Թուրքիային բացառելը խաղաղության բանալին է Կովկասում. Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը The Critic-ին
Հարցազրույցի նախաբանում լրագրող Կապիլ Կոմիրեդին համառոտ ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղը և իրավիճակը.
Լեռնային Ղարաբաղը լի է աշխարհի ամենահին քրիստոնյա պետության խորհրդանիշներով: Հակառակ պատմությանն ու ժողովրդագրությանը՝ խորհրդային վարչակարգն այս տարածքը նվիրեց ադրբեջանցիներին: Այս որոշումը, սակայն, որևէ կերպ չկարողացավ ջնջել հասարակ մարդկանց կապվածությունն ու նվիրվածությունը: Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ տեղի հայերը, օգտվելով առիթից, հանրաքվե անցկացրեցին և մեծամասնությամբ որոշեցին դուրս գալ Ադրբեջանի կազմից ու հռչակել անկախություն: Ոչ ոք չճանաչեց դրա արդյունքները: Եվ երբ ի վերջո ԽՍՀՄ-ը փլուզվեց, Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրավունքը Խորհրդային Ադրբեջանից անցավ Բաքվի դրա իրավահաջորդ պետությանը:
Սակայն այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, սովորական բան չէ: Այս անգամ պատերազմը տարբերվում է: Գործողությունների բռնկման հաջորդ օրն ինձ հետ զրույցում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս երկիրն առերեսվել է «գոյության ճգնաժամի» հետ: Հաջորդած շաբաթների ընթացքում հազարավոր կյանքեր ոչնչացվեցին երկու կողմերում: Սահմանամերձ շրջաններում պատերազմների ավերակներ են: Թուրքիան, որը մեկ դար առաջ ցեղասպանական գործողություն իրականացրեց հայերի դեմ՝ կոտորելով 1.5 մլն հայ, այս պատերազմի լիարժեք մասնակիցն է: Անկարան ոչ միայն ռազմական ու նյութական աջակցություն է տրամադրում Ադրբեջանին ընդդեմ Հայաստանի, այլև Սիրիայից մոջահեդների է տեղափոխել կովկասյան առաջնագիծ:
Կովկասում տեղի ունեցող դեպքերը կարող են հեռու թվալ, սակայն դա այդպես չէ: Այս հակամարտությունը ներուժ ունի աճելու և ներքաշելու մյուսներին: Մենք կարող ենք դրա հետևանքները կրել՝ նախքան այս ամենի մասին հասկանալը: Շաբաթ օրը Ռուսաստանի միջնորդությամբ ժամանակավոր հրադադար հայտարարվեց, որպեսզի հնարավոր լիներ Կարմիր խաչի հետ մարտի դաշտից հավաքել ու փոխանակել հարյուրավոր դիակներ: Սակայն հրադադարի հայտարարումից րոպեներ անց այն խախտվեց:
Երեքշաբթի ես զրուցեցի Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: Սարգսյանը հատկապես հայտնեց Իսրայելի հետ կապված իր հիասթափությունը, որը շարունակում է զենք վաճառել Ադրբեջանին: Նախագահը, ով, որպես երիտասարդ խորհրդային տեսական ֆիզիկոս, Սթիվեն Հոքինգի հետ իր ավարտական աշխատանքն է արել Քեմբրիջի համալսարանում, նախքան որպես Լոնդոնում ՀՀ դեսպան 1990-ականներին և 2000-ականներին Միացյալ Թագավորություն գալը, թեպետ սիրով է խոսում Բրիտանիայի մասին, սակայն հորդորում է նրա կառավարությանն ու ժողովրդին՝ անհապաղ ուշադրություն դարձնել, թե ինչ է տեղի ունենում Կովկասում: «Եթե Թուրքիան գրավի ողջ տարածաշրջանը, ապա Աստված օգնական բոլորիս»,- նախազգուշացնում է նա:
Հարցազրույցը մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
Կապիլ Կոմիրեդի-Շաբաթ օրը Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաստատվել էր ժամանակավոր հրադադար, որը, սակայն, րոպեների ընթացքում խախտվեց: Ո՞վ էր հրադադարը խախտել:
- Փաստացիորեն՝ ադրբեջանական կողմը: Հրադադարը պետք է ուժի մեջ մտներ ժամը 12-ից, սակայն դրանից անմիջապես հետո հրետակոծության ենթարկվեց Ստեփանակերտի քաղաքացիական բնակչությունը: Սա է փաստը: Եվ եթե ուզում եք հասկանալ, թե ինչու նրանք հրետակոծեցին, ապա ասեմ, որ դա տրամաբանական էր, քանի որ հայկական կողմը չէ, որ սկսել էր այս պատերազմը: Հայկական կողմը կռվում է իր տան համար: Հայերի համար հաղթանակը նշանակում է պաշտպանել տունը, երեխաներին, թոռներին, պապերին, ժառանգությունը, կյանքը, որ այստեղ ապրել ես հազարավոր տարիներ, նշանակում է պաշտպանել քո հավատքը: Սա է պատճառը, որ Ղարաբաղում ռազմական կառույցները գտնվում են գյուղերից և քաղաքներից հեռու, քանի որ դրանց առկայությունը կարող է սպառնալ քաղաքացիական բնակչության անվտանգությանը:
Հայերը չեն սկսել պատերազմը: Ադրբեջանն է սկսել` նպատակ ունենալով, ինչպես իրենք են ասում, «ազատագրել» Լեռնային Ղարաբաղը հայերից, ովքեր բնակչության բացարձակ մեծամասնություն են այստեղ:
Կապիլ Կոմիրեդի- Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքը հրթիռակոծվել է: Գյանջան դուրս է վիճարկելի տարածքից: Ի՞նչ հնարավոր արդարացում կարող է լինել քաղաքին հարվածելու համար:
- Որպես Հանրապետության նախագահ, ես կարող եմ խոսել Հայաստանի կառավարության անունից՝ հենվելով այն տեղեկության վրա, որն ինձ է տրամադրել Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը: Պաշտպանության նախարարությունը, ինչպես նաև նախօրեին իր հարցազրույցում արտաքին գործերի նախարարը, հստակորեն հայտարարել են, որ Հայաստանը չի հարվածել Գյանջային: Ուստի, կարծում եմ՝ եթե կա հարց, ապա այն պետք է ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակին:
Բայց եկեք հարցին նայենք համատեքստում: Իսկ ինչպե՞ս էր ադրբեջանական կողմն ակնկալում կռվել պատերազմում. պատերազմի առաջին իսկ օրվանից՝ սեպտեմբերի 27-ին, նրանք սկսեցին հարվածել Ստեփանակերտին: Եթե այսօր նայեք Ստեփանակերտին, այն նման է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո քաղաքի՝ ամբողջությամբ ավերված է: Ոչ թե մեկ կամ երկու կառույց, այլ՝ քաղաքի կեսը չկա: Ինչպե՞ս ես ուզում սկսել պատերազմ, խախտել բոլոր կանոնները, հրետակոծել քաղաքացիական բնակչությանն ամենուր և հետո զարմանալ, որ ինչ-որ մեկը հրետակոծել է քեզ:
Ես չունեմ տեղեկություն, որ պաշտպանության բանակը նման բան է արել, ես պարզապես վերլուծում եմ զայրույթը: Երբ այստեղ հրետակոծության հազարավոր դեպքեր են եղել, և միայն մեկը՝ այնտեղ, արդյո՞ք կարելի է հավասարություն դնել:
Կապիլ Կոմիրեդի - Եթե Դուք ենթադրում եք, որ սա կարող էր լինել պատասխան հրետակոծություն ադրբեջանցիների կողմից հայ քաղաքացիական բնակչությանը հրետակոծելու համար, արդյո՞ք դա չի նշանակի, որ ինքնապաշտպանության բանակը...
- Ոչ, ոչ, ես այդպես չեմ կարծում: Այդ իսկ պատճառով ես ունեմ կասկածներ: Ոչինչ չես շահի մեկ կամ երկու շինություն հրետակոծելով և ավերելով: Ես ցավում եմ ցանկացած կյանքի կորստի համար՝ անկախ նրանից, թե որ կողմում, անկախ նրանից, դա կլինի երիտասարդ զինվորի, թե քաղաքացիական անձի կյանք: Դա մարդկային կյանքի կորուստ է:
Կապիլ Կոմիրեդի- Երկու հնարավորություն կա: Առաջինը, սա կարող է լինել ինչ- որ տարր, որն ընտրել է պատասխան հրետակոծությունը, որովհետև հարվածի են ենթարկվել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակավայրերը: Կամ սա կարող է լինել գործողություն կեղծ դրոշի ներքո՝ իրականացված հենց ադրբեջանցիների կողմից: Եթե սա առաջինն է...
- Դա Դուք եք ասում, ոչ ես: Ես թողնում եմ, որ ինքներդ ենթադրություններ անեք հարցի վերաբերյալ...
Կապիլ Կոմիրեդի- Սակայն առաջին մասը խիստ մտահոգիչ է, այնպես չէ՞, քանի որ դա կնշանակի, որ դուք չեք վերահսկում իրավիճակը:
- Մտահոգիչ է նաև այն, որ այսօր մենք կենտրոնացել ենք միայն մեկ հրետակոծության վրա: Հենց այս պահին, մինչ մենք խոսում ենք, նրանք հրետակոծում են Ստեփանակերտը:
Կապիլ Կոմիրեդի- Ես հասկանում եմ, ես պարզապես ուզում եմ...
- Այն, ինչ ունենք, հայտարարված հրադադարն էր, որը նրանք չեն պահպանում:
Կապիլ Կոմիրեդի- Լեռնային Ղարաբաղի ուժերը չե՞ն ենթարկվում Հայաստանին: Քանի որ եթե նրանք հրետակոծում են առանց ձեր իմացության, նրանք չե՞ն հրաժարվում ձեզ ենթարկվել:
- Դրանք ինքնապաշտպանական ուժեր են, անկախ հանրապետության բանակ: Այդ մարդիկ քվեարկել են, այս տարի ընտրություններ են անցկացրել, շատ ժողովրդավար՝ համեմատած մեր որոշ հարևանների հետ, ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրել են խորհրդարան ու նախագահ: Նրանք ունեն իրենց սեփական բանակը և իրենք են այն կառավարում: Այլ պատմություն է, որ Հայաստանից կամավորներ կան: Նրանք բավական շատ են, և նրանց անհնար է կանգնեցնել, քանի որ նրանք նույն ազգի ներկայացուցիչներ են: Եթե Էրդողանն ասում է, թե թուրքերն էթնիկ կապեր ունեն ադրբեջանցիների հետ, ապա այս դեպքում սա ավելին է, քան «կապ»-ը, նրանք հայեր են: Եվ նրանք միայն Հայաստանի հայերը չեն, նրանք ողջ աշխարհի հայերն են: Եվ, որպես հանրապետության նախագահ, ես գիտեմ, որ հազարավոր հայերի հերթեր են գոյացել Ռուսաստանում, Կալիֆորնիայում, Նյու Յորքում, Արգենտինայում և այլուր, ովքեր ուզում են գալ ու որպես կամավոր կռվել, քանի որ նրանց այս պատերազմը հիշեցնում է 105 տարի առաջ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը: Թուրքական ներգրավվածությունն ու հռետորաբանությունը, ագրեսիվ կեցվածքը, ռեսուրսների կիրառումը՝ սկսած օդանավերից, դրոններից, ռազմական տեխնիկայից, ռազմական խորհրդատուներից, սպաներից ընդհուպ մինչև իսլամիստ ահաբեկիչներ... Թուրքիան նրանց բոլորին բերել է այստեղ, և այս ամենը հայերին հիշեցնում է 105 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Կապիլ Կոմիրեդի- Որպես մի ժողովրդի նախագահ, որը սփռված է, և որին Թուրքիան մեկ դար առաջ ցանկացել էր վերացնել, ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս պետք է աշխարհը նայի այս ներկայացմանը, որտեղ Թուրքիան, ինչպես ինձ ասել է վարչապետ Փաշինյանը, համակարգում է Հայաստանի դեմ պատերազմը:
- Դուք կարող եք խնդրին նայել տարբեր տեսանկյուններից: Թույլ տվեք ներկայացնել մի քանիսը: Ադրբեջանի համար սա պատերազմ է, որտեղ նրանք ցանկանում են էթնիկ զտում իրականացնել: Նրանք ցանկանում են «ազատել» Լեռնային Ղարաբաղն այնտեղ բնակվող հայերից: Իսկ դա էթնիկ զտում է: Ահա այսպիսի պատերազմ է Ադրբեջանը ցանկանում վարել:
Ինչո՞ւ է Թուրքիան այստեղ: Նախ, Ադրբեջանին դաս տալու համար՝ ասելով, որ դուք չեք կարող հաղթել, իսկ մենք կարող ենք օգնել ձեզ այդ հարցում, ասել՝ դուք մեր էթնիկ եղբայրներն եք, սակայն չեք կարող դա անել, մեր կարիքն ունեք այսօր, մեր կարիքն եք ունենալու վաղը և ընդմիշտ: Երկրորդը, դաս տալու հայերին՝ ասելով՝ եթե հույս ունեք կամ ակնկալում եք, որ մենք ճանաչելու ենք ցեղասպանությունը, ապա մոռացեք դրա մասին, մենք այստեղ ենք և շարունակելու ենք այն, ինչ սկսել ենք հարյուր տարի առաջ, մոռացեք առաջին ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրությանը, ապա, եթե անկեղծ, նրանց համար միևնույնն են միջազգային հանրությունն ու նրա կարծիքները: Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Գերմանիան, Ֆրանսիան և անգամ ԱՄՆ Սենատը, ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Թուրքիան կտրականապես հրաժարվում է ճանաչել այն:
Իսկ ի՞նչ է սա ողջ աշխարհի հայերի համար: Սա հիշեցումն է ցեղասպանության, և հայերը երբեք թույլ չեն տա, որ այն կրկնվի: Ի՞նչ է սա Հայաստանի հայերի համար: Ղարաբաղը մշտապես Հայաստանի մաս է կազմել: Մենք չենք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը շատ պարզ պատճառով: Մենք կարող էինք հեշտությամբ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը 1994 թվականին: Առաջին պատերազմից հետո՝ 1994 թվականին, երբ հայերը հաղթանակ տարան, մենք ազատ էինք ճանաչելու հարցում, և ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Ադրբեջանը չէին կարող դրա դեմ հանդես գալ: Բայց քանի որ Մինսկի գործընթացը սկսեց խաղաղության շուրջ բանակցությունները, հայկական կողմը որոշեց միակողմանիորեն չճանաչել՝ բանակցությունների հնարավորություն տալով, հանուն խնդրի տևական լուծման: Ճանաչումը կարող էր բարդացնել այս հարցը:
Դա է եղել հայկական կողմի մոտեցումը: Սակայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղի վրա գործադրված ճնշումը շարունակի աճել, և բանակցությունների հեռանկար չլինի, այդ դեպքում, իհարկե, Հայաստանն այլ ընտրություն չի ունենա, քան Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչելը: Օրինակ բերեմ, թե մենք ինչեր ենք դիմագրավել: Լեռնային Ղարաբաղի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքը՝ Շուշին, գտնվում է Ստեփանակերտի հարևանությամբ: Այնտեղ կան հայկական եկեղեցիներ և մեկ մզկիթ: Առաջին պատերազմից հետո հայերը վերականգնեցին Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին: Տաճարից որոշակի հեռավորության վրա գտնվում է մզկիթը: Եվ այդ մզկիթը ևս վերականգնել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերը: Առաջին բանը, որ ադրբեջանցիները խոցեցին Շուշիում, եկեղեցին էր: Հայերի մոտեցումն էր՝ վերականգնել մզկիթը, իսկ ադրբեջանական մոտեցումը ՝ ոչնչացնել եկեղեցին, որտեղ ապաստանում էին երեխաներ և տարեցներ: Սրանք երկու շատ տարբեր մոտեցումներ են:
Կապիլ Կոմիրեդի- Դուք ասում եք, որ թուրքերը հաշվի չեն առնում միջազգային հանրության խոսքը: Հաճախ ենք լսում «այլևս երբեք» արտահայտությունը: Նկատի ունենալով հայ ժողովրդի պատմությունը՝ արդյո՞ք միջազգային հանրությունը պետք է հաշվի նստի Թուրքիայի հետ:
-Այս հարցը երկու պատասխան ունի: Առաջին պատասխանը բխում է մեր պատմությունից՝ կապված Հայոց ցեղասպանության հետ: Եթե միջազգային հանրությունը թուրքերին թույլ տա այսօր դա կրկին իրականացնել՝ 21-րդ դարում, ավելի քան հարյուր տարի անց, որի միջակայքում եղել են նաև Հոլոքոսթը, ցեղասպանությունը Ռուանդայում, նշանակում է, որ այդ հարյուր տարիներն իզուր են եղել, և մենք դասեր չենք քաղել: Սա հարցի մի կողմն է:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիան հետաքրքրված է նաև Ադրբեջանի բռնազավթմամբ՝ այնտեղ մնալով եղբայրության և այլնի մասին իր կարգախոսներով: Կապ չունի՝ հակամարտությունը կավարտվի՞, թե ոչ, նրանք կմնան այնտեղ՝ հսկայական ազդեցություն գործադրելով Ադրբեջանի վրա: Նրանք կորոշեն Ադրբեջանի ապագան, կվերահսկեն էներգետիկ աղբյուրները Կասպից ծովից մինչև Եվրոպա: Երբ նրանք հայտնվեն Ադրբեջանում, կդադարեն լինել սպառող և կվերահսկեն խողովակաշարերը: Բոլոր նրանք, որոնք գտնվում են Կասպից ծովում, Կենտրոնական Ասիայի և մինչև Եվրոպա ձգվող երկրները, պատանդ կդառնան, երբ Թուրքիան իրական վերահսկողություն ունենա Կասպից ծովի էներգետիկ աղբյուրների վրա:
Կապիլ Կոմիրեդի- Թուրքիան զսպվածություն չի ցուցաբերել Ադրբեջանին աջակցելու հարցում: Հայտարարել է, որ «երկու պետություն ենք, մեկ ազգ»: Մյուս կողմից, Ռուսաստանն, այնուամենայնիվ, որոշ չափով զուսպ է ձեզ ուղղված աջակցության հարցում՝ չնայած Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է: Դուք հիասթափվա՞ծ եք Մոսկվայի՝ նման արձագանքից:
-Ես հիասթափված եմ մի շարք գործոններից: Հիասթափված եմ, որ ՆԱՏՕ-ն թույլ է տալիս իր անդամ երկրին ներգրավվել երրորդ կողմի հակամարտության մեջ, որի հետ Թուրքիան ընդհանրապես կապ չունի: ՆԱՏՕ-ի անդամն օգտագործում է ՆԱՏՕ-ի ամենաժամանակակից զենքերը՝ F-16-ներ, ԱԹՍ-ներ և ներգրավում զինվորների, առանց մանդատի: Ես հիասթափված եմ նաև, որ Եվրամիության կողմից բավարար ճնշում չկա: Ես հիասթափված եմ, որ ԱՄՆ-ի կողմից մեծ ճնշում չկա, թեև կարող եմ հասկանալ պատճառը: Ամերիկան զբաղված է նախագահական ընտրություններով: Նաև հիասթափված եմ մասնավորապես Իսրայելից, որովհետև նա շարունակում է զենք մատակարարել Ադրբեջանին: Հիասթափված եմ, քանի որ շատ հրեա ընկերներ ունեմ և բարեկամական հարաբերություններ՝ հրեա համայքների հետ: Գիտեմ՝ իսրայելցիների մեծամասնությունը ցանկանում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվի: Սակայն գործող կառավարությունը հրաժարվում է դա անել: Փաստացի, այդ երկրի կառավարությունը, ինչպես իրենք են ասում, «պաշտպանական» զենքեր է վաճառում մի երկրի, որը դրանք օգտագործում է հայ ժողովրդի դեմ հարձակվելու նպատակով: Նրանք պետք է դադարեցնեին մատակարարումները, երբ պատերազմը սկսվեց: Նրանք դա չարեցին: Այս հարցում ես միակը չեմ, որ հիասթափված է: Իմ հրեա ընկերները՝ Իսրայելից մինչև Նյու Յորք, մինչև Մոսկվա, նույնպես մեծապես դժգոհ են այդ ամենից:
Անդրադառնալով Ռուսաստանին՝ կարող եմ նշել, որ Ռուսաստանը հայտնել է, որ եթե հարձակում լինի Հայաստանի Հանրապետության վրա, կհարգի իր բոլոր երկկողմ և բազմակողմ պայմանագրերի դրույթները: Նա կկանգնի Հայաստանի կողքին, եթե հարձակում լինի Հայաստանի Հանրապետության վրա:
Կապիլ Կոմիրեդի- Ձեզ բավարարու՞մ է այդ հավաստիացումը:
-Դա այն է, ինչ ասել է ռուսական կողմը: Ռուսաստանի Դաշնությունը լավ հարաբերություններ ունի նաև Ադրբեջանի հետ: Դա գաղտնիք չէ: Նա լավ հարաբերություններ է պահպանում ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Դա նշանակում է, որ Ռուսաստանը կարող է անկեղծ միջնորդ լինել: Թուրքիան չի կարող այդ դերն ունենալ: Թուրքիան բացահայտ այն կողմից է: Ես, իհարկե, չեմ հավատում նրանց անհեթեթությանը՝ կապված «երկու պետություն, մեկ ազգ» կարգախոսի հետ: Նույն տրամաբանությամբ, Թուրքիան կարող է նույնն ասել Կենտրոնական Ասիայի պետությունների մասին: Ռուսաստանի լավ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ նշանակում են, որ նա կարող է հրադադարի միջնորդ լինել: Երկու կողմն էլ կարող են վստահել Ռուսաստանին:
Կցանկանայի, որ մեր բոլոր բարեկամները, այդ թվում ՝ Ռուսաստանը, ավելի շատ ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա: Բայց կցանկանայի բոլորի կողմից շատ ավելի մեծ ճնշում գործադրվեր Թուրքիայի վրա: Թուրքիան այս հակամարտությունում հիմնական բացասական գործոնն է: Այն պահին, երբ Թուրքիան դուրս բերվի այս խնդրից, վստահեցնում եմ, որ մեկ-երկու օրից պատերազմը կդադարի: Մնալով՝ Թուրքիան կվատթարացնի իրավիճակը ՝ ներգրավելով նաև ուրիշներին: Դա աղետալի կլինի: Կովկասում շատ մեծ հակամարտություն կլինի, որը կարող է շատ ավելի վատ լինել, քան նույնիսկ Սիրիայում է: Թուրքիային բացառելը խաղաղության բանալին է: Միջազգային բոլոր ճնշումները, այդ թվում ՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության, վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի կողմից, պետք է ուղղված լինեն դեպի Թուրքիա, որպեսզի նա դուրս գա այս հակամարտությունից:
Կապիլ Կոմիրեդի- Վարչապետ Փաշինյանը ինձ հետ զրույցում հակամարտությունը բնութագրեց որպես «գոյաբանական սպառնալիք» Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի ներգրավվածությունը: Ես նրա հետ խոսել եմ անցյալ ամիս՝ ռազմական գործողությունների բռնկումից մեկ օր անց: Այս ընթացքում շատերն են մահացել: Վախենու՞մ եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այժմ վտանգված է:
-Պատերազմը սրվել է: Այն աճել է իր ծավալով: Զոհերի թիվն այժմ հազարավոր է երկու կողմում: Ադրբեջանական կողմը չի հայտնում իր զոհերի մասին: Հայկական կողմում ամեն օր հեռուստատեսությամբ հայտարարվում են մահացածների անունները՝ ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի բանակի, այնպես էլ հայ կամավորների անունները: Խնդիրն այն է, որ հումանիտար հրադադարը չի հարգվել Ադրբեջանի՛ կողմից, և մարտի դաշտում շատ մարմիններ կան: Կա նաև Թուրքիայի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որն օրեցօր աճում է: Եթե հայկական կողմից ինչ-որ գործողություն կամ հայտարարություն է լինում, առաջինը արձագանքողը Բաքուն չէ, Անկարան է: Նրանք այս հակամարտությունը կապում են իրենց հետ:
Նրանց կռիվը 150 հազար բնակչություն ունեցող փոքր հանրապետության հետ է, մի գեղեցիկ երկրի, որտեղ կարող եք գտնել հայկական թագավորությունների մասին վկայող մասունքներ մ.թ.ա. 1-ին դարից մինչև 4-րդ, 5-րդ դարեր, երբ այդ տարածաշրջանում ոչ Թուրքիան, ոչ էլ նրա «էթնիկ եղբայրները» ընդհանրապես գոյություն չունեին: Բայց, երբ նայում եք այս հսկայական կայսրությանը` Թուրքիային, որը կռվում է այդ փոքր հանրապետության դեմ, պարզ է դառնում, որ այդ ժողովուրդը պայքարում է իր կյանքի, պատմության, ժառանգության, երեխաների, թոռների, հավատքի համար: Ավելի լայն իմաստով նրանք կռվում են նաև Ռուսաստանի, Իրանի անվտանգության համար: Նրանք նաև անուղղակիորեն կռվում են Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության համար: Եթե Թուրքիան և նրա մոջահեդները մնան այստեղ, նրանք սպառնալիք կլինեն Կովկասի և բոլորի համար: Այս փոքր ժողովուրդը, պայքարելով իր գոյատևման համար, նաև պաշտպանում է մյուսներին:
Կապիլ Կոմիրեդի- Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը վերջերս խոսեց Հայաստանի դիրքորոշման տեսանկյունից: Բրիտանիան, սակայն, սահմանափակվեց Կանադայի հետ միասին հանդես գալով մեղմ համատեղ հայտարարությամբ: Դուք Բրիտանիայում երկար տարիներ դեսպան եք եղել: Դուք մոտիկից ուսումնասիրել եք Բրիտանիան որպես դիվանագետ, ակադեմիկոս և քաղաքական գործիչ: Եվ գիտեմ, որ շարունակում եք մեծ և ջերմ հետաքրքրություն ունենալ Բրիտանիայի նկատմամբ: Ինչպե՞ս եք բացատրում այնտեղի անտարբերությունն այն ամենի հանդեպ, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ:
-Մեզ համար սա ազգային գոյատևման խնդիր է: Եվ քանի որ հայերն աշխարհում ամենուր են՝ Սինգապուրից մինչև Արգենտինա ու Բրազիլիա, և, իհարկե, Ամերիկա, Եվրոպա, Մանչեսթեր, ես բոլոր հայերի ու Հայաստանի ընկերների և իմ ընկերների ուշադրությունն եմ հրավիրում: Բրիտանիան, դուրս գալով Եվրամիությունից, այժմ ինքն է իր սեփական ճակատագիրը վերահսկում: Եթե Բրիտանիան որոշել է դուրս գալ ԵՄ-ից, և այդ հանրաքվեն ներկայիս կառավարությունը ընդունում է, ես խնդրում եմ նրան մտածել այն մարդկանց մասին, ովքեր, օգտվելով իրենց ժողովրդավարական ընտրությունից, հանրաքվե անցկացրեցին՝ անջատվելով Ադրբեջանից, սակայն ստացան պատերազմ, մահ և տեղահանություն: Մեծ Բրիտանիան, դառնալով Եվրամիությունից անկախ և քրտնաջան աշխատելով իր տնտեսական վերականգնման ու քաղաքական ներկայության համար, այսօր պետք է իր ձայնն ավելի լսելի դարձնի, որպես անկախ պետություն՝ ԵՄ-ի հետ միասին պետք է պաշտպանի այն մարդկանց իրավունքները, ովքեր ընտրել են իրենց ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու ճանապարհը: Այն ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, հեռու է թվում, իրականում այդպես չէ: Եթե Թուրքիան տիրի այս տարածաշրջանում, Աստված օգնական բոլորիս:

“Excluding Turkey” is “Key to Peace” in the Caucasus: Armen Sarkissian's Interview to The Critic
Kapil Komireddi: Russia brokered a temporary truce on Saturday. It was violated within minutes of its signing. Who broke it?
Armen V Sarkissian: Factually, it was the Azeris. At 12 o’clock the ceasefire was announced, and immediately after that there was shelling of the civilian population of Stepanakert. That’s the fact. And if you’re looking to understand why they shelled, well, it’s all logical, because the Armenian side did not start this war. The Armenian side is fighting for their homes. A victory for Armenians means protecting your home, your house, your children, your grandchildren, your grandparents, your heritage, the life you had there for thousands of years—not hundreds of years, but thousands of years—and protecting your religion. And that is why, if you look at the military structures in Karabakh, all military units are always away from the villages and the cities. You know why? Because they worry that their presence could jeopardise the safety of the civilians. They don’t want to give the enemy the opportunity of harming the civilians by using the excuse that the military was the target. The civilians are their families. Armenians did not start the war and they do not have any intention of continuing it. It’s Azerbaijan that started it with the aim, they claim, to “free” Nogorno-Karabakh from the Armenians, who are the majority there.
KK: A missile struck the city of Ganja in Azerbaijan. Ganja is outside the disputed region. What possible justification can there be for striking it?
AVS: I can speak as president of the republic, on behalf of the Armenian government, and on the basis of the information that I’m provided by the ministry of defence of Armenia. The ministry of defence, and the foreign minister in his interviews the day before, clearly stated that it was not Armenia that hit Ganja. So, if there is a question, I think that’s a question to the defence army of Nagorno-Karabakh. But let’s look at it in context. How on earth is the Azeri side expecting to fight a war—from the first day of the war, the 27 of September, as you spoke to our prime minister, they started hitting Stepanakert. If you look at Stepanakert today from a drone it will look like a city after the Second World War—all destruction. Not one, not two buildings, but half of the city is gone. Now somebody shells from Nagorno-Karabakh maybe—I don’t know because I do not have any information about that—and it’s a big, big issue. How on earth—you want to start a war and you break all of the rules, start shelling civilians everywhere, and then you are surprised that somebody has shelled you once.
KK: So you’re saying that—
AVS: I don’t have information that the army of self-defence has done it, but I am analysing the outrage. When there were thousands of times of shelling here and one there, you are putting them on some equilibrium?
KK: If you’re speculating that this could’ve been a retaliatory shelling for the shelling on Armenian civilians by the Azeris, would it not imply that the army of self-defence—
AVS: I don’t think so, I don’t think so. That’s why I have doubts. There is nothing that you achieve by shelling and destroying one building or two buildings. What Nogorno-Karabakh will get out of the Ganja event is negative PR. So why on earth would they do that? That’s why I am not very sure that Nogorno-Karabakh did it. And they have said they haven’t done it. I know for sure from my minister of defence and my foreign minister that the Armenian side—the republic—has not done it. Regardless, any loss of life, for any side, be that a young soldier’s life or civilian life specially, I regret. Because it’s a loss of life.
KK: There are two possibilities that stand out. One, this could be a rogue element who chose retaliatory shelling because the civilian areas in Nogorno-Karabakh were struck. Or this could be a false-flag operation by the Azeris themselves. If it’s the first—
AVS: Well, you said that, I didn’t. I leave it to you to speculate on it because the president cannot speculate—
KK: But the first part of it is rather troubling, isn’t it, because it would imply that you are not in control?
AVS: It’s also troubling that our focus today is on this one shelling. Right now, as we speak, they are shelling Stepanakert.
KK: I understand that. I just want to—
AVS: When what is happening there is the ceasefire announced and brokered by—they are not keeping the ceasefire.
KK: I just want to get one thing across: are the self-defence forces under your control?
AVS: My control?
KK: Are the Nogorno-Karabakh forces—are they defying Armenia? Because if they are shelling without your knowledge, aren’t they defying you?
AVS: First of all, I am not involved at all there. Absolutely not. They are the self-defence forces and the army of an independent republic, and those people have voted. In fact, they have this year had elections, quite democratic compared with some of our neighbours, and they have a democratically elected parliament and a president. They have their own army and they run it. It’s a different story that there are volunteers from Armenia. There are a lot of them there and you cannot stop them because, well, they are the same nation. If Erdogan is saying that the Turks have “ethnic” connections with Azerbaijan, well this is more than a “connection”—these are Armenians. And it’s not only Armenians from Armenia. These are Armenians from all over the word. And I know as the president of a republic, but also a nation, that there are queues of thousands of Armenians—be that in Russia, in California, in New York, in Argentina—that want to fly in fight as volunteers because for them this war is a reminder of the genocide that happened 105 years ago. The Turkish involvement and the rhetoric, the aggressiveness, the usage of its resources—starting from aeroplanes, drones, military equipment, military advisers, officers, even Islamic terrorists. Turkey has brought them all in—all remind Armenians of the events that happened 105 years ago.
KK: As the president of a nation that became dispersed and was sought to be liquidated by Turkey a century ago, how do you suppose the world ought to look at this spectacle of Turkey coordinating, as prime minister Pashinyan put it to me, the war against Armenia?
AVS: You can have different perspectives on how to look at an issue. Let me give you a couple of different perspectives. For Azerbaijan, this is a war in which they want to exercise ethnic cleansing. They want to show that this is about their piece of land, to prove that even under the Soviet Union they had rule over this region for 65 years. They want to “free” Nagorno-Karabakh from the Armenians living here. And that purge is ethnic cleansing. That’s the war that Azerbaijan wants to run.
For Azerbaijan, this is a war in which they want to exercise ethnic cleansing
What is there in it for Turkey? One is to teach a lesson to Azerbaijan: you guys cannot [defeat Armenia]. See how we can help you to do it. You are our brothers—our ethnic brothers—but you cannot do it. You need us: you will need us today, you will need us tomorrowand you will need us forever. Second: to teach a lesson to Armenians: if you are hoping or expecting or thinking that we are going to recognise the genocide, forget about it. Because we are here and we will continue what we started a hundred years ago and make another [genocide]. To the international community—to be honest, they don’t care about the international community and its opinions. They don’t care that countries like Russia, Germany, France—and even the Senate of the United States—have recognised the Armenian genocide. Turkey is bluntly refusing to acknowledge that.
What is there in this for Armenians the world over? It’s a reminder of the genocide—and Armenians would never allow it to happen again. What is there for the people of Armenia in Armenia? Karabakh was always a part of Armenia. We didn’t recognise Nogorno-Karabakh for a simple reason. Because the approaches of Armenians and Azeris are always different. We could have easily recognised Nogorno-Karabakh in 1994. Even the Soviet Armenian parliament had recognised it, but we stopped it. In 1994, after the first war, which the Armenians won, we were free to recognise it, and there’s no way either Turkey or Azerbaijan could have objected. But because the Minsk process kickstarted the peace negotiations, the Armenian side decided not to recognise it unilaterally—thus giving a chance to negotiations for a lasting solution to the problem. Recognition would have complicated that.
That’s been the Armenian approach. But if the pressure keeps rising in Nogorno-Karabakh and the prospect of negotiations dies, then of course Armenia will have no choice but to recognise Nogorno-Karabakh. Let me give you an example of what we face. The second biggest city near Stepanakert is Shushi. There was in that city always a large Armenian community and a small Azeri community. There were Armenian churches and one mosque. After the first war, the Armenians restored the big cathedral, Christ the Saviour. Three hundred metres from the cathedral is a mosque. And the mosque was also restored by the Armenians in Nogorno-Karabakh. What’s one of the first things the Azeris hit in Shushi?  It was the church. The Armenian approach is restoring a mosque. The Azeri approach is destroying a church—a church in which children and elderly people were taking refuge. These are two very different approaches.
KK: You say the Turks don’t care about the international community. We often hear the phrase “never again”. Given the history of the Armenian people, should the international community care about Turkey?
AVS: There are two answers. One answer is based on our history—our genocide. For the international community, allowing the Turks to do it again, in the 21st century, after a hundred years—in the middle of which you had the Holocaust and Rwanda and so much bloodshed—says these hundred years were wasted and we learnt no lesson. And so, we are going to allow the same guy to do the same thing again and again and again. That’s one dimension.
I am disappointed that there is not enough pressure from the European Union or America
The second dimension is Turkey’s interest is also to occupy Azerbaijan by staying there with slogans of brotherhood and so on. The moment they are there—and regardless of whether the conflict here is over or not—they will stay. They will use preposterous excuses—ethnic brotherhood, PKK fighters, protecting oil and gas—to stay. But they will stay there exerting enormous influence over Azerbaijan. They will define the future of Azerbaijan. And they will control the energy sources from the Caspian to Europe. Once they are in Azerbaijan, they are not recipients—they are the ones who control the pipelines. All those on the Caspian, the central Asian republicans, and extending all the way to Europe will become hostages once Turkey assumes real control of energy sources from the Caspian.
KK: Turkey hasn’t been demure in its support for Azerbaijan. It has said we are “two states, one nation”. Russia, on the other hand, has been somewhat coy in throwing its support behind you—despite Armenia being a member of the Collective Security Treaty Organisation. Are you disappointed by Moscow’s response?
Russia will stand with Armenia if there is an attack on the Republic of Armenia
AVS: I am disappointed on many counts. I am disappointed that NATO is allowing their member state to become involved in a third-party conflict with which Turkey has nothing to do. A NATO member is using the most advanced NATO-grade weapons—F-16s, drones—and soldiers without a mandate. I raised these issues with the head of NATO. I am also disappointed that there is not enough pressure from the European Union. I am disappointed there isn’t much pressure from America, but I can understand. The timing was well chosen: America is busy with the presidential elections. I’m also disappointed particularly that Israel continues supplying Azerbaijan with weapons. I am disappointed because I have a lot of Jewish friends and I am close to Jewish communities. I travelled to Israel to mark the 75th anniversary of the Holocaust. I know that the majority of Israelis—like Jewish people everywhere—want the Armenian genocide recognised. But the current government refuses to do that. In fact, what the government is doing is selling what they call “defensive” weapons to a country that is engaged in an offensive against the Armenian people. They should have stopped supplying when the war began. They did not. I am not alone in my disappointment. My Jewish friends—from Israel to New York to Moscow—are profoundly unhappy with this.
Now, coming to Russia—Russia has conveyed that if there is an attack on the Republic of Armenia, they will honour all of their agreements, bilateral and multilateral. They will stand with Armenia if there is an attack on the Republic of Armenia.
KK: And you are satisfied with that assurance—
AVS: That’s what the Russian side has said. Now the Russian Federation also has good relations with Azerbaijan. That’s no secret. It maintains good relations with both the Republic of Armenia and Azerbaijan. That means Russia is uniquely suited to be an honest mediator. Turkey cannot play that part. Turkey has taken a side openly. I don’t buy their nonsense about “two states, one nation”, of course. By that logic, Turkey can claim other central Asian republics. Russia’s good relationship with Azerbaijan means it can be a broker of a ceasefire. Both sides would trust Russia.
Excluding Turkey is the key to peace
I would like to see more pressure from all of our friends, including Russia, on Azerbaijan. But I would like to see much more pressure from everybody on Turkey. Turkey is the key negative factor in this conflict. The moment you take Turkey out, I assure you the war will stop in a day or two. Turkey remaining will make matters worse by sucking others in. It will be disastrous. We will end up with a huge conflict in the Caucasus that could be much worse even than Syria. Excluding Turkey is the key to peace. All international pressure—including from the UK government, from prime minister Boris Johnson—has to be directed at Turkey with the message that it has to get out of this conflict.
KK: Prime Minister Pashinyan described the conflict to me as an “existential threat” to Armenia given Turkey’s involvement. I spoke to him a day after the outbreak of hostilities last month. Many have died in the intervening weeks. Do you fear the Republic of Armenia is now in peril?
AVS: The war has intensified. It has grown in scale. The number of lives lost is now in the thousands.
KK: Thousands on the Armenian side?
This is a small but proud nation that has seen Genghis Khan and the great Timur come and go
ASK: On both sides. The Azeri side don’t announce lives lost. On the Armenian side, every day on television the names of the departed—both in Nogorno-Karabakh and of Armenian volunteers—are announced. They are announced the moment they are identified. Hundreds of names have already been officially announced. The problem is the ceasefire was not honoured by Azerbaijan and there are a lot of bodies lying on the battlefield. Then there is the aggressive rhetoric of Turkey, growing every day. If there is an event or an announcement from the Armenian side, the first to react is not Baku. It is Ankara. They have just identified themselves with this conflict. Their fight is with a small republic of 150,000 people in a beautiful country where you will find remnants of Armenian kingdoms starting from the first century BC up to the churches from fourth and fifth centuries when there were no “ethnic brothers” of Turkey—neither them or their “ethnic brothers”—in that area at all. This is a small but proud nation that has seen Genghis Khan and the great Timur come and go. But when you look this huge empire—Turkey—fighting this small republic, what you are seeing is a people fighting for their lives, for their history, for their heritage, for their children, their grandchildren, their religion. They are also, in a broader sense, fighting for the security of Russia, Iran, and even Azerbaijan. They are also, indirectly, fighting for the energy security of Europe. If Turkey and its mujahideen stay here, they will be a threat to the Caucasus and beyond. This small nation, fighting for its survival, is also putting up a line of defence for others.
KK: President Macron of France spoke recently in terms that favoured Armenia’s position. Britain, however, has limited itself to a somewhat bland joint statement with Canada. You were one of the longest serving ambassadors to Britain of any country. You have closely studied Britain as a diplomat, academic, and politician. And I know you maintain a deep and affectionate interest in Britain. How do you explain the indifference here to what’s happening there?
If Turkey and its mujahideen stay here, they will be a threat to the Caucasus and beyond
AVS: For us, this is an issue of national survival. And since Armenians are everywhere in the world—from Singapore to Argentina and Brazil, and of course America, Europe, and in Manchester—I ask all Armenians and friends of Armenia and friends of mine to pay attention. Britain, being out of the European Union, controls its own destiny now. If Britain has decided to be out of the EU, and that referendum is honoured by the current government, I ask it to think about those people whose democratic choice in a referendum to secede from Azerbaijan brought them war and death and displacement. For the UK, becoming independent from the European Union and working hard for its economic recovery and political presence, this is the appropriate time to raise its voice as an independent state parallel to the EU and stand up for the human rights of the people who have chosen to make their own destiny. What is happening in Nogorno-Karabakh may seem distant, but it is not. The moment Turkey takes over this region, God help us all.