ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եգիպտոսի նախագահին
Սեպտեմբերի 14-ին Եգիպտոսում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին ընդունեց ԵԱՀ նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին:
Նախարար Մնացականյանը խորին երախտագիտություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար՝ վերահաստատելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու հայ-եգիպտական  համագործակցության առավել ընդլայնման և ամրապնդման շուրջ։ Որպես համագործակցության գերակա ուղղություններ` զրուցակիցներն առանձնացրեցին ՏՏ, էլեկտրոնային կառավարման, դեղագործության, զբոսաշրջության և գիտակրթական ոլորտները:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Եգիպտոսի նախագահը բարձր գնահատեցին ավանդական բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-եգիպտական հարաբերությունները՝ արժևորելով եգիպտահայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը երկու երկրների և ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման գործում: ՀՀ ԱԳ նախարարը արժևորեց Եգիպտոսի պատմական դերը և ներկայիս փորձառությունը կրոնական բազմազանության և համերաշխության պահպանման ու ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղության և անվտանգության հարցերի լայն շրջանակ։ Այս առնչությամբ ՀՀ ԱԳ նախարարը մտահոգություն հայտնեց Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում  անկայունություն արտահանելու փորձերի առնչությամբ՝ այդ համատեքստում կարևորելով խաղաղության և անվտանգության պահպանմանը միտված միջազգային համագործակցությունը:

Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan Had a Meeting with the President of Egypt
On September 14, Foreign Minister Zohrab Mnatsaknayan, who on an official visit is in Egypt, was received by Abdel Fattah Al-Sisi, the President of the Arab Republic of Egypt.
Minister Mnatsakanyan expressed his deep gratitude for warm welcome, reiterating the willingness of Armenian side to take steps for further expanding and strengthening the Armenian-Egyptian cooperation. The interlocutors highlighted the spheres of information technologies, governance, pharmacy, tourism and science and education as important directions of cooperation.
Foreign Ministers of Armenia and Egypt commended the Armenian-Egyptian relations based on traditional friendship and mutual respect, emphasizing the bridging role of the Egyptian-Armenian community in strengthening the ties between the two countries and peoples. The Foreign Minister of Armenia highly assessed the historical role of Egypt and its current experience in preserving and consolidating the religious diversity and solidarity.
The interlocutors discussed a wide range of issues on regional and international peace and security. In this regard, the Foreign Minister of Armenia expressed his concern over the attempts to export instability to the Middle East and South Caucasus, emphasizing the importance of international cooperation aimed at preserving peace and security in this regard.