Թուրքիան է այս պատերազմի գլխավոր հովանավորը. վարչապետի հարցազրույցը «Россия сегодня» լ/գ գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել «Россия сегодня» լ/գ գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին:
Հարցազրույցն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«Россия сегодня – Բարև Ձեզ, պարոն վարչապետ: Շատ շնորհակալություն հարցազրույցի հնարավորության համար՝ Հայաստանի և ողջ աշխարհի համար այս ծանր ժամանակահատվածում: Ինչպե՞ս եք գնահատում ռազմական գործողությունների արդյունքները սեպտեմբերի 27-ից ի վեր: Ի՞նչ կորուստներ ունեն կողմերը, և արդյոք շա՞տ ռազմագերիներ կան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շատ բարդ իրավիճակ է: Երկու կողմում էլ շատ զոհեր կան: Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական բանակն ապահովում է պաշտպանությունը, կազմակերպում է պաշտպանությունը, և իրավիճակը կարող եմ գնահատել որպես բավական բարդ:
Россия сегодня - Այսինքն՝ որևէ կերպ գնահատել կողմերի կորուստները և ռազմագերիների քանակը դեռևս չի՞ ստացվում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շատ փորձագետներ ասում են, որ իր մասշտաբներով սա աննախադեպ պատերազմ է 21-րդ դարում: Որովհետև գործի են դրված բոլոր տեսակի սպառազինությունները՝ տանկեր, անօդաչուներ, ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, զրահամեքենաներ, հրետանի, հրիթիռային հրետանի և այլն: Եվ շատ զինծառայողներ և զորք են ներգրավված այս ռազմական գործողություններում: Այսինքն՝ շատ մասշտաբային և դաժան մարտեր են ընթանում: Այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական բանակն ապահովում է պաշտպանությունը: Եվ փաստացի մենք կարող ենք ասել, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի պլանները՝ բլից-կրիգով վերահսկողության տակ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղը, այս պահին տապալվել են:
Россия сегодня – Պարոն վարչապետ, մենք հաճախ ենք լսում օտարերկրացի վարձկանների և ահաբեկիչների մասին, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից: Ապացույցներ ունե՞ք այդ կապակցությամբ, և արդյոք Հայաստանի կողմից կռվո՞ւմ են օտարերկրացիներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այդ մասին արդեն ողջ աշխարհն է խոսում: Դա շատ կարևոր նյուանս է և կարևոր է նաև այն պատճառով, որ կօգնի հասկանալ, թե ով և ինչ նկատառումներով է սկսել այս ռազմական գործողությունները: Իհարկե, կան կոնկրետ ապացույցներ, որ Սիրիայից զինյալներ ու ահաբեկիչներ են մասնակցում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում: Այդ վիդեոապացույցներն արդեն հրապարակված են սոցիալական ցանցերում և զանգվածային լրատվության միջոցներում: Եվ հիմա ակնհայտ է, որ Թուրքիան է այս պատերազմի գլխավոր հովանավորը: Թուրքիան վարձել է այդ զինյալ-ահաբեկիչներին և տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի: Եվ Թուրքիայի որոշմամբ և հովանավորությամբ է որոշում կայացվել՝ պատերազմ սկսել, հարձակում սկսել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Կարևոր է հասկանալ նաև՝ ինչու: Որովհետև ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանի բանակը միայնակ ունակ չէ պատերազմել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական բանակի դեմ: Եվ դրա համար էլ Թուրքիան որոշել է ներգրավել ահաբեկիչների: Թուրքական բանակը նույնպես ներգրավված է ռազմական գործողություններում՝ ոչ միայն ղեկավար կազմում, այլև անմիջականորեն թուրքական բանակի հատուկ ստորաբաժանումները: Ըստ որոշ տեղեկությունների, այս ռազմական գործողություններում նաև ներգրավված են Պակիստանի բանակի հատուկջոկատայինները: Եվ ես կարծում եմ, որ նվազագույնը Թուրքիայի կողմից զինյալների մասնակցությունն արդեն ապացուցված է ողջ աշխարհում, քանի որ միջազգային շատ լրատվամիջոցներ արդեն գրում են այդ մասին:
Վերջին օրերի ընթացքում շատ հետաքրքիր տեղեկություններ ստացվեցին Ռուսաստանից՝ Հյուսիսային Կովկասից, երբ Չեչնիայում, Դաղստանում զինյալներ ոչնչացվեցին, և տեղեկություններ կային, որ այդ զինյալները Ռուսաստան եկել էին արտերկրից, եկել էին Սիրիայից: Եվ այս գործընթացում ես անմիջական կապ եմ տեսնում. Սիրիայից զինյալները Թուրքիայի կողմից տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, որպեսզի պատերազմ սկսեն Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, իսկ հիմա նրանք սկսել են հայտնվել Հյուսիսային Կովկասում: Սա շատ ուշագրավ փաստ է, որը ցույց է տալիս, որ այս իրավիճակն արդեն պարզապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին չէ, այլ դուրս է եկել դրա սահմաններից՝ լոկալ իմաստով: Այն արդեն տարածաշրջանային լայնամասշտաբ հակամարտություն է, որը շոշափում է տարածաշրջանային երկրների կոնկրետ շահերը: Եվ ես կարծում եմ, որ հատկապես Ռուսաստանում պետք է շատ ուշադիր լինեն այդ փաստի նկատմամբ: Ինչ վերաբերում է հայկական կողմին, իհարկե, չկա որևէ օտարերկրացի, ով Ղարաբաղի կողմից է կռվում: Կարող են լինել որոշ հայեր, ովքեր եկել են սփյուռքից՝ աջակցելու իրենց հայրենակիցներին: Բայց, իհարկե, նրանց չի կարելի համարել վարձկաններ:
Россия сегодня - Հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համաձայնագրերում հիշատակվում են կարգավորման բազային սկզբունքները: Կպարզաբանեք, խնդրեմ, այդ սկզբունքները, ինչպե՞ս եք Դուք հասկանում դրանք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այդ սկզբունքները հայտնի են բոլորին. դա ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն է, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը: Խնդիրն այն է, թե ինչպես են այս սկզբունքները մեկնաբանում կողմերը: Որովհետև բանակցային գործընթացի ժամանակ պարզվել է, որ տարբեր կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում այս սկզբունքները: Եվ այժմ մենք ունենք իրավիճակ, երբ այս շատ կարևոր սկզբունքներից մեկն արդեն խախտվել է: Ես արդեն խոսեցի դրա մասին՝ չկիրառել ուժ կամ ուժի սպառնալիք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման համար:
Россия сегодня – Պարոն վարչապետ, եթե խոսենք փոխզիջումների մասին, ի՞նչ փոխզիջման եք պատրաստ: Եվ կա՞ արդյոք սահմանագիծ, որից ոչ մի դեպքում չեք նահանջի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Այո, իհարկե, կա այդպիսի սահմանագիծ, և այդ սահմանագիծը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Եվ միշտ, բոլոր ժամանակներում Հայաստանը պատրաստ է եղել այդպիսի փոխզիջման: Ամենահայտնի նախաձեռնությունը Կազանյան նախաձեռնությունն է, երբ Հայաստանը պատրաստ է եղել կոնկրետ փոխզիջման: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել այս համաձայնագրերը, քանի որ չի ցանկացել և չի ցանկանում ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մեզ համար սահմանագիծ է, իհարկե, «կարմիր գիծ» է, որը մենք չենք կարող անցնել:
Россия сегодня - Ներեցեք, ճշտում՝ կոնկրետ ի՞նչ փոխզիջման մասին եք նշում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես ասացի, որ Հայաստանը պատրաստ է եղել փոխզիջումների: Եվ Դուք հարցրեցիք՝ հայկական կողմի համար կա՞ «կարմիր գիծ», որը մենք չենք անցնի: Եվ ես ասացի՝ այո, դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է:
Россия сегодня – Սահմանագծի մասին խոսեցինք: Իսկ կոնկրե՞տ փոխզիջման մասին: Չէիք ցանկանա որևէ օրինակ նշել, ճի՞շտ հասկացա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան –Գիտեք, այժմ մոսկովյան հայտարարության մեջ համաձայնեցվել են կոնկրետ քայլերը, թե ինչպես վերականգնել կոնկրետ բանակցային գործընթացը: Եվ այդ կոնկրետ համաձայնագրով նկարագրված են կոնկրետ քայլերը, և մենք պատրաստ ենք գնալ այդպիսի քայլերի, որպեսզի լուծենք Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Մենք պատրաստ ենք այդպիսի փոխզիջումների, մենք պատրաստ ենք համամասնական փոխզիջումների, որոնց պատրաստ է Ադրբեջանը:
Россия сегодня - Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ: Մենք իսկապես ասել ենք, որ այս պատերազմն առանձնանում է անսովոր դաժանությամբ, այդ դաժանությունն արդեն պատմության մեջ է մտել, և երկու լիդերներն էլ պատմության մեջ են մտել որպես դաժան պատերազմի մասնակիցներ: Ամեն դեպքում, սրանից հետո Դուք ինչպիսի՞ն կցանկանայիք մնալ պատմության մեջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Սա ինչ-որ անձնական նկրտումների հարց չէ: Ես կցանկանայի, որպեսզի այս հակամարտության արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը վերջնականորեն լուծվեր: Փոխզիջումների հիման վրա: Որպեսզի մենք գտնեինք այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլիներ բոլոր կողմերի՝ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի համար: Եվ դա լիներ վերջնական լուծում:
Россия сегодня – Պարոն վարչապետ, ես տվեցի բոլոր նախատեսված հարցերը: Կցանկանայի՞ք Ձեր կողմից որևէ հավելում անել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Իհարկե: Պատասխանելով Ձեր առաջին հարցին՝ ես ասացի, որ շատ կարևոր է ուշադրություն դարձնել այն նպատակների վրա, որոնք Թուրքիան ունի տվյալ գործընթացում: Ես վստահ եմ, որ Թուրքիան 20-րդ դարի սկզբի հայտնի իրադարձություններից հետո վերադարձել է Հարավային Կովկաս, որպեսզի շարունակի հայերի ցեղասպանության քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում: Շատ կարևոր է հասկանալ, որ Թուրքիայի համար դա պրագմատիկ նպատակ է: Ոչ թե էմոցիոնալ, այլ պրագմատիկ նպատակ, որովհետև Հարավային Կովկասի հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի համար՝ դեպի հյուսիս, արևելք և հարավ-արևելք էքսպանսիայի համար, քանի որ ես վստահ եմ, որ սա Թուրքիայի կայսերական քաղաքականության շարունակությունն է: Եվ այն ամենը, ինչ այժմ տեղի է ունենում Հարավային Կովկասում, պետք է դիտարկել այն քաղաքականության համատեքստում, որը Թուրքիան վարում է Միջերկրական ծովում, Լիբիայում, Սիրիայում, Իրաքում, Հունաստանի ու Կիպրոսի հետ հարաբերություններում:
Ես արդեն ասացի, որ այս գործընթացն արդեն դուրս է եկել Լեռնային Ղարաբաղի լոկալ հակամարտության շրջանակից, այժմ տեղի է ունենում ձևափոխում: Թուրքիան ցանկանում է իրականացնել Հարավային Կովկասի ձևափոխում, ավելի կոնկրետ՝ հսկողության տակ վերցնել ողջ Հարավային Կովկասը և այն դարձնել իր պլացդարմը՝ դեպի հյուսիս, արևելք և հարավ-արևելք հետագա էքսպանսիայի համար: Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում արդեն կոնկրետ շոշափվում են շատ երկրների ազգային անվտանգության շահերը, այդ թվում և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի Դաշնության: Ես պատահմամբ չհիշատակեցի այն տեղեկությունները, որ ստացվում են Չեչնիայից և Դաղստանից: Որտեղի՞ց են այդ զինյալները հայտնվել Չեչնիայում և Դաղստանում, սիրիացի զինյալները: Ինձ համար ակնհայտ է, որ նրանք այնտեղ հայտնվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց: Եվ հարցն այն է՝ արդյոք դա պատահականությո՞ւն է, թե՞ պլանավորված ակցիա Հյուսիսային Կովկասն ապակայունացնելու նպատակով՝ շեղելու համար Ռուսաստանի ուշադրությունը Հարավային Կովկասում և ավելի կոնկրետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում այժմ տեղի ունեցող իրադարձություններից: Սա շատ կարևոր նյուանս է, որը պետք է գնահատականի արժանանա Ռուսաստանում»:

Turkey is the Key Sponsor of this War - Nikol Pashinyan’s Interview with Rossiya Segodnya Director General Dmitry Kiselev
Rossiya Segodnya: Good afternoon, Mr Prime Minister. We appreciate you agreeing to answer our questions at this difficult time for Armenia and the world. How do you evaluate the results of the combat operations since 27 September? What are the losses of the sides, and how many prisoners are there?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The situation is very tense. There are a lot of losses on both sides. The Self-Defence Army of Nagorno-Karabakh is holding the line, organising the defence, and I can assess the situation as quite difficult.
Rossiya Segodnya: In other words, it is not yet possible to estimate the losses of the parties and the number of prisoners?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Many experts say that this is a war of unprecedented proportions in the 21st century. Because it involves all kinds of weapons: tanks, drones, aircraft and helicopters, armoured vehicles, artillery, rocket artillery and so on. And a lot of soldiers and troops are involved in these military activities. I mean that very large-scale and fierce battles are going on, and at the moment, the Self-Defence Army of Nagorno-Karabakh is holding the line. And we can practically say that the “blitzkrieg” plans of Turkey and Azerbaijan to take control of Nagorno-Karabakh have so far failed.
Rossiya Segodnya: Mr Prime Minister, we often hear about foreign mercenaries and terrorists who are fighting on the Azerbaijani side. Do you have any proof of that, and are there any foreigners fighting on the Armenian side?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The whole world is already talking about this. This is a critical nuance, and it is also important because it will help you understand who started this war and for what reasons. Of course, there is concrete evidence that terrorist fighters from Syria are fighting against Nagorno-Karabakh. This video evidence has already been published in social networks and the media. It is now obvious that Turkey is the main sponsor of this war. Turkey has hired and deployed these terrorist fighters in the Nagorno-Karabakh conflict zone. By decision and under the patronage of Turkey, it was decided to start a war, an attack against Nagorno-Karabakh.
It is important to understand why. Because it was obvious that the army of Azerbaijan alone is not capable of fighting against the Self-Defence Army of Nagorno-Karabakh. That is why Turkey decided to use terrorists, Turkish troops – they are involved not only in leading military operations but also directly, with the special forces of the Turkish army on the ground.
According to some reports, special forces of the Pakistani army are also involved in the hostilities. And I think that as far as Turkish fighters' participation at least is concerned, this has already been proven all over the world, because a lot of international media are already writing about it.
Very interesting report has come in recent days from Russia, from the North Caucasus, where militants were eliminated in Chechnya and Dagestan, and there was information that these militants came to Russia from abroad, came from Syria. And I see a direct connection here, in this process: fighters from Syria were transferred by Turkey to the conflict zone in Nagorno-Karabakh to start a war against Nagorno-Karabakh, and now they are already appearing in the North Caucasus. This is a very remarkable fact, which shows that this situation is no longer just Nagorno-Karabakh, but went beyond its limits, in its local sense.
This is a regional full-scale conflict, which affects the specific interests of regional countries. And I believe that especially Russia should be very cautious about this fact.
As for the Armenian side: of course, there are no foreigners to fight on the Nagorno-Karabakh side. There may be some Armenians from the diaspora who come to support their compatriots. But, of course, they cannot be considered mercenaries.
Rossiya Segodnya: The Moscow Agreement of 10 October mentions the basic principles for settlement, please explain these principles, how do you understand them?
Prime Minister Nikol Pashinyan: These principles are well known: the right of peoples to self-determination, the non-use of force or threat of force, and territorial integrity. The question is how these principles are interpreted by the parties. Because during the negotiation process, it turned out that different parties interpret these principles differently. And now we have a situation where one of these very important principles has already been violated. I have already talked about it - the non-use of force or the threat of force to resolve the Nagorno-Karabakh issue.
Rossiya Segodnya: Mr Prime Minister, when it comes to compromises, what would you be prepared for? And is there a line beyond which you would not back down under any circumstances?
Prime Minister Nikol Pashinyan: There is such a line, and this line is the right to self-determination of the people of Nagorno-Karabakh. And at all times, Armenia was ready for such a compromise. And the most famous initiative is the Kazan initiative, when Armenia was ready for a specific compromise. But Azerbaijan refused to sign these agreements because Azerbaijan did not want and does not want to accept the right to self-determination of the Armenians of Nagorno-Karabakh. And the right to self-determination of Nagorno-Karabakh is for us a “red line” we cannot step over.
Rossiya Segodnya: Excuse me, would you clarify which specific compromise you are talking about?
Prime Minister Nikol Pashinyan: I said that Armenia was ready for compromises. And you asked if there was a red line that we would not cross. And I said yes – it is the right to self-determination of the people of Nagorno-Karabakh.
Rossiya Segodnya: You just talked about the line, but about a specific compromise? Could you please give examples of such a compromise, is that right?
Prime Minister Nikol Pashinyan: As you know, the Moscow statement has now set out concrete steps to restore a specific negotiation process. And under this agreement, concrete steps have already been described, and we are ready to take such steps to resolve the Nagorno-Karabakh issue. We are ready for compromises; we are ready for proportionate compromises.
Rossiya Segodnya: Thank you, Mr Prime Minister. We have indeed said that this war is extremely cruel, this cruelty has already gone down in history, and both leaders have gone down in history as participants in the most brutal war. But how would you like to stay in history after that?
Prime Minister Nikol Pashinyan: This is not a question of some personal ambition. I would like to see the Nagorno-Karabakh conflict finally resolved in the end based on a compromise. I would like us to find a solution that is acceptable to all sides - Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. And that would be the final solution.
Rossiya Segodnya: Mr Prime Minister, I asked all the pre-planned questions. Perhaps there is something else you would like to add?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Indeed. Answering your first question, I said it was very important to pay attention to the goals that Turkey has in this process. I am confident that Turkey, after the well-known events of the beginning of the 20th century, seeks to return to the South Caucasus in order to continue its policy of Armenian genocide. We should understand that this is a practical goal for Turkey. It is not an emotional strain but a practical goal, because Armenians in the South Caucasus are the last impediment on Turkey’s way to expanding towards the north, east and south-east because I believe this is a continuation of Turkey’s imperial policy. And everything that is happening now in the South Caucasus needs to be considered in the context of Turkey’s policy in the Mediterranean Sea, in Libya, Syria, Iraq, Greece, and Cyprus.
As I said, this process has already spilled over the Nagorno-Karabakh conflict zone, and now some transformation is taking place. Turkey wants to transform the South Caucasus, more precisely, to take control of the entire South Caucasus and make it a springboard for further expansion towards the north, east and south-east.
I think that this situation affects the security interests of many countries, including, first and foremost, the Russian Federation. I did not accidentally mention the information that came from Chechnya and Dagestan. Where did those militants come from and how did they appear in Chechnya and Dagestan?
For me, it is obvious that they came from the Nagorno-Karabakh conflict zone. And the question is whether this is an accident or a planned action to destabilize the North Caucasus in order to distract Russia’s attention from the events that are currently taking place in the South Caucasus, in the Nagorno-Karabakh conflict zone. This is a critical nuance that Russia has to consider.