Անկախության տոնի բոլոր միջոցառումները կցուցադրվեն վիրտուալ տիրույթում և հեռուստատեսությամբ
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեծ մասը համավարակով պայմանավորված՝ կցուցադրվի վիրտուալ տիրույթում և հեռուստատեսությամբ: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանի խոսքերին:
Սեպտեմբերի 21-ին տոնական հաղորդումներ կցուցադրվեն Առաջին ալիքի եթերով. ծրագրում ՀՀ մարզերում նկարահանած համերգներ են, հետաքրքիր պատմություններ և այլն։
Քաղաքացիները ժամանակի միջով վիրտուալ ճամփորդության, ինչպես նաև Հայաստանի ամենագողտրիկ անկյունները տեսնելու հնարավորություն կունենան։ «Զվարթնոց» պատմամշակույթային արգելոց-թանգարանում կկազմակերպվի «Մեր ժամանակներն հերոսը» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը: Այն կանցկացվի հակահամաճարակային բոլոր կանոնների պահպանմամբ:
Սեպտեմբերի 21-ին Առաջին ալիքի եթերով կցուցադրվի 11 համերգ: Արվեստասեր հանրությունը կարող է վայելել Նարեկ Հախնազարյանի ելույթը Աժդահակի գագաթից, Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, «Բամբիռի», Արամ MP3-ի, «Գեղարդ» երգեցիկ խմբի, Նորայր Քարտաշյանի և «Մենուա» բենդի ելույթները՝ Երերույքի տաճարից, Իվետա Մուկուչյանի, Գյուրջիև անսամբլի, Հայկ Մելիքյանի ելույթները՝ Սարդարապատից:
Եթերում իրենց փորձով են կիսվելու ինչպես այն մարդիկ ու թիմերը, որոնք հաջողության են հասել հայրենիքում, այնպես էլ բոլորի հարգանքը վայելող այն հայերը, որոնք իրապես գիտեն անկախության նշանակությունը։ Կլինեն նաև երիտասարդ դերասաններ, որոնք Վանաձորից կբեմականացնեն անկախության տարիներին գրված տողերը, իսկ աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող հայտնի հայերը կմիանան սպասված գալա համերգին՝ հայկական ստեղծագործություններ կատարելով: Վերջում «Մեր հողերը» խորագրի շրջանակում թռչնի թռիչքի բարձրությունից հեռուստադիտողը կբացահայտի հայկական ճարտարապետության, մշակույթի ու բնության գեղեցկությունը:

21 сентября праздничные передачи выйдут в эфир Первого канала
Большая часть мероприятий, посвященных 29-летию независимости Республики Армения, в связи с эпидемией будет транслироваться в виртуальном пространстве и по телевидению. Об этом сообщает Арменпресс, со ссылкой на слова начальника Департамента информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении Армена Хачатряна.
21 сентября праздничные передачи выйдут в эфир Первого канала: в программе концерты, снятые в регионах Армении, интересные истории и др.
По его словам, у горожан будет возможность совершить виртуальное путешествие во времени, а также по самым красивым уголкам Армении. "Будет представлено множество интересных архивных кадров, будут теплые приветствия воинов, охраняющих нашу границу, выступления музыкантов из красивых уголков страны, а в историко-культурном музее-заповеднике "Звартноц" состоится ежегодная церемония награждения "Герой нашего времени". Она будет проходить с соблюдением всех противоэпидемических правил", - подчеркнул Хачатрян.
21 сентября на Первом канале будет показано 11 концертов. Любители искусства могут насладиться выступлением Нарека Ахназаряна с вершины горы Аждаак, Филармонического оркестра, группы "Бамбир", Арама MP3, хора "Гегард", Норайра Карташяна и бенда "Менуа" из храма Ереруйк и др.
Своим опытом в прямом эфире поделятся те люди и команды, которые добились успеха на родине, а также уважаемые армяне, действительно знающие, что такое независимость. Сочинения, написанные за годы независимости, исполнят молодые актеры из Ванадзора, а живущие в разных уголках мира известные армяне присоединятся к гала-концерту и исполнят армянские произведения. В конце в рамках проекта "Наши земли" зритель откроет для себя красоту армянской архитектуры, культуры и природы с высоты птичьего полета.