Գերագույն դատարան ստեղծելու հարցը կներառվի Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում
Այսօր Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը, նախագահ Եղիշե Կիրակոսյանի գլխավորությամբ, անցկացրել է հերթական նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Արդարադատության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Հանձնաժողովը, կազմակերպչական բնույթի հարցերից զատ, քննարկել է նաև բարձրագույն դատական ատյանների միավորման հարցը՝ մասնավորապես Գերագույն դատարանի ստեղծման երկու հայեցակարգերը՝ մշակված Արդարադատության նախարարության և Հանձնաժողովի իրավաբան գիտնականների և հասարակական կազմակերպության նախագահի  կողմից: Հանձնաժողովում նախապես շրջանառված Հայեցակարգերի ընդհանուր դրույթները ներկայացրել են ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, իրավաբան-գիտնականներ Արմեն Մազմանյանը, Լևոն Գևորգյանը, Արսեն Թավադյանն ու «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Զադոյանը։
Հայեցակարգերի վերաբերյալ Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են իրենց փաստարկներն ու հակափաստարկները, այնուհետև կազմակերպվել է քվեարկություն երկու հարցերի  շուրջ՝ որոշելու համար, թե որն է ներառվելու հանրային քննարկման ներկայացվող Հայեցակարգի նախնական տարբերակում։ Հարցերից առաջինը, որին կողմ է քվեարկել նիստին մասնակցող 15 անդամներից յոթը՝ վերաբերել է սահմանադրական արդարադատության համակարգը գործող մոդելի շրջանակում զարգացնելուն, իսկ երկրորդ հարցը վերաբերել է  սահմանադրական վերահսոկողությունը ապակենտրոնացնելուն և բարձրագույն դատական ատյանները միավորելուն․Նախարարության և իրավաբան գիտնականների ու ՀԿ ներկայացուցչի այս մոտեցմանը կողմ է քվեարկել Հանձնաժողովի անդամներից ութը։
Ամփոփելով նիստը՝ որոշվել է Գերագույն դատարան ստեղծելու հայեցակարգը ներառել առաջիկայում հանրային քննարկման ներկացվող Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում։

Вопрос о создании Верховного суда будет включен в Концепцию конституционных реформ
22 августа прошло очередное заседание Профессиональной комиссии по конституционным реформам под председательством председателя ПККР  Егише Киракосяна.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства юстиции РА, помимо организационных вопросов,  комиссия обсудила   и вопрос объединения высших судов, в частности, две концепции Верховного суда, разработанные учеными-юристами   Министерства юстиции и Профессиональной комиссии. Общие положения Концепции, ранее распространенной в комиссии, представили министр юстиции РА Рустам Бадасян, юристы-ученые Армен Мазманян и Леон Геворгян.
По обсуждаемой  теме члены Комитета по концепциям представили свои аргументы и контраргументы, а затем было проведено голосование по двум вопросам, с целью решить, какой из них будет включен в предварительную версию Концепции, представленную на общественное обсуждение. Первый вопрос, за который проголосовали семь из 15 членов, присутствовавших на заседании, касался развития системы конституционного правосудия в рамках действующей модели, а второй вопрос касался децентрализации конституционного контроля, объединения высших судебных инстанций. За  этот подход проголосовали 8 членов Комиссии.
По итогам заседания было решено включить концепцию создания Верховного суда в Концепцию конституционных реформ, которая в ближайшее время будет вынесена на общественное обсуждение.