ԱՀ նախագահը հեռավար քննարկում է ունեցել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի հետ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 26-ին հեռավար զրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակին և ընդգծել, որ տեղի հայ համայնքի խնդիրների լուծման գործում շատ կարևոր է գործադրվող համահայկական ջանքերի համատեղումը: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ ստեղծված դժվարությունների արագ հաղթահարումն օրախնդիր է, որպեսզի հայկական համայնքը շարունակի իր բնականոն կյանքը, բայց եթե ընտանիքներ կան, որոնք ցանկություն ունեն տեղափոխվելու, գերադասելի է, որպեսզի հայրենիք վերադառնան: Այդ համատեքստում Հանրապետության նախագահը խոսել է ԱՀ կառավարության ձեռնարկումներից, որոնք ավելի մանրամասն ներկայացրել է Լիբանանի հայկական համայնքին նյութական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները կազմակերպող և համակարգող աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԱՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական - հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռուդիկ Հյուսնունցը:
Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ իր շոշափելի մասնակցությամբ Արցախը ցույց տվեց, որ լիովին կիսում է համահայկական խնդիրների ծանրությունը, և ավելի մեծ մարտահրավերների դիմակայելու ճանապարհին Արցախի հետագա հզորացումը պետք է դիտվի որպես ազգային օրակարգի խնդիր:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԱՀ նախագահի խորհրդական, Սփյուռքի հարցերով նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Ազատուհի Սիմոնյանը։

Arayik Haroutyunyan Holds Remote Conversation with Armenia High Commissioner for Diaspora Affairs
On 26 August Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan had an online conversation with High Commissioner for Diaspora Affairs of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan.
The Head of the State touched upon the situation in Lebanon underlining that consolidating pan-Armenian efforts for the solution of problems facing the local Armenian community is of utmost importance. According to President Harutyunyan, overcoming the existing difficulties is an imperative for the Armenian community to restore its everyday life, however, if there are families which would like to move, their repatriation is preferable. Within this context, the republic's President spoke of the Artsakh Government's initiatives which were presented in detail by head of the working group on the organization and coordination of activities on provision of material assistance to the Armenian community of Lebanon, chief advisor to the President of the Artsakh Republic - Ambassador at large Rudik Hyusnunts.
Zareh Sinanyan noted that by its substantial participation Artsakh showed that it shares the burden of pan-Armenian problems, and on the path of confronting greater challenges, Artsakh's further strengthening should be seen as an issue of national agenda.
Advisоr to the Artsakh Republic President, President's representative at large on Diaspora issues Azatouhi Simonyan partook in the meeting too.