ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
Երկրի ղեկավարը ողջունել է ՀՀ Խորհրդարանի նախագահին՝ Հանրապետության օրվան ընդառաջ Արցախ ժամանելու առթիվ՝ նշելով, որ, չնայած համավարակի պատճառով չեղարկվել է տոնական բոլոր միջոցառումների անցկացումը, սեպտեմբերի երկուսը դրանով չի կորցնում համահայկական տոն լինելու խորհուրդը, քանի որ Արցախի անկախությունը նվաճում էր, որը ողջ հայության համար մեծ երազանքի իրականացում դարձավ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ տարիներ առաջ արցախահայությունը համայն հայության աջակցությամբ, մարդկային մեծ կորուստների գնով կարողացել է իրացնել անկախ ապրելու իր իրավունքը, ստեղծել պետականություն, որի գոյության և զարգացման համար ՀՀ իշանություններն ստանձնել են մեծագույն պատասխանատվություն:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայկական երկու պետությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև կարևորվել է միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացման ու ընդլայման անհրաժեշտությունը, ինչն ունի ներքին և արտաքին քաղաքական կարևոր նշանակություն:

Президент Арцаха принял Арарата Мирзояна
1 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял председателя Национального собрания Республики Армения Арарата Мирзояна.
Глава государства поприветствовал председателя парламента Армении в связи с прибытием в Арцах по случаю Дня Республики, отметив, что, несмотря на отмену всех праздничных мероприятий по причине пандемии коронавируса, 2 сентября не перестал быть общеармянским праздником, поскольку независмость Арцаха стала достижением, благодаря которому стала реальностью большая мечта всего армянства.
Выразив признательность за теплый прием, Арарат Мирзоян отметил, что много лет назад армяне Арцаха при содействии всего армянства и ценой больших человеческих потерь смогли реализовать свое право жить независимо, создать свою государственность, ответственность за существование и развитие которой взяли на себя власти РА.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества двух армянских государств. Обе стороны подчеркнули необходимость дальнейшего развития и расширения межпарламентских связей, что имеет важное внутри- и внешнеполитическое значение.