք կարող են տեղափոխվել վարձով բնակարաններ, որոնց վարձավճարները կտրամադրի պետությունը:
Բնակարանների տրամադրման համար հիմք է հանդիսանալու համապատասխան հանձնաժողովի կայացրած որոշումը: Ըստ այդ որոշման՝ կառավարությունը հնարավորություն է ունենալու համապատասխան սենյակների քանակով բնակարան կամ համապատասխան գումարի չափով փոխհատուցում տրամադրել քաղաքացիներին: Նախագահը նշել է, որ բացառվելու են լրացուցիչ գումարներ ստանալու նպատակով կատարված կեղծ գրանցումները: Հանձնաժողովը զբաղվելու է նաև մայրաքաղաքի մնացած բոլոր վթարային շենքերի գույքագրմամբ, որոնց հետ կապված խնդիրներն լուծումներ կստանան՝ ըստ հերթականության:
Շահինյան, Ամիրյան, Շիրազ, Հովհաննեսյան փողոցների բնակիչների խնդիրը թաղամասի ճանապարհն է, որը գտնվում է անբարեկարգ վիճակում: Նախագահի հանձնարարականի համաձայն՝ 2021թ.-ին պետական բյուջեով նշված բոլոր փողոցները կբարեկարգվեն և կասֆալտապատվեն:
Շրջայցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը և Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը:

В Степанакерте будут благоустроены дороги и решена проблема жителей аварийных зданий
Глава государства встретился с жителями аварийного здания по адресу Мартуни, 26. Он отметил, что дал поручение решить вопрос всех аварийных зданий встолице и других населенных пунктах республики. По словам президента, для решения жилищной проблемы жителей здания из государственного бюджета будут выделены необходимые средства. До этого они могут переселиться в жилье по найму, плату за аренду которого предоставит государство.
Основанием для предоставления квартир станет решение соответствующей комиссии. Согласно этому решению, правительство будет иметь возможность предоставить гражданам жилье с соответствующим количеством комнат или определенную сумму компенсации. Президент отметил, что будет исключена возможность оформить фальшивую регистрацию с целью получения дополнительных финансовых средств. Комиссия займется также инвентаризацией всех остальных аварийных зданий столицы, проблемы которых получат свое решение в порядке очередности.
Проблема жителей улиц Шаинян, Амирян, Шираз, Ованнисян - неблагоустроенные дороги квартала. Согласно поручению президента, в 2021 году все указанные дороги будут благоустроены и заасфальтированы за счет государственного бюджета.
В ходе поездки президента сопровождали министр градостроительства Арам Саркисян и мэр Степанакерта Давид Саркисян.