Լիբանանահայ գաղթօջախի պահպանմանը նպաստում է նաև Արցախի կառավարությունը. Արայիկ Հարությունյանը խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 25-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված լիբանանահայությանը ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերին։
Զեկուցմամբ հանդես է եկել Լիբանանի հայկական համայնքին նյութական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները կազմակերպող և համակարգող աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԱՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական - հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռուդիկ Հյուսնունցը։ Նրա խոսքով՝ բացի պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդի միջոցներից օրերս հատկացված 25 մլն ՀՀ դրամ օժանդակությունից, ԱՀ կառավարության մարդասիրական օգնության արտաբյուջետային հաշվին հավաքագրվել է ավելի քան 17 մլն ՀՀ դրամ, և այն ավելացնելու համար տարբեր նախաձեռնություններ են իրականացվում: Ռ. Հյուսնունցը տեղեկացրել է նաև, որ Լիբանանից Արցախ են ժամանել առաջին երկու հայրենադարձ ընտանիքները, որոնց կացության համար ստեղծված են բոլոր պայմանները:
Նախագահ Հարությունյանը շեշտել է, որ, թեպետ չափազանց կարևոր է պահպանել Լիբանանի հայկական համայնքի՝ որպես կայացած գաղթօջախի ամբողջականությունը, ինչին իր ուժերի ներածին չափով նպաստում է նաև Արցախի կառավարությունը, այնուամենայնիվ, բոլոր մեր այն հայրենակիցները, ովքեր ցանկություն կունենան տեղափոխվելու, պատրաստ են ընդունելու և ապահովելու կացարանով, աշխատանքով, ինչպես նաև սոցիալական այլ երաշխիքներով։

Из Ливана в Арцах уже прибыли две семьи
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 25 августа провел рабочее совещание, посвященное программам помощи ливанским армянам.
С докладом выступил руководитель Рабочей группы по организации и координации работ по оказанию материальной помощи армянской общине Ливана, главный советник президента Республики Арцах - посол по особым поручениям Рудик Уснунц. По его словам, помимо помощи в размере 25 млн драмов, предоставленной из резервного фонда государственного бюджета, на внебюджетный счет правительства поступило более 17 млн драм, и проводятся различные мероприятия по увеличению этой суммы. Р.Уснунц также сообщил, что из Ливана в Арцах уже прибыли две семьи, созданы все условия для их проживания.
Президент Арутюнян подчеркнул, что, хотя чрезвычайно важно сохранить целостность армянской общины Ливана, чему всячески способствует правительство Арцаха, тем не менее, правительство республики готово принять и предоставить жилье, обеспечить работой и другими социальными гарантиями всех наших соотечественников, которые хотят переехать в Арцах.