Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող որևէ քաղաքացու կողքով անտարբեր չպետք է անցնի. Փաշինյան
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում օրական ունեցել են կորոնավիրուսի 200-ից պակաս դեպք, իսկ վերջին երկու օրերին դեպքերի թիվը էականորեն ավելացել է 200-ից. նախորդ օրը 257, իսկ երեկ՝ 295: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, կառավարության նիստի ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Ճիշտ է, թեստերի թիվը մեծ է, երեկ ունեցել ենք 4319 թեստ, նախորդը օրը՝ 4135: Հիշեցնեմ, որ ամենաբարդ շրջանում  թեստերի օրական թիվը 3000-ի չի հասել: Այնուամենայնիվ միտումն անհանգստացնող է»,-ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ մարտից հետո երեկ առաջին անգամ խցանում է նկատել, ինչը կապված է ամենայն հավանականությամբ դպրոցների բացման հետ:
Առողջապահության փոխնախարար Ավանեսյանն իր հերթին նշել է, որ նկատում են թեստավորման մեջ տոկոսային աճ, այսօր 7 տոկոս է կազմում, ինչը մտահոգիչ է: Փոխնախարարը դա կապել է հանգստյնա տներից մարդկանց վերադառնալու, մինչդպրոցական շրջանում առևտրի ակտիվացման հետ. «Առաջինկա շաբաթներին կտեսնենք, թե դպրոցների բացման արդյունքում ինչ արդյունքներ ենք գրանցում»:
Վարչապետը նշել է, որ այս ընթացքում կորոնավիրուսի դեմ պայքարում մեկ ապացուցված գործիք կա, դա դիմակ կրելն է. «Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող որևէ քաղաքացու կողքով անտարբեր չպետք է անցնի: Բնականաբար, օրինականությունը, քաղաքացիների արժանապատվությունը, իրավունքները լիարժեք պահպանվեն: Դիմակը ծնոտը փակելու համար չի, այլ քիթն ու բերանը, քանի որ վիրուսը շնչառական ուղիներով է փոխանցվում:
Երբ տեսնում եմ, թե այլ երկրներում ինչ է կատարվում, ավելի եմ համոզվում, որ մեր ռազմավարությունը, որ պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ, ճիշտ ճանապարհն է»:

There's One Proven Tool in the Fight against Coronavirus, and that Is Wearing a Face Mask
During the last month we had less than 200 cases of coronavirus per day, whereas in the last two days the number of cases has significantly increased from 200; we had 257 the day before and 295 yesterday, Prime Minister Nikol Pashinyan said at Thursday's Cabinet meeting of the government of Armenia, News.am reports.
"It is true that the number of [COVID-19] tests [conducted in the country] is large; we had 4,319 tests yesterday, 4,135 - the day before. Let me recall that in the most difficult period, the daily number of tests did not reach 3,000; however, the trend is worrying," added the PM.
Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan, in her turn, noted that they notice a percentage increase in the positive test results, today it is 7 percent, which is worrying. "In the first few weeks we will see what results we are registering as a result of the [re]opening of schools," she added.
Pashinyan noted that during this period there is one proven tool in the fight against coronavirus, and that is wearing a face mask. "When I see what is happening in other countries, I am becoming more convinced that our strategy - that we have to learn to live with the coronavirus - is the right track," he added.