ՀՀ ՄԻՊ-ը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի կազմում են եղել գործող և նախկին պատգամավորներ, լրագրողներ։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակիչների և ռազմական նշանակություն չունեցող ենթակառուցվածքների դեմ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 39 սպանված և 120 վիրավոր:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անմարդկային վերաբերմունքը և հայատյացությունը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ներկայացնելով խոսքերը հավաստող կոնկրետ ապացույցներ։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների թիրախավորմանն Արցախում՝ ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը որակելով որպես հանցանք խոսքի ազատության դեմ և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ` Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու, տեղում ադրբեջանական զինված ուժերի ավերվածություններն ու վայրագություններն արձանագրելու համար

Armenian Ombudsman Urged The French Parliamentary Delegation To Personally Visit Artsakh
Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan met on October 27 with the French parliamentary delegation consisting of current and former lawmakers, as well as journalists, Armenpress reports.
Ombudsman Tatoyan introduced the French parliamentarians on the actions being carried out by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia which are directed against civilians and non-military infrastructure. He stated that 2 civilians were killed and 2 wounded in Armenia, as well as several homes were damaged from the Azerbaijani actions. According to the data provided by the Office of the Ombudsman of Artsakh (Nagorno Karabakh), a total of 39 civilians were killed and 120 wounded from the Azerbaijani attacks.
“Targeting civilian population, applying banned weapons against them, involving mercenary-terrorists, the inhuman treatment of the Azerbaijani armed forces against the Armenian prisoners of war and Armenophobia show that there is a task to carry out ethnic cleansing in Artsakh with terrorist methods”, Arman Tatoyan said, presenting evidence proving its words.
He also touched upon the Azerbaijani targeting of journalists in Artsakh, calling this a crime against freedom of speech and a gross violation of international law.
The Armenian Ombudsman urged the French parliamentary delegation to personally visit Artsakh to meet with the Ombudsman and the civilian population, to record the destructions and atrocities carried out by the Azerbaijani armed forces.