Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է համանախագահների համատեղ հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարների համատեղ կոչի վերաբերյալ:
«Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարությունը, որում խստագույնս դատապարտվում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում բռնության աճը և կոչ է արվում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամներ հանդիսացող երեք երկրների ղեկավարների սույն հայտարարությունը վերջնականապես ամրապնդում է միջազգային հանրության հավաքական դիրքորոշումը՝ ուժի կիրառման անթույլատրելիության վերաբերյալ, որն ավելի վաղ արտահայտվել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամների, ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի, ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի, ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի և Եվրամիության անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների կողմից:
Շարունակելով մերժել տարածաշրջանում խաղաղությունը վերականգնելու միջազգային հանրության պահանջները՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան ավելի ու ավելի են դիրքավորվում որպես վտարյալ պետություններ՝ բացահայտ կերպով մերժելով համընդհանուր կանոններն ու նորմերը, որով առաջնորդվում է քաղաքակիրթ աշխարհը:
Ադրբեջանը և Թուրքիան ոչ միայն համառորեն դժկամություն են ցուցաբերում անհապաղ հրադադար հաստատելու միջազգային հանրության կոչերին, այլև հետևողականորեն և միտումնավոր կերպով ավելացնում են ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը: Արցախի Պաշտպանության բանակը, որն այսօր փաստորեն պայքարում է նաև միջազգային ահաբեկչության դեմ, շարունակելու է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ստիպելու Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ դրանով իսկ իր ներդրումն ունենալով տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման միջազգային ջանքերի մեջ: Արցախի Հանրապետությունն այսուհետ ևս պատասխանատու քաղաքականություն է վարելու անվտանգության ոլորտում` ուղղված տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ապահովմանն ու ամրապնդմանը:
Միաժամանակ կարծում ենք, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը և Թուրքիան բացահայտ ռազմական դաշինք են ձևավորում քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից օրենքից դուրս հայտարարված ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ, հրամայականորեն պահանջվում է ողջ միջազգային հանրության հավաքական միջոցների ձեռնարկում, այդ թվում՝ հարկադրական բնույթի, ողջ համաշխարհային հանրության համար սպառնալիք ներկայացնող Անկարայի և Բաքվի հակաօրինական գործողությունները դադարեցնելու համար:
Այս կապակցությամբ վերստին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը ոչ միայն թույլ կտա անհապաղ դադարեցնել ագրեսիան, այլև կբացառի ապագայում դրա կրկնության հնարավորությունը: Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կարգավորման գործընթացի անխուսափելի և տրամաբանական արդյունքն է, որը կասկածի տակ չի դրվում միջազգային հանրության կողմից, քանի որ Արցախի անկախությունն ունի ամուր իրավական, օրինական և արդարացի հիմքեր: Որքան ավելի շուտ սկսվի Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը, այնքան ավելի արագ տարածաշրջանում երկար սպասված ու տևական խաղաղություն կհաստատվի»:

Artsakh Republic MFA Welcomes the Joint Statement by OSCE Minsk Group
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh issued a statement on the Joint Call of the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-chairing Countries.
''We welcome the joint statement by the presidents of the OSCE Minsk Group co-chairing countries – Russian Federation, United States and France, strongly condemning the escalation of violence in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone and calling for an immediate end to hostilities. This statement by the leaders of the three countries - permanent members of the UN Security Council has finally consolidated the collective position of the international community on the inadmissibility of the use of force, previously expressed by all members of the UN Security Council, the UN Secretary General, Secretary General of the Council of Europe, the OSCE Chairperson-in-Office, and heads of states and governments of the European Union.
By continuing to reject the demands of the international community to restore peace in the region, Azerbaijan and Turkey are increasingly positioning themselves as rogue countries, demonstrating open rejection of generally accepted rules and norms of the civilized world.
Azerbaijan and Turkey not only persist in their unwillingness to follow the calls of the international community for an immediate ceasefire, but also consistently and deliberately increase the intensity of the hostilities. The Defence Army of Artsakh, which is now actually fighting also international terrorism, will continue to take all necessary measures to force Azerbaijan to end the hostilities, thereby contributing to international efforts to restore peace in the region. The Republic of Artsakh will continue to pursue a responsible security policy aimed at ensuring and strengthening long-term regional peace and stability.
At the same time, we believe that in a situation when Azerbaijan and Turkey enter into an open military alliance with terrorist organizations, which are outlawed by the civilized world, collective measures of the entire international community, including those of a coercive nature, are imperatively required to end the illegal acts of Ankara and Baku, which pose a threat to the entire world community.
In this regard, we once again emphasize that the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh will not only allow the immediate end of the aggression, but also exclude the possibility of its repetition in the future. The international recognition of the Republic of Artsakh is an inevitable and logical result of the settlement process, which is not questioned by the international community, since the independence of Artsakh has strong legal, legitimate and fair basis. The sooner the process of international recognition of the Republic of Artsakh begins, the earlier the long-awaited and lasting peace will come into the region''.