ԱՀ նախագահը հեռավար քննարկում է ունեցել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի հետ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 26-ին հեռավար զրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակին և ընդգծել, որ տեղի հայ համայնքի խնդիրների լուծման գործում շատ կարևոր է գործադրվող համահայկական ջանքերի համատեղումը: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ ստեղծված դժվարությունների արագ հաղթահարումն օրախնդիր է, որպեսզի հայկական համայնքը շարունակի իր բնականոն կյանքը, բայց եթե ընտանիքներ կան, որոնք ցանկություն ունեն տեղափոխվելու, գերադասելի է, որպեսզի հայրենիք վերադառնան: Այդ համատեքստում Հանրապետության նախագահը խոսել է ԱՀ կառավարության ձեռնարկումներից, որոնք ավելի մանրամասն ներկայացրել է Լիբանանի հայկական համայնքին նյութական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները կազմակերպող և համակարգող աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԱՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական - հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռուդիկ Հյուսնունցը:
Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ իր շոշափելի մասնակցությամբ Արցախը ցույց տվեց, որ լիովին կիսում է համահայկական խնդիրների ծանրությունը, և ավելի մեծ մարտահրավերների դիմակայելու ճանապարհին Արցախի հետագա հզորացումը պետք է դիտվի որպես ազգային օրակարգի խնդիր:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԱՀ նախագահի խորհրդական, Սփյուռքի հարցերով նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Ազատուհի Սիմոնյանը։

Президент Арцаха провел дистанционное обсуждение с Заре Синаняном
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 26 августа провел дистанционный разговор с главным уполномоченным по делам Диаспоры Аппарата Премьер-министра Республики Армения Заре Синаняном.
Араик Арутюнян коснулся ситуации в Ливане и подчеркнул, что в деле решения проблем местной армянской общины очень важно совмещение усилий всего армянства. По словам президента Арутюняна, основная задача сегодня - быстрое преодоление возникших трудностей с целью налаживания естественного ритма жизни армянской общины, но если будут семьи, которые изъявят желание переехать, предпочтительно, чтобы они приехали на родину. В этом контексте президент Арутюнян коснулся действий правительства Арцаха, подробней о которых рассказал руководитель Рабочей группы по организации и координации работ по оказанию материальной помощи армянской общине Ливана, главный советник президента Республики Арцах - посол по особым поручениям Рудик Уснунц.
Заре Синанян отметил, что Арцах своим ощутимым участием показал, что полностью разделяет ответственность за решение общеармянских проблем, и на пути преодоления глобальных вызовов дальнейшее усиление Арцаха должно быть задачей национальной повестки.
В разговоре приняла участие также советник Президента Арцаха, представитель Президента по особым поручениям по вопросам Диаспоры Азатуи Симонян.