Թուրքիան օդում է պահել Հունաստանի ԱԳ նախարարի օդանավը՝ հրաժարվելով թռիչքի թույլտվություն տալ
Թուրքիայի իշխանությունները չորեքշաբթի երեկոյան 20 րոպե շարունակ Հունաստանի կառավարական օդանավը պահել են Մոսուլից հյուսիս թուրք-իրաքյան սահմանի երկնքում՝ մերժելով թռիչքը շարունակելու թույլտվություն տալ, որին հավանություն էին տվել մի փոքր ավելի վաղ։ Օդանավում է եղել երկրի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասը, որը վերադառնում էր Աթենք, ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ հայտնում է հունական ERT հեռուստատեսությունը։
«Այս գործողությունը դուրս է գալիս բարիդրացիություն հասկացության շրջանակից և խախտում է դիվանագիտական վարքագծի կանոնները»,- նշում է հեռուստաալիքը։
Հունաստանի ԱԳ նախարարի այցը Իրաք 22 տարում առաջինն էր։ Այցի ավարտից հետո օդանավը օդ էր բարձրացել Իրաքից։
«Թուրքական իշխանությունները տեղեկացված էին VIP չվերթի մասին և թռիչքի թույլտվություն էին տվել, բայց սահմանին մոտենալիս այն հետ են կանչել։ Սկսվեցին ինտենսիվ դիվանագիտական բանակցություններ, օդանավը ստիպված էր բարձրությունը պակասեցնել և շրջաններ կատարել, մինչ խնդիրը լուծվեց։ Ընդ որում՝ առաջացավ վառելիքի անբավարարության վտանգ»,- հայտնում է ERT-ն։

Турция продержала в воздухе самолет с главой МИД Греции
Турецкие власти в среду вечером в течение 20 минут держали правительственный самолет Греции над турецко-иракской границей к северу от Мосула, отказавшись предоставить разрешение на пролет, которое они одобрили немного ранее. На борту корабля находился министр иностранных дел Никос Дендиас, возвращавшийся в Афины, сообщает греческое общественное телевидение ERT, передает РИА Новости.
"Это действие выходит за рамки понятия добрососедства и нарушает правила дипломатического поведения", - отмечает телеканал.
Визит греческого министра иностранных дел в Ирак был первым за 22 года. После завершения визита самолет вылетел из Ирака.
"Турецкие власти были уведомлены о рейсе VIP и дали разрешение на полет, но отозвали его при приближении к границе. Началась интенсивные дипломатические переговоры, самолет был вынужден снизить высоту и делать круги, пока проблема не была решена. При этом возник вопрос риска нехватки топлива", - сообщает ERT.