Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ. ԱԳՆ հայտարարություն
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել հայտարարությունն Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Սեպտեմբերի 28-ի դրությամբ շարունակում են Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան:
Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրության սրման վերաբերյալ միջազգային հանրության, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և նրանց երկրների հայտարարությունները, միանշանակորեն ի ցույց են դնում, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է ուժի կիրառումը և տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության խաթարումը:
Բախվելով միջազգային հանրության այս դիրքորոշման միասնականությանը՝ ադրբեջանական կողմը դիմել  է բացահայտ կեղծիքների տարածմանը՝ մեղադրելով հայկական կողմին մարտական գործողությունների սանձազերծման մեջ:
Մինչդեռ գոյություն ունեն անհերքելի փաստական հիմքեր առ այն, որ հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել ագրեսիան:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը հետևողականորեն խախտել է 1994-1995թթ. անժամկետ եռակողմ համաձայնագրերով հաստատված հրադադարի ռեժիմը, մերժել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկվող հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և հրադադարի մոնիտորինգի ամրապնդման առաջարկները՝ ուժի կիրառման հնարավորությունների պահպանման և «մեղադրանքների խաղ» տանելու համար։ Դրա վերջին վառ արտահայտումն է, որ սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանը մերժել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի  շփման գծի մոնիտորինգ անցկացնելու խնդրանքը, ինչն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի նպատակն է եղել թաքցնել պատերազմ սկսելու իր ծրագրերը:
Ադրբեջանի ներկա ագրեսիան Արցախի դեմ բնութագրվում է երկու կարևոր առանձնահատկությամբ․
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի մակարդակով հրապարակավ hրաժարվել է խաղաղ գործընթացից և խնդիր է դրել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել լայնածավալ պատերազմով,
Երկրորդ, այս նպատակի հետապնդման համար Ադրբեջանը ստանում է Թուրքիայի լայնածավալ ռազմաքաղաքական աջակցությունը։
Հատկանշական է, որ Թուրքիան սատարել է Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում դեռևս անցյալ դարի 90-ական թվականներից, երբ ցամաքային շրջափակման ենթարկեց Հայաստանի Հանրապետությանը։ Այնուհանդերձ, այս ագրեսիայի և դրան նախապատրաստվելու ընթացքում Թուրքիայի աջակցությունը կրել է որակական փոփոխություններ և բնութագրվում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմում Թուրքիայի ուղղակի ներկայությամբ:
Ադրբեջանի հետ կողք կողքի մարտնչում են թուրքական ռազմական մասնագետները, որոնք օգտագործում են թուրքական արտադրության սպառազինություն, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր և ռազմական ինքնաթիռներ: Արժանահավատ աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ Թուրքիան հավաքագրում է օտարազգի ահաբեկիչ զինյալների և տեղափոխում վերջիններիս Ադրբեջան: Միաժամանակ Թուրքիան բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով լիարժեք քաղաքական և քարոզչական աջակցություն է տրամադրվում Ադրբեջանին:
Փաստացիորեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Արցախի ժողովուրդը մարտնչում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ։  Թուրքիան, որը մեկ դար առաջ բնաջնջել է իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդին և մինչ օրս արդարացնում է այդ ոճիրը, ներկայումս հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարում է Ադրբեջանին՝ այդ նույն ցեղասպան գործողությունները Հարավային Կովկասում իրականացնելու համար: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար:
Հայաստանը և Արցախը վճռական են իրենց ողջ կարողություններով դիմակայելու և չեզոքացնելու այդ դաշինքի մտադրությունները: Հայկական կողմերի այդ վճռականությունն այլընտրանք չունի, քանի որ արտահայտում է հայ ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու անկոտրում կամքը:
Հայաստանը ամբողջովին վստահ է, որ Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրությունը ձախողվելու է և Ադրբեջանը պարտադրված է լինելու հրաժարվել ռազմական ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորման իր մտադրությունից ու Արցախի ժողովրդի հետ խոսելու ոչ թե հրանոթների լեզվով, այլ խաղաղ բանակցային սեղանի շուրջ»։

Сложилась ситуация, когда народ Арцаха воюет против турецко-азербайджанского союза: МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно агрессии Азербайджана против Арцаха.
"По состоянию на 28 сентября продолжается широкомасштабная агрессия, развязанная Азербайджаном против Арцаха.
Заявления международного сообщества, в том числе сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их стран, относительно обострения ситуации на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана определенно показывают, что международное сообщество осуждает применение силы и подрыв регионального мира и региональной безопасности.
Столкнувшись с единством данной позиции международного сообщества, азербайджанская сторона прибегла к распространению вопиющих фальсификаций, обвинив армянскую сторону в развязывании боевых действий.
Между тем есть неоспоримые фактические основания того, что агрессию инициировал  именно Азербайджан.
На протяжении многих лет Азербайджан последовательно нарушал режим прекращения огня, установленный в 1994-1995 гг. бессрочными трехсторонними соглашениями, отвергал предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ по внедрению механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и укреплению перемирия в угоду сохранения возможности применения силы и ведения "игры обвинений". Последним ярким выражением этого является отказ Азербайджана 25-го сентября от просьбы личного представителя Действующего председателя ОБСЕ провести мониторинг на линии соприкосновения, что наглядно указывает на намерение Азербайджана скрыть свои планы касательно начала войны.
Нынешняя агрессия Азербайджана против Арцаха характеризуется двумя важными особенностями:
Во-первых: На уровне Президента Азербайджана Алиева был заявлен отказ от мирного процесса, и была поставлена задача решения карабахского вопроса военным путем.
Во-вторых: Для достижения этой цели Азербайджан получает полномасштабную военно-политическую поддержку Турции.
Примечательно, что Турция всегда поддерживала Азербайджан в рамках карабахского конфликта с 90-х годов прошлого века, когда подвергла Республику Армения  сухопутной блокаде. Тем не менее, в ходе данной агрессии поддержка Турции претерпела качественные изменения, которые  характеризуются присутствием Турции на сцене военных действий.
Турецкие военные специалисты сражаются бок о бок с Азербайджаном, используя оружие турецкого производства, в том числе беспилотные летательные аппараты и военные самолеты. Согласно информации, полученной от достоверных источников, Турция вербует иностранных боевиков-террористов и переправляет их в Азербайджан. В то же время Турция на уровне высшего руководства оказывает Азербайджану полноценную политическую и пропагандистскую поддержку.
Фактически, сложилась ситуация, когда народ Арцаха воюет против турецко-азербайджанского союза. Турция, столетие назад уничтожившая армянский народ на своей исторической родине и до сих пор оправдывающая это преступление, в настоящее время всеми возможными средствами поддерживает Азербайджан для осуществления тех же геноцидальных действий на Южном Кавказе. Данный геноцидальный турецко-азербайджанский союз представляет серьезную угрозу для народов региона.
Армения и Арцах полны решимости всеми средствами противостоять и нейтрализовать намерения данного союза. Эта решимость армянских сторон не имеет альтернативы, поскольку выражает нерушимую волю армянского народа жить на своей исторической родине.
Армения абсолютно уверена, что военная авантюра Азербайджана провалится, и Азербайджан будет вынужден отказаться от своего намерения урегулировать конфликт военным путем, говорить с народом Арцаха не на языке пушек, а за столом мирных переговоров".