Տարբեր ինտենսիվությամբ մարտերը շարունակվում են. ՊՆ
Տարբեր ինտենսիվությամբ մարտերը շարունակվում են՝ ուղեկցվելով հակառակորդի կողմից հրետանային նախապատրաստությամբ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Շփման գծի մի քանի ուղղություններով հայկական ստորաբաժանումներն այս պահի դրությամբ հետ են մղել Ադրբեջանի զինուժի գրոհները, առանձին հատվածներում ձեռնարկել պատժիչ գործողություններ՝ պատճառելով հակառակորդին կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ։
Մասնավորապես, վաղ առավոտյան հարավային ուղղությամբ խոցվել է հակառակորդի գրոհող զրահատեխնիկայի խումբ»։

Fights of various intensity continue in the Artsakh-Azerbaijan line of contact: Shushan Stepanyan
Fights of various intensity continue in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, accompanied by artillery preparations by the Azerbaijani side, Armenian defense minister’s spokesperson Shushan Stepanyan said on Facebook.․
"As of this moment the Armenian divisions have pushed back the attacks of the Azerbaijani armed forces at several directions of the line of contact, took counter measures in separate parts, causing huge losses to the adversary both in the manpower and the military equipment.
In particular, early in the morning a group of adversary’s attacking armored equipment has been destroyed", she said.