Մնացականյան-Պոմպեո հանդիպմանը վերահաստատվել է կրակի անհապաղ դադարեցման պայմանավորվածությունների կատարումը
Հոկտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարը Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԱՄՆ Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին:
Քննարկման առանցքում էր Արցախում՝ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարար Մնացականյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին տեղեկացրեց Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից մարտական գործողությունների ընթացքում իրականացվող պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ:
Պետքարտուղար Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունը հայտնեց զոհերի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծեց նաև, որ ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ և վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության օջախ դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
Երկուստեք վերահաստատվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Armenian FM, U.S. Secretary of State Reaffirm Necessity to Observe Ceasefire
On October 23, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is on a working visit to the United States, met with US Secretary of State Mike Pompeo.
The main subject of the discussion was the situation in Artsakh resulting from the Azerbaijani large-scale aggression. Minister Mnatsakanyan informed the US Secretary of State about the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces during the hostilities, which are manifested by the deliberate targeting of the civilian population of Artsakh, humiliating treatment of civilians and prisoners of war, beheadings and murderings.
Secretary Pompeo expressed the condolences of the American side to the victims.
The Foreign Minister highlighted that the Azerbaijani aggression is accompanied by the direct involvement of Turkey, which is manifested in its immediate military-technical support and transferring of foreign terrorist fighters to the region. According to Minister Mnatsakanyan, Azerbaijan's decision to turn itself into Turkey’s zone of influence and a hotbed of international terrorism is a serious threat to regional security.
Minister Mnatsakanyan noted that the violation of the ceasefire agreements by Azerbaijan and the continuation of hostilities against the people of Artsakh once again demonstrate Azerbaijan's goal of resolving the issue by military means.
Both sides reiterated the need for the immediate implementation of the agreements on cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone, as well as the continuation of the peace process within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.