Հայաստանը պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը. վարչապետի մամուլի քարտուղար
Հայաստանը պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը:
«ՀՀ վարչապետն իր այսօրվա ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ էլ պատրաստ է եղել ԼՂ հարցի փոխզիջումային լուծման և այսօր էլ պատրաստ է: Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպել Մոսկվայում: Հայաստանը պատրաստ է եղել և պատրաստ է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորման և բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախահ երկրների և մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքեր։
Ադրբեջանը հարցի լուծման հիմնական գործոնը համարում է ռազմական ուժը և շարունակաբար խախտում է հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները:
Ըստ այդմ, հայ ժողովուրդը պետք է կոնսոլիդացնի իր պաշտպանական ներուժը՝ դիվանագիտական ճակատում իր ասելիքը պաշտպանելու հնարավորություն ունենալու համար։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ այս փուլում Լեռնային Ղարաբաղի հարցը դիվանագիտական լուծում չունի հենց Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի հետևանքով։
Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս, այդ թվում՝ վերջին օրերին ընդգծել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է փոխզիջման հիման վրա բանակցային գործընթացին, բայց պրակտիկան ցույց է տվել, որ այս տրամաբանությունն անընդունելի է Ադրբեջանի համար։
Հիշեցնեմ նաև վարչապետի հայտնի թեզը, ըստ որի՝ ԼՂ հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար։ Նմանատիպ որևէ հայտարարություն, այդ թվում՝ փոխզիջման վերաբերյալ, Ալիևի կողմից չի հնչել», - նշել է Մանե Գևորգյանը:

На данном этапе проблема Нагорного Карабаха не имеет дипломатического решения из-за деструктивного стиля работы Азербайджана: Мане Геворкян
Армения была и сейчас готова к мирному урегулированию карабахского конфликта, написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян, передает Aysor.am.
''Премьер-министр Армении в своем сегодняшнем выступлении подчеркнул, что Армения всегда была готова к компромиссному решению карабахского вопроса, готова и сейчас. Премьер-министр выразил готовность также встретиться с президентом Азербайджана в Москве. Армения была готова и сейчас готова к мирному урегулированию вопроса Нагорного Карабаха и высоко оценивает посреднические усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в частности Российской Федерации.
Азербайджан считает основным фактором решения вопроса военную силу и последовательно нарушает договоренности о прекращении огня.
Следовательно, армянский народ должен консолидировать свой оборонительный потенциал, чтобы иметь возможность защитить на дипломатическом фронте свой голос.
Мы еще раз подчеркиваем, что на данном этапе проблема Нагорного Карабаха не имеет дипломатического решения именно из-за деструктивного стиля работы Азербайджана.
Никол Пашинян неоднократно подчеркивал, в том числе в последние дни, что армянская сторона готова к переговорному процессу, основанному на компромиссе, но практика показала, что эта логика неприемлема для Азербайджана.
Напомню также известный тезис премьер-министра, согласно которому решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народа Армении, народа Арцаха, народа Азербайджана. Со стороны Алиева не было подобных заявлений, в том числе о компромиссе'', - отметила Мане Геворкян.