Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն շարունակում է հրետակոծել Մարտակերտն ու հարակից գյուղերը
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի ընթացքում այսօր էլ Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են հրետակոծել Մարտակերտ քաղաքն ու հարակից գյուղերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է մեր գործընկեր Լուսինե Զաքարյանը:
«Այսօր վաղ առավոտյան, ժամը 07:30-ի սահմաններում հակառակորդի կողմից կրկին հրետակոծվել են Մարտակերտ քաղաքի մոտակա գյուղերը, ոչ ինտենսիվ՝ նաև քաղաքը: Հրետակոծության հետևանքով վնասվել են բնակարաններ և հասարակական նշանակության շինություններ: Մարտակերտի քաղաքային համայնքի ղեկավար Միշա Գյուրջյանի խոսքով՝ քաղաքում վնասի չափը մեծ է և ամենօրյա աշխատանքներ են տարվում այն ճշտելու համար: Ժամը 14:40-ի դրությամբ՝ դեռևս, ոչ ինտենսիվ ձևով հրետակոծվում է Մարտակերտը»,- ասել է Զաքարյանը:
Լրագրողի խոսքով՝ քաղաքում գործում է կոմունիկացիոն համակարգը, կա էլեկտրական հոսանք, ջուր, սակայն դեռ չկա բնական գազը, որն, անվտանգության նկատառումներով, կտրվել էր պատերազմի հենց առաջին օրը:
«Բնակչության հետ ամեն ինչ նորմալ է, ոչ մի խուճապ կամ ընկճվածություն չկա, ապաստարաններում են: Բոլորը մտածում են միայն հաղթանակի մասին»,- նշել է Լուսինե Զաքարյանը:

ВС Азербайджана продолжают обстреливать Мартакерт и близлежащие села
Сегодня азербайджанские вооруженные силы продолжают обстреливать город Мартакерт и близлежащие села. Об этом в беседе с ''Арменпресс'' сообщила наша коллега Лусине Закарян.
“Ранним утром, около 07:30, противник вновь начал обстрел сел, находящихся близ города Мартакерта. В результате обстрела пострадали квартиры и строения общественного значения. По словам главы Мартакертской городской общины Миши Гюрджяна,  городу нанесен большой ущерб, работы по его устранению ведутся ежедневно. По состоянию на 14:40 Мартакерт все еще под неинтенсивным огнем”, - представила Лусине Закарян.
Она сообщила, что в городе есть связь, есть электричество, вода, но до сих пор нет природного газа, который был отключен в первый же день войны из соображений безопасности.
“С населением все нормально, паники и депрессии нет, люди скрываются в убежищах. Все думают только о победе”, - сказала Лусине Закарян.