Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը BBC World News հեռուստաալիքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Եվ Արցախը, այո՛, Հայաստան է, հայերի երկիր է, որովհետև միշտ այնտեղ բնակչության 80 և ավելի տոկոսը եղել են հայեր: Եվ այսօր էլ այդպես է: Եվ ի՞նչ պրոբլեմ կա սրա հետ: Իսկ Ադրբեջանն ուզում է, որ այնտեղ չապրեն հայեր: Դրա համար էլ այսօր՝ ահաբեկիչների աջակցությամբ, հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Եվ ի՞նչ է որևէ մեկն առաջարկում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն ասելու են, քանի որ դուք ահաբեկիչներ եք, ուրեմն մենք հրաժարվո՞ւմ ենք մեր արմատներից: Չի կարող լինել այդպիսի բան:
BBC World News – Երբ Դուք այդպես եք խոսում, ապա այլևս կոմպրոմիսի շատ տեղ չի մնում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ոչ: Մենք պատրաստ ենք կոմպրոմիսի:
BBC World News - Ի՞նչ եք պատրաստվում զիջել: Պատրա՞ստ եք դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղի հարակից որոշ տարածքներ զիջելու հնարավորությունը, որոնք այժմ վերահսկվում են հայերի կողմից: Դուք դիտարկո՞ւմ եք հարակից տարածքներից մի քանիսը զիջելը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Բանակցային ողջ գործընթացի պատմության ընթացքում այդ գաղափարները քննարկվել են: Այդ գաղափարները քննարկվել են 2013 թվականին, 2015 թվականին, դրանից առաջ: Այդ գաղափարները կյանքի չեն կոչվել մի պարզ պատճառով. Ադրբեջանը հրաժարվել է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
BBC World News - Համաձայն միջազգային իրավունքի, ըստ գործող միջազգային օրենքների՝ ավելի քան 25 տարի Հայաստանը անօրինական կերպով զբաղեցնում է Լեռնային Ղարաբաղը և հարակից տարածքները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Չկա այդպիսի բան: Ի՞նչ է դա նշանակում:
BBC World News - Նայեք միջազգային իրավունքին, ՄԱԿ-ի վեհաժողովի բանաձևերին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Տեսեք, էլի բոլորը և շատերը, ցավոք սրտի, մեջբերում են, հիշատակում են...
BBC World News – Ձեր ասածը պատմական պնդում է, բայց միջազգային իրավունքի համաձայն դուք սխալ եք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Կներեք, չկա այդպիսի միջազգային օրենք, որի մասին Դուք ասում եք: Բոլորը մեջբերում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի բանաձևեր: Ցավոք, շատ քչերն են այն կարդացել: Այնտեղ չկա որևէ բան, որը խոսի այն մասին, որ Հայաստանն օկուպացրել է որևէ բան: Չկա այդպիսի բան: Ես նոր նկարագրում էի Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի ...
BBC World News – Ըստ այդ բանաձևի՝ այն պատկանում է Ադրբեջանին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Որովհետև Դուք ասում եք՝ Ստեփանակերտից եք գալիս, որովհետև Դուք տեսել եք այսօր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գոյութենական վտանգի ներքո է: Գոյութենական վտանգի ներքո: Այսինքն՝ ամբողջ խնդիրն այն է, որ եթե Ադրբեջանի զինված ուժերն ունենան հաջողություններ, սա նշանակում է ցեղասպանություն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար:
BBC World News – Պատերազմն սկսելուց հետո՝ 4 անգամ խոսել եք Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և երեկ երեկոյան Դուք կրկին խոսեցիք նրա հետ: Եթե հարձակում լինի հայկական տարածքների վրա, արդյոք Ռուսաստանը ձեզ ռազմական աջակցություն կցուցաբերի՞:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Կա պայմանագրային որոշակի բազա, և այդ պայմանագրերով է նախատեսված, որ, այո, Հայաստանի Հանրապետության տարածքն անմիջական սպառնալիքի դեպքում որոշակի պարամետրերով Ռուսաստանը պետք է իր անվտանգային որոշակի պարտավորություններ կատարի:
BBC World News – Հստակեցման համար՝ նախագահ Պուտինի հետ վերջին շաբաթվա ձեր քննարկումներում նա վերահաստատել է, որ եթե Հայաստանին հարված հասցվի, ապա Դուք Ռուսաստանից ռազմական աջակցություն կստանաք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Գիտեք, ես հարցին կարող եմ պատասխանել քաղաքականապես՝ որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հավաստիացրել է, որ իր պարտավորությունները, որոնք ձևակերպված են պայմանագրային փաստաթղթերով, կկատարի: Այո:

Prime Minister Nikol Pashinyan – Yes, Artsakh is Armenia, a country of Armenians, because 80% of its population has always been Armenian. And it is the case today. What is the problem with it? Azerbaijan wants no Armenians living there. That is why it attacked Nagorno-Karabakh with the support of terrorists. Can anyone suggest that the Armenians of Nagorno-Karabakh should say: We will give up our roots just because you are terrorists? That is impossible.
BBC – When you talk like that there does not seem to be much scope for compromise.
Prime Minister Nikol Pashinyan – No, we are ready for compromise.
BBC – What are you going to compromise? Are you willing to consider the possibility of giving up some of the adjacent territories around Nagorno-Karabakh that is controlled by ethnic Armenians in return for this coming to an end? Is that conceivable to you to give up some of the adjacent territories?
Prime Minister Nikol Pashinyan - These ideas have been discussed all the way through the negotiation process. These ideas were discussed in 2013, 2015, and before that. These ideas were not implemented for a simple reason. Azerbaijan refused to recognize the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination.
BBC – Under the international law, current international law, Armenia has been illegally occupying Nagorno-Karabakh and the adjacent areas for more than 25 years. You can see why some people have very proximity of your part.
Prime Minister Nikol Pashinyan – That is not the case. What does it mean?
BBC World News - Look at the international law, look at the UN Assembly resolutions.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Look, unfortunately everyone else and many are quoting, saying that...
BBC – What you are saying is a historical claim but under international law you are wrong.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Sorry, there is no such international law you are talking about. Everyone quotes UN General Assembly resolutions. Unfortunately, very few have read them. There is no mention of Armenia having occupied anything. There is no such thing. I was just describing Nagorno-Karabakh’s...
BBC - It is in the resolution that it belongs to Azerbaijan.
Prime Minister Nikol Pashinyan - You say you are coming from Stepanakert, and you saw that the Armenians of Nagorno-Karabakh are facing an existential threat. In other words, the whole problem is that should the Azerbaijani armed forces succeed, it would mean genocide for the Armenians of Nagorno-Karabakh.
BBC – If spoken to Russia’s President Vladimir Putin four times since the start and you spoke to him again last night, if Armenian territory is attacked, will Russia support you militarily?
Prime Minister Nikol Pashinyan - There is a specific contractual framework – agreements - which stipulate that in case of imminent threat to the territory of the Republic of Armenia, Russia must fulfill its security-related commitments subject to specific conditions.
BBC - So, just to be very clear. In your discussions with President Putin over the last week or so he has reaffirmed that commitment that if Armenian territory is hit, Armenia will get Russian military support.
Prime Minister Nikol Pashinyan - You know, I will answer your question politically: the Russian Federation has assured that it will comply with its commitments as formulated in the aforesaid agreements. Yes.