Հայաստանը քրեականացրեց ցեղասպանության ուղղակի և հրապարակային քարոզչությունը
Սեպտեմբերի 17-ին Ազգային ժողովը քրեականացրեց ցեղասպանության ուղղակի և հրապարակային քարոզչությունը, ինչպես նաև ցեղասպանության կոչերը, փոխանցում է News.am-ը:
Նոր օրենքի հեղինակներն են իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորները։
Օրենքը խախտողին սպառնում է 8-ից մինչև 10 տարի ժամկետով բանտարկություն։ Նույն արարքը, որ կատարվել է լրատվամիջոցներով կամ համակարգչային համակարգով անձանց խմբի հետ նախնական համաձայնությամբ, կպատժվի 10-ից մինչև 14 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ։
Նույն արարքը, որ կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից՝ իր ծառայողական դիրքն օգտագործելով, կպատժվի 14-ից մինչև 20 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ կամ ցմահ ազատազրկմամբ։
Օրենքի հեղինակների կարծիքով՝ նման խիստ միջոցները թույլ կտան ամբողջ աշխարհին ցուցադրել այս խնդրի հանդեպ Հայաստանի դիրքորոշումը և դառնալ ցեղասպանության քարոզչության դեմ յուրատեսակ առաջամարտիկ։

Армения криминализировала прямую и публичную пропаганду геноцида
Парламент Армении 17 сентября криминализировал прямую и публичную пропаганду, а также призывы к геноциду, передает News.am
Авторами нового закона выступили депутаты от правящего блока ''Мой шаг''.
Нарушителю закона грозит реальный тюремный срок от 8 до 10 лет. То же деяние, совершенное через средства массовой информации или через компьютерную систему по предварительному сговору группой лиц, будет наказываться лишением свободы от 10 до 14 лет.
То же деяние, совершенное организованной группой с использованием своего служебного положения, будет наказываться лишением свободы на срок от 14 до 20 лет или пожизненным лишением свободы.
Подобные жесткие меры, как считают авторы закона, позволят продемонстрировать всему миру позицию Армении по данной проблеме и стать своего рода передовым борцом против пропаганды геноцидов.