Հայաստանն ու Չինաստանը համագործակցության լայն հնարավորություններ ու մեծ ներուժ ունեն. Արմեն Սարգսյան
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ազգային տոնին ընդառաջ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանություն:
Հայաստանում ՉԺՀ դեսպան Թիան Էրլունը դեսպանատան նոր շենքի մուտքի մոտ դիմավորելով նախագահ Սարգսյանին՝ նշել է, որ Հայաստանի նախագահն իրենց առաջին հյուրն է: «Դուք մեր նոր դեսպանատան առաջին և ամենապատվավոր հյուրն եք: Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ: Մենք հիշում ենք, որ Դուք արդեն երրորդ անգամ, ազգային տոնին ընդառաջ, այցելում եք մեզ՝ անձամբ շնորհավորելու: Սա Ձեր կողմից մեր երկրի նկատմամբ ուշադրության դրսևորում է, ինչը համարում ենք Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի կողմից բարեկամական վերաբերմունք: Մեր երկրների հարաբերություններն ունեն հին ավանդույթներ ու խոր արմատներ և հիմք են ծառայում մեր ներկայիս գործընկերային հարաբերությունների համար»,-ասել է դեսպան Էրլունը: Նա Հայաստանի նախագահին է փոխանցել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի ջերմ ողջույնները:
Նախագահ Սարգսյանը դեսպանին, դեսպանության աշխատակիցներին և, ի դեմս նրանց, Չինաստանի ողջ ժողովրդին շնորհավորել է առաջիկա ազգային տոնի՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի առթիվ և իր լավագույն մաղթանքները փոխանցել նախագահ Սի Ծինփինին:
«Համաձայն եմ, որ մեր այսօրը միշտ որոշվում է անցյալով և ապագայով: Միշտ նայում ենք հետ՝ տեսնելու, թե որտեղից ենք գալիս, և կարևոր է իմանալ նաև, թե ուր ենք գնում և ում հետ ենք ցանկանում անցնել այս ճանապարհը: Մեզ միավորում է ապագան, իսկ մարդկության ապագան նոր տեխնոլոգիաներն են: Հայաստանը կարող է այս ոլորտում համագործակցել Չինաստանի հետ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Ուրախ կլինեմ, եթե կարողանամ իմ փոքր ներդրումն ունենալ նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում»:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ երկար տարիների արդյունավետ աշխատանքի և հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման մեջ ունեցած ներդրման համար: Դրա փայլուն օրինակը նա համարել է դեսպանատան նոր շենքի կառուցումը: «Կարծում եմ՝ Չինաստանը կարող է հպարտ լինել այսպիսի ներկայությամբ: Եվ մենք էլ սա դիտարկում ենք որպես Չինաստանի կողմից հայ-չինական հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակի վրա բարձրացնելու և խորացնելու հայտ: Չնայած իրենց տարբեր չափերին՝ Հայաստանն ու Չինաստանն ունեն շատ մեծ ընդհանրություններ. երկուսն էլ ինչ-որ իմաստով համաշխարհային ազգեր են»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահը երկու երկրների միջև համագործակցության համար հեռանկարային է համարել ոչ միայն տեխնոլոգիաների, այլև մի շարք այլ ոլորտներ՝ սննդի անվտանգության, գյուղատնտեսության, բնական ռեսուրսների ոլորտներից մինչև կրթություն և մշակույթ: «Ապագա աշխարհի բոլոր ոլորտները հագեցած են լինելու նոր տեխնոլոգիաներով: Մեր երկրները համատեղ գիտական, գիտահետազոտական համագործակցության լայն հնարավորություններ ու մեծ ներուժ ունեն»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:

Армения и Китай обладают широкими возможностями и большим потенциалом сотрудничества: президент Армении
В преддверие Национального праздника Китайской Народной Республики президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня посетил посольство Китая в Армении.
Посол КНР в Армении Тиан Эрлун встретив президента Саркисяна у входа в новое здание посольства, отметил, что Президент Армении их первый гость. "Вы первый и самый почетный гость нашего нового посольства. Для нас большая честь принимать Вас. Мы помним, что Вы уже в третий раз в преддверие Национального праздника посещаете нас, чтобы поздравить лично. Это с Вашей стороны проявление внимания к нашей стране, что считаем дружественным отношением со стороны правительства и народа Армении. Отношения наших стран имеют древние традиции и глубокие корни и служат основой нашим нынешним партнёрским отношениям», -сказал посол Эрлун. Он передал президенту Армении теплые приветствия председателя КНР Си Цзиньпина.
Президент Саркисян поздравил посла, сотрудников посольства и в их лице весь китайский народ с предстоящим Национальным праздником – 71-ой годовщиной создания Китайской Народной Республики, и передал свои наилучшие пожелания Председателю Си Цзиньпину.
"Согласен, что наше сегодня всегда определяется прошлым и будущим. Мы всегда оглядываемся назад, чтобы увидеть, откуда мы идем, и важно также знать, куда мы идем и с кем хотим пройти этот путь. Нас объединяет будущее, а будущее человечества – новые технологии. Армения может в этой сфере сотрудничать с Китаем, - сказал президент Саркисян. – Буду рад, если смогу внести свой скромный вклад в дело развития армяно-китайских экономических отношений в сфере новых технологий".
Президент Саркисян выразил благодарность послу за многолетний плодотворный труд и вклад в развитие и укрепление армяно-китайских отношений. Блестящим примером этого он счел строительство нового здания посольства. "Думаю, Китай может гордиться таким представительством. И мы это рассматриваем как заявку на углубление армяно-китайских отношений и повышение их на новый более высокий уровень. Несмотря на свои разные размеры, Армения и Китай имеют очень много общего – обе страны в каком-то смысле являются всемирными нациями", - сказал президент Саркисян.
Президент Республики счел перспективными для сотрудничества между двумя странами отраслями не только технологии, но и продовольственную безопасность, сельское хозяйство – от сферы природных ресурсов до образования и культуры. "Все сферы будущего мира будут насыщены новыми технологиями. Наши страны обладают широкими возможностями и большим потенциалом научного, научно-исследовательского сотрудничества", - сказал президент Саркисян.