Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան. ԱԳՆ
Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ: Այդ մասին ասված է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի փորձի վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
«Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ մատնանշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վարդենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Հաշված րոպեներ անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
Առհամարելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:

MFA: Armenia And Artsakh Will Give Adequate Military-Political Response To Azerbaijan’s Consistent Attempts To Undermine Regional Security And Peace
The Foreign Ministry of Armenia issued a statement on the attempt of aggression by Azerbaijan against the Republic of Armenia.
"This morning, the Foreign Ministry of Armenia issued a statement revealing the Azerbaijani disinformation, which was aimed at preparing grounds for military operations in the direction of the Vradenis region of the Republic of Armenia.
Minutes after this disinformation the Azerbaijani armed forces attacked the civilian-military infrastructure in the Vardenis region, including targeting the civilian population, as a result of which one civilian was killed.
In contempt of the continuing calls of the international community to end the hostilities, Azerbaijan, with the active encouragement, political and military support of Turkey, is expanding the geography of hostilities to the territory of the Republic of Armenia.
The Republic of Armenia and the Republic of Artsakh will give adequate military-political response to Azerbaijan’s consistent attempts to undermine regional security and peace", says the statement.