ԱՀԿ ղեկավարը կոչ է արել ներդրումներ կատարել նոր համավարակներին պատրաստվելու համար
Համաշխարհային հանրությունը պետք է ներդրումներ կատարի առողջապահության ոլորտում, որպեսզի հետագայում թույլ չտա COVID-19-ի նման զանգվածային վարակիչ հիվանդությունների բռնկումներ: Այսպիսի կոչով է ուրբաթ օրը կառավարություններին դիմել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեեսուսը:
«Բոլոր երկրները պետք է միասին աշխատեն և ներդրումներ կատարեն»,- ասել է նա Ժնևում կայացած ճեպազրույցում` հավելելով․ «Սա թույլ կտա ապահովել, որ այսպիսի ուժգնության և ծանրության համավարակ այլևս երբեք չկրկնվի»: Գլխավոր տնօրենի խոսքերով՝ ունենալով քաղաքական կամք և առողջապահությունը ֆինանսավորելու պատրաստակամություն, համաշխարհային հանրությունը «կարող է կանխել ապագա համավարակները և պայքարել դրանց դեմ»:
Ներկա պայմաններում, երբ կարանտինային միջոցառումներից հետո շատ երկրներ «սկսում են բացվել», COVID-19-ից հիվանդացության և մահացության դեպքերը «սկսում են աճել»,- նշել է ԱՀԿ ղեկավարը՝ ուշադրություն հրավիրելով «հիվանդանոցային մահճակալների հնարավոր պակասի կապակցությամբ տագնապի վրա»: Նա ասել է, որ դա «կրիտիկական պահ է երկրների համար»: ԱՀԿ-ն «առաջնորդներին խնդրում է ձեռնարկել նպատակային գործողություններ, որոնք կարող են կանխել վարակի տարածումը, և ապահովել առողջապահության համակարգի ու աշխատողների պաշտպանությունը»։

Глава ВОЗ призвал мировое сообщество инвестировать в подготовку к новым пандемиям
Мировое сообщество должно инвестировать в охрану здоровья, чтобы не допустить в будущем масштабных вспышек инфекционных заболеваний, подобных вызванной новым коронавирусом пандемии COVID-19. С таким призывом обратился в пятницу к правительствам генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус, передает ТАСС.
"Все страны должны работать вместе и делать инвестиции", - заявил он на брифинге в Женеве, добавив: "Это позволит обеспечить, чтобы пандемия подобного размаха и тяжести больше никогда не повторилась". По словам гендиректора, имея политическую волю и готовность финансировать в здравоохранение, мировое сообщество "может предотвращать будущие пандемии и бороться с ними".
В нынешних условиях, когда многие страны "начинают открываться" после карантинных мер, заболеваемость и смертность от COVID-19 "начинает расти", отметил глава ВОЗ, обратив на внимание на "тревогу по поводу потенциальной нехватки мест в больницах". Речь идет о "критическом моменте для стран", констатировал он. ВОЗ "просит лидеров принять целенаправленные меры, которые могут воспрепятствовать распространению инфекции и обеспечить защиту систем и работников здравоохранения".
"Если страны хотят продемонстрировать реальную приверженность победе над вирусом, то это можно сделать проявив подлинную солидарность", - отметил Тедрос Аданом Гебрейесус. Кроме того, необходимы финансовые ресурсы "для покрытия расходов на вакцины, терапевтические средства и диагностические инструменты", резюмировал он.