Հայաստանում և Արցախում ձևավորվել են իշխանություններ, որոնք պատրաստ են երկխոսության մեջ մտնել Ադրբեջանի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների հետ. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի՝ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին ունեցած ելույթը:
«Տարածաշրջանի ժողովուրդները ժառանգել են բարդ հակամարտություն, որի վերջնական հանգուցալուծումը ենթադրում է այնպիսի տարբերակի համաձայնեցում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Միայն այդ ժողովուրդների մանդատը վայելող իշխանություններն են ունակ արտահայտելու փոխզիջման հասնելու և խաղաղություն հաստատելու քաղաքական կամքը: Հայաստանում և Արցախում ձևավորվել են իշխանություններ, որոնք ստացել են ժողովրդական քվե և պատրաստ են երկխոսության մեջ մտնել Ադրբեջանի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների հետ:
Իշխանությունը հորից ժառանգած և մեկ ընտանիքի շրջանակներում այն կիսող Իլհամ Ալիևն այդպիսի առաջնորդ չէ: Նրա իշխանությունը մշտապես հիմնված է եղել հակամարտության շահարկման, սեփական հասարակությունում Հայաստանի և հայ ժողովրդի՝ որպես «հարմար թշնամի» կերպարի արմատավորման, այլ ոչ թե սեփական հասարակության կարիքների լուծման վրա:
Իլհամ Ալիևի օրոք է Ադրբեջանը բաց թողել «նավթային բում»-ի միջոցով ժամանակակից երկիր և հասարակություն կառուցելու պատմական շանսը: Այսօր Ադրբեջանի իշխանությունն աշխարհում հանդես է գալիս որպես ավտորիտար և ռեպրեսիվ ռեժիմ, որն օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ կորոնավիրուսային համավարակը, սեփական ժողովրդին հարստահարելու և լռեցնելու համար:
Տարածաշրջանում գործ ունենք իշխանական մի համակարգի հետ, որտեղ արժեքները փոխարինված են անձի, դինաստիայի և սեփական հարստության պաշտամունքով, իսկ շահերը ենթադրում են ժառանգականության վրա հիմնված իշխանության պահպանումն ամեն գնով: Ցավալի է, որ այդ «ամեն գինը» վճարել և վճարում է ձայնից զրկված Ադրբեջանի ժողովուրդը», - հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակը:

MFA: Both Armenia and Artsakh Authorities Received Mandate of their Peoples, Ready to Launch Dialogue with Authorities of Azerbaijan Enjoying Relevant Mandate of their People
Spokesperson of the Armenian foreign ministry Anna Naghdalyan commented on the statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev delivered at the UN General Assembly.
The  comment reads as follow:
"The peoples of the region inherited a complex conflict, the final resolution of which requires an agreement that will be acceptable for the people of Armenia, the people of Artsakh and the people of Azerbaijan. Only the authorities enjoying the mandate of their people are capable of demonstrating the political will for reaching a compromise and establishing peace. Both Armenia and Artsakh authorities have received the mandate of their peoples and are ready to launch a dialogue with the authorities of Azerbaijan that enjoy the relevant mandate of their people.
Ilham Aliyev, who inherited the power from his father and who shares it within a single family, is not such a leader. His authority has always been based on manipulations of the conflict, promoting the image of Armenia and the Armenian people as a “useful enemy” within his own society, rather than addressing the latter’s needs.
Under the rule of Ilham Aliyev Azerbaijan missed the historic opportunity to use the “oil boom” to build a modern country and society. Today the authorities of Azerbaijan are perceived in the world as an authoritarian and repressive regime which uses all the opportunities, including the COVID-19 pandemic, to harass and silence its own people.
In the region, we deal with such a governmental system where the values are replaced with a cult of personality, dynasty and own wealth, while the interests serve the preservation of inherited power at all costs. Regrettably, “all costs” are paid by the people of Azerbaijan deprived of voice and freedoms."