ՀՀ կառավարությունն արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման վրա
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իր 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ի թիվ 1708-Ն որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքն ուժի մեջ կլինի 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից, տեղեկացնում է Կառավարության կայքը:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման սահմանափակումն իրենից ենթադրում է նախևառաջ անվտանգային բաղադրիչ՝ հաշվի առնելով քանիցս հաստատված փաստերը, ըստ որոնց, Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում է Ադրբեջանի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական և ահաբեկչական գործողություններին:
Թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման արգելքով դադարեցվում է հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսական սնուցումը, միաժամանակ կանխարգելվում է նաև թշնամական տրամադրված երկրից վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման միջոցով հնարավոր վտանգների ներթափանցումը Հայաստան»,– ասվում է Կառավարության կայքում զետեղված հաղորդագրությունում:

The Armenian Government has Put a Temporary Embargo on Imports of Goods Having Turkish Origin
In accordance with the Decision N 1708-N dated October 20, 2020 of the Government of the Armenia all the imports in to Armenia of any consumption goods of Turkish origin will be banned effective December 31 2020.
The decision is, above all, prompted by serious security concerns associated with product safety, taking into account the open and evident promotion and support by Turkey of Azeri aggression against Republic of Artsakh. Thus, this decision will address product safety threats relating to Turkish goods, while, in the meantime, put an end to the financial proceeds and fiscal revenues of a country with clear hostile attitude.