Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորները Արցախի ԱԳՆ ղեկավարին են հանձնել Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձևի նախագծի կրկնօրինակը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հոկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակության հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, իր խոսքում Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ֆրանսիական պատվիրակության անդամներին և երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանի կողմից զինված ագրեսիայի ենթարկվող Արցախի Հանրապետությանը ցուցաբերված համերաշխության համար։ Զինված հարձակումն իրականացվել է Թուրքիայի և նրա իսկ կողմից Մերձավոր Արևելքից հակամարտության գոտի տեղափոխված միջազգային ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ: Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջանքերը` ուղղված կրակի դադարեցմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության վերականգնմանը:
ԱԳՆ ղեկավարը շեշտել է, որ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված զինված ագրեսիան վերջին 30 տարիների ընթացքում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու ադրբեջանական կողմի երրորդ փորձն է: Սակայն ներկայիս իրավիճակը նախորդներից տարբերվում է թե՛ մասշտաբով, թե՛ ներգրավված զինատեսակներով: Արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան ուղեկցվում է նաև բազմաթիվ, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների կողմից արձանագրված պատերազմական հանցագործությունների դեպքերով:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով հանրապետության բնակչության շուրջ 60%-ը ստիպված է եղել լքել իր մշտական բնակության վայրերը, ոչնչացվել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների էական մասը, ինչի արդյունքում Արցախում ծանր հումանիտար իրավիճակ է ստեղծվել: Այս կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է մասնագիտացված միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու ամենաարդյունավետ միջոցն է, քանի որ տվյալ գործընթացը կգործարկի  ագրեսիան զսպելուն և Բաքվի իշխանություններին խաղաղություն պարտադրելուն ուղղված միջազգային քաղաքական և դիվանագիտական մեխանիզմները: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի պատրանքային պատկերացումները՝ այդ երկրին Արցախի ենթադրյալ պատկանելիության մասին՝ պաշտոնական Բաքուն փորձում է ուժի կիրառմամբ իր ինքնիշխանությունը տարածել Արցախի վրա: Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը Ադրբեջանի համար հստակ ազդանշան կդառնա առ այն, որ նա որևէ իրավունք չունի Արցախի նկատմամբ:
Ֆրանսիական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել արտաքին գործերի նախարարին՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի և դրա հետևանքների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրելու համար և ափսոսանք հայտնել զոհերի կապակցությամբ:
Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորները Արցախի ԱԳՆ ղեկավարին են հանձնել Ֆրանսիայի խորհրդարան ներկայացված Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձևի նախագծի կրկնօրինակը, որին արդեն միացել են Ֆրանսիայի խորհրդարանի ավելի քան 50 անդամներ:

Глава МИД Арцаха встретился с делегацией депутатов французского парламента
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян 26 октября встретился c делегацией депутатов французского парламента.
Как сообщили в пресс-службе МИД Арцаха, в своем слове глава МИД Арцаха приветствовал членов французской делегации и выразил признательность за проявленную солидарность с Республикой Арцах, подвергшейся вооруженной агрессии со стороны Азербайджана. Вооруженное нападение было осуществлено при непосредственном участии Турции и переброшенных ею в зону конфликта международных террористов из Ближнего Востока. Масис Маилян также высоко оценил усилия президента Французской Республики Эммануэля Макрона, направленные на прекращение огня и восстановление мира и стабильности в регионе.
Глава МИД подчеркнул, что развязанная 27 сентября вооруженная агрессия является третьей по счету за последние 30 лет попыткой азербайджанской стороны подавить право народа Арцаха на самоопределение с помощью силы. Однако нынешняя ситуация отличается от предыдущих как масштабами, так и видами задействованных вооружений. По словам министра иностранных дел, вооруженная агрессия Азербайджана также сопровождается многочисленными, зарегистрированными, в том числе, международными организациями, случаями военных преступлений.
Масис Маилян отметил, что в результате военной агрессии около 60% населения республики было вынуждено покинуть места своего постоянного проживания, разрушена существенная часть гражданской инфраструктуры, из-за чего в Арцахе сложилась сложная гуманитарная ситуация. В этой связи министр иностранных дел подчеркнул необходимость вовлечения международных специализированных гуманитарных организаций для преодоления кризиса.
Масис Маилян отметил, что международное признание независимости Республики Арцах является самым эффективным способом остановить азербайджанскую агрессию, так как этот процесс задействует международные политико-дипломатические механизмы по сдерживанию агрессии и принуждению бакинских властей к миру. Учитывая иллюзорное представление Азербайджана о якобы принадлежности Арцаха этой стране, официальный Баку пытается распространить свой суверенитет на Арцах с использованием силовых методов. В этом контексте глава МИД подчеркнул, что международное признание независимости Республики Арцах станет четким сигналом для Азербайджана, что он не имеет никаких прав по отношению к Арцаху.
Члены французской делегации поблагодарили министра иностранных дел за предоставление подробной информации о развязанной Азербайджаном агрессии и ее последствиях, а также выразили сожаление по поводу жертв.
Депутаты французского парламента передали главе МИД Арцаха копию проекта резолюции о признании Республики Арцах, представленной в парламент Франции, к которой уже присоединились более 50 членов французского парламента.