Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն շարունակում է հրետակոծել Մարտակերտն ու հարակից գյուղերը
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի ընթացքում այսօր էլ Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են հրետակոծել Մարտակերտ քաղաքն ու հարակից գյուղերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է մեր գործընկեր Լուսինե Զաքարյանը:
«Այսօր վաղ առավոտյան, ժամը 07:30-ի սահմաններում հակառակորդի կողմից կրկին հրետակոծվել են Մարտակերտ քաղաքի մոտակա գյուղերը, ոչ ինտենսիվ՝ նաև քաղաքը: Հրետակոծության հետևանքով վնասվել են բնակարաններ և հասարակական նշանակության շինություններ: Մարտակերտի քաղաքային համայնքի ղեկավար Միշա Գյուրջյանի խոսքով՝ քաղաքում վնասի չափը մեծ է և ամենօրյա աշխատանքներ են տարվում այն ճշտելու համար: Ժամը 14:40-ի դրությամբ՝ դեռևս, ոչ ինտենսիվ ձևով հրետակոծվում է Մարտակերտը»,- ասել է Զաքարյանը:
Լրագրողի խոսքով՝ քաղաքում գործում է կոմունիկացիոն համակարգը, կա էլեկտրական հոսանք, ջուր, սակայն դեռ չկա բնական գազը, որն, անվտանգության նկատառումներով, կտրվել էր պատերազմի հենց առաջին օրը:
«Բնակչության հետ ամեն ինչ նորմալ է, ոչ մի խուճապ կամ ընկճվածություն չկա, ապաստարաններում են: Բոլորը մտածում են միայն հաղթանակի մասին»,- նշել է Լուսինե Զաքարյանը:

The Azerbaijani armed forces continue shelling Artsakh’s Martakert town and nearby villages despite the new agreement on a humanitarian ceasefire, reporter Lusine Zakaryan told Armenpress.
''Today, early morning, at around 07:30, the adversary again shelled the nearby villages of Martakert town, as well as the town but with less intensity. Apartments and public buildings were damaged from the Azerbaijani shelling. Martakert community leader Misha Gyurjyan said the amount of damage caused to the town is big and daily works are being done to outline it. As of 14:40, Martakert is being shelled with less intensity'', she said.
She informed that the power, water supply still operate in the town, however, the natural gas supply is not operating for security purposes.
“Everything is normal with the population, there is no panic, they are in shelters. Everyone thinks only about the victory”, she added.