Իսրայելը համընդհանուր կարանտին է հայտարարում
Մասնավորապես, ըստ հաստատված պլանի` չորեքշաբթիից` սեպտեմբերի 16-ից, ուսումնական հաստատությունները (բացառությամբ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների համար հատուկ դպրոցների) կդադարեցնեն աշխատանքը:
Հաջորդ ուրբաթ առավոտյան ժամը վեցից սկսվում է համընդհանուր կարանտինը: Այն նախատեսում է տեղաշարժի սահմանափակում և բոլոր առևտրային և այլ հաստատությունների աշխատանքի դադարեցում: Սա ներառում է այն ամենը, ինչ կապված է մշակույթի, հանգստի և ժամանցի հետ, ինչպես նաև` տուրիստական ​​վայրերը: Հանրային սննդի կետերին թույլատրվում է առևտուր անել միայն պատվերներով և առաքմամբ:
Այցելել կթույլատրվի միայն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ վաճառող վայրեր: Գործելու են նաև հեռախոսների և աքսեսուարների վաճառքի կետերը, կապի ծառայություններ մատուցող հաստատությունները և բժշկական սարքավորումներ վաճառող խանութներ:
Պետական ​​հաստատություններում աշխատավայրում ներկայությունը կկրճատվի աշխատուժի 30 տոկոսի չափով` բացառությամբ նույն «անհրաժեշտ ծառայությունների»:

В Израиле ввели всеобщий карантин
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил о введении всеобщего карантина в стране на три недели, передает РИА Новости.
Локдаун начнется 19 сентября, рассказал председатель кабмина.
"Сегодня на заседании правительства мы приняли решение о закрытии (на карантин) на ближайшие три недели, с возможностью продления, но на данный момент — до праздника Симхат Тора (с вечера 9 октября до вечера 10 октября. — Прим. ред.)", — сказал Нетаньяху на пресс-конференции, которую транслировали израильские телеканалы.
В четверг правительственная комиссия по коронавирусу предложила ввести полный локдаун на время еврейских праздников, начинающихся 18 сентября — с таким предложением выступила в четверг правительственная комиссия по коронавирусу.
Предложения включают ограничения передвижения граждан, закрытие образовательных учреждений, прекращение работы ресторанов и кафе, контор и офисов, кроме жизненно необходимых производств, сообщает правительственная пресс-служба.
В Израиле в последние дни растет число заболевших COVID-19. В марте на пике первой волны коронавируса ежедневный прирост заразившихся составлял менее тысячи человек. В мае заболеваемость упала до минимума. Однако летом ситуация снова обострилась. Вторая волна эпидемии оказалась в разы сильнее первой.