Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան. ԱԳՆ
Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ: Այդ մասին ասված է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի փորձի վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
«Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ մատնանշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վարդենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Հաշված րոպեներ անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
Առհամարելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Азербайджан при активном поощрении и военно-политической поддержке Турции расширяет зону боевых действий: МИД Армении
Вооруженные силы нанесли удар по военной и гражданской инфраструктуре Варденисского района Армении, в том числе атакуя мирное население, в результате чего погибло одно гражданское лицо. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
"Сегодня утром МИД РА опубликовал заявление, в котором указывалось, что Азербайджан распространяет дезинформацию, подготавливая почву для развязывания боевых действий в направлении Варденисского района Республики Армения.
Спустя считанные минуты, азербайджанские Вооруженные силы нанесли удар по военной и гражданской инфраструктуре Варденисского района Армении, в том числе атакуя мирное население, в результате чего погибло одно гражданское лицо.
Игнорируя продолжающиеся призывы международного сообщества к прекращению боевых действий, Азербайджан при активном поощрении и военно-политической поддержке Турции расширяет зону боевых действий, включая также территорию Республики Армения.
На все последовательные попытки Азербайджана ставить под угрозу региональную безопасность и мир будет дан соразмерный военно-политический ответ со стороны Республики Армения и Республики Арцах, - отмечается в заявлении.