Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի հետ
Հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
ԱԳ նախարարներն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջին զարգացումներին: Այս առնչությամբ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն իր գործընկերոջը իրազեկեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի մայրաքաղաքի և խոշոր բնակավայրերի, քաղաքացիական բնակչության ու քաղաքացիական կենսապահովման ենթակառուցվածքների միտումնավոր հրետակոծման վերաբերյալ։ Հայաստանի արտգործնախարարը խստորեն դատապարտեց Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ուղեկցվող գործողությունները։
ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողություններում Թուրքիայի աջակցությամբ Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան տեղափոխված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավվածության առնչությամբ, ինչը հանգեցնում է  տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության խաթարմանը։
Երկուստեք ընդգծվեց ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կարևորությունը և այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկումը:

On October 5, the Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held a phone conversation with Jean-Yves le Drian, the Foreign Minister of France.
Foreign Ministers touched upon the recent developments in the Nagorno-Karabakh conflict zone. In this context, Minister Zohrab Mnatsakanyan briefed his French counterpart on deliberate shelling of the capital of Artsakh and other large civilian settlements, as well as the civilian population and other essential civilian infrastructures by Azerbaijan. The Foreign Minister of Armenia strongly condemned the actions of the military-political leadership of Azerbaijan, accompanied by gross violations of International Humanitarian Law.
The Foreign Minister expressed his deep concern over the direct involvement of foreign terrorists fighters transferred from the Middle East with the support of Turkey, in the hostilities instigated by Azerbaijan, which undermines the regional security and peace.
Both sides stressed the importance of the immediate cessation of hostilities and undertaking all the necessary steps within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in this regard.