Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը  հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով.
«Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որը պարունակում է մի շարք մերկապարանոց մեղադրանքներ Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։
Ակնհայտ է՝ Թուրքիան, որի անմիջական մասնակցությամբ նախապատրաստվեց և շարունակվում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, չի հրաժարվում իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տապալմանն ուղղված իր կեցվածքից։
Չսահմանափակվելով Մերձավոր Արևելքից ահաբեկիչ զինյալների, ռազմական սպառազինության ու մասնագետների մատակարարմամբ Ադրբեջանին` Թուրքիան ստանձնել է նաև ս․թ․ հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՀՀ, ԱՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածության դրույթների տապալման նպատակով Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական և քաղաքական արշավի հովանավորչությունը։
Այդ ամենի հետևում ակնհայտ երևում է Թուրքիայի ձգտումը մի շարք այլ հարևան տարածաշրջաններից հետո, վերածելու նաև մեր ողջ տարածաշրջանը հարթակի իր ծավալապաշտական նկրտումների դրսևորման համար։
Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում և կարևորում տարածաշրջանի կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր ուժերի համագործակցությունը»։

Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Armenia on the Statement of the Foreign Ministry of Turkey
Today the Foreign Ministry of Turkey issued a statement which contains a number of groundless accusations against the Republic of Armenia.
It’s obvious that Turkey, with participation of which the military aggression of Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) was preplanned and still continues, does not give up its stance of further destabilizing the situation and undermining the agreements reached.
Along with supplying Azerbaijan with foreign terrorist fighters from the Middle East, military equipment and experts, Turkey has also been sponsoring Azerbaijan’s information and political campaign aimed at undermining the provisions of the agreement on the cessation of hostilities reached at the level of the Foreign Ministers of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russia Federation on October 10, 2020, at the initiative of the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
All these indicate Turkey’s aspirations to turn our region along with other its neighboring regions to a platform for its expansionist ambitions.
We strongly condemn Turkey’s provocative policy in our region, and value the cooperation of all forces interested in the stability of the region.