Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող որևէ քաղաքացու կողքով անտարբեր չպետք է անցնի. Փաշինյան
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում օրական ունեցել են կորոնավիրուսի 200-ից պակաս դեպք, իսկ վերջին երկու օրերին դեպքերի թիվը էականորեն ավելացել է 200-ից. նախորդ օրը 257, իսկ երեկ՝ 295: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, կառավարության նիստի ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Ճիշտ է, թեստերի թիվը մեծ է, երեկ ունեցել ենք 4319 թեստ, նախորդը օրը՝ 4135: Հիշեցնեմ, որ ամենաբարդ շրջանում  թեստերի օրական թիվը 3000-ի չի հասել: Այնուամենայնիվ միտումն անհանգստացնող է»,-ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ մարտից հետո երեկ առաջին անգամ խցանում է նկատել, ինչը կապված է ամենայն հավանականությամբ դպրոցների բացման հետ:
Առողջապահության փոխնախարար Ավանեսյանն իր հերթին նշել է, որ նկատում են թեստավորման մեջ տոկոսային աճ, այսօր 7 տոկոս է կազմում, ինչը մտահոգիչ է: Փոխնախարարը դա կապել է հանգստյնա տներից մարդկանց վերադառնալու, մինչդպրոցական շրջանում առևտրի ակտիվացման հետ. «Առաջինկա շաբաթներին կտեսնենք, թե դպրոցների բացման արդյունքում ինչ արդյունքներ ենք գրանցում»:
Վարչապետը նշել է, որ այս ընթացքում կորոնավիրուսի դեմ պայքարում մեկ ապացուցված գործիք կա, դա դիմակ կրելն է. «Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող որևէ քաղաքացու կողքով անտարբեր չպետք է անցնի: Բնականաբար, օրինականությունը, քաղաքացիների արժանապատվությունը, իրավունքները լիարժեք պահպանվեն: Դիմակը ծնոտը փակելու համար չի, այլ քիթն ու բերանը, քանի որ վիրուսը շնչառական ուղիներով է փոխանցվում:
Երբ տեսնում եմ, թե այլ երկրներում ինչ է կատարվում, ավելի եմ համոզվում, որ մեր ռազմավարությունը, որ պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ, ճիշտ ճանապարհն է»:

Пашинян: ни один полицейский не должен проходить равнодушно мимо гражданина без маски
В течение последнего месяца мы имели менее 200 случаев заражения коронавирусом в день, а за последние два дня их число существенно увеличилось. В предыдущий день этот показатель был на уровне 257, а вчера – 295. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 17 сентября премьер-министр республики Никол Пашинян, передает News.am
''Правда, число тестов большое, вчера было проведено 4319 тестирований, а за день до этого – 4135. Напомню, что в самый сложный период ежедневное количество тестов не доходило до 3000. Однако тенденция вызывает обеспокоенность'', - заявил Пашинян, прямо признав, что низкие показатели связаны лишь с меньшим числом проведенных тестов.
В свою очередь, заместитель министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян отметила, что в тестировании наблюдается процентный рост, сегодня он составляет 7%, что вызывает обеспокоенность. Она связала это с возвращением людей из домов отдыха, активизацией торговли в дошкольный период.
Премьер-министр подчеркнул, что в этот период есть один проверенный инструмент в борьбе с коронавирусом – ношение маски. ''Ни один полицейский не должен проходить равнодушно мимо гражданина без маски. Естественно, законность, достоинство граждан, их права должны полноценно соблюдаться. А маска не для того, чтобы закрывать челюсть, а нос и рот, так как вирус передается через дыхательные пути. Когда я вижу, что происходит в других странах, то еще больше убеждаюсь в том, что наша стратегия относительно того, что надо научиться жить с коронавирусом, правильная'', - заявил Пашинян на фоне новых скандалов с грубым нарушением полицейскими прав граждан.