Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է ՎԶԵԲ Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող
Հոկտեմբերի 7-ին հեռավար կարգով կայացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կառավարիչների խորհրդի լիագումար նիստը, որի ընթացքում որոշումներ են ընդունվել կառույցի 2021-2025 թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի վերաբերյալ և հաստատվել է Բանկի հաշվետվությունը:
Լիագումար նիստում ՀՀ փոխվարչապետ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի կառավարիչ Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող 2020-2021 թթ. համար: Բանկին մեր երկրի անդամակցությունից ի վեր առաջին անգամ Հայաստանի ներկայացուցիչն ընտրվում է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող: Հիշեցնենք նաև, որ 2021 թվականին Երևանը հյուրընկալելու է ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը:
ՎԶԵԲ տարեկան ժողովում Հայաստանը ներկայացրել և 2021-2025 թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի ու ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի փոխկառավարիչ Ավագ Ավանեսյանը: Նա ներկայացրել է նաև Արցախի նկատմամբ Թուրքիայի աջակցությամբ ու ահաբեկիչների ներգրավմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակման մանրամասները, անդրադարձել ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորմանը: Նշվել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն արդեն իսկ երկարատև և խորը վնաս են հասցրել տարածաշրջանի տնտեսական կայունությանը և կարող են հանգեցնել հումանիտար ճգնաժամի:

Тигран Авинян избран вице-председателем Совета управляющих ЕБРР
Вчера в дистанционном формате состоялось пленарное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), на котором были приняты решения относительно стратегии и капитального оборота структуры на 2021-2025 гг, а также утвержден отчет банка. На заседании вице-премьера Армении, управляющего РА в ЕБРР Тиграна Авиняна избрали заместителем председателя Совета управляющих на 2020-2021 гг. Об этом сообщили в пресс-службе офиса Авиняна.
Отметим, что впервые с момента членства нашей страны в Банке представитель Армении избирается вице-председателем Совета управляющих.
На ежегодном собрании ЕБРР с речью о стратегии и капитальном  обороте на 2021 - 2025 гг.  выступил заместитель министра экономики Армении, вице-председатель в ЕБРР от Армении Аваг Аванесян, который рассказал о направлениях сотрудничества с банком.
Он также представил детали нападения Азербайджана на Арцах, совершенного  при поддержке Турции и вовлечении террористов, а также упомянул об атаках на гражданские населенные пункты. Было отмечено, что действия Азербайджана уже нанесли долгосрочный  и серьезный ущерб экономической стабильности региона и могут привести к гуманитарному кризису.