Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների հետ քննարկել է Արցախում տիրող իրավիճակը
Հոկտեմբերի 23-ին, աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում  օպերատիվ իրադրությանը: Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից՝ հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված համաձայնությունների տապալման առնչությամբ և ընդգծեց, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նկրտումները մարտահրավեր են ողջ տարածաշրջանի համար:
Կողմերը վերահաստատեցին ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի անհապաղ հաստատումը: Ընդգծվեց բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении и сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили оперативную обстановку в зоне карабахского конфликта
23 октября министр иностранных дел Зограб Мнацаканян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ: Игорем Поповым (Россия), Эндрю Шофером (США) и Стефаном Висконти (Франция), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Собеседники обсудили оперативную обстановку в зоне нагорно-карабахского конфликта. Министр Мнацаканян выразил глубокую обеспокоенность относительно саботирования Азербайджаном договоренности о прекращении огня, достигнутогй 10 и 17 октября, и подчеркнул, что стремление Азербайджана к военному решению конфликта является вызовом для всего региона.
Стороны подтвердили необходимость выполнения достигнутых договоренностей о прекращении огня и незамедлительного установления устойчивого перемирия, поддерживаемого верификационными механизмами. Была подчеркнута необходимость продолжения мирного процесса исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.