Ջո Բայդենը կոչ է արել Թրամփին ուղիղ բանակցություններ սկսել Փաշինյանի և Ալիևի հետ
ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը պետության ներկայիս ղեկավար և իր մրցակից Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել ուղիղ բանակցություններ սկսել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կարգավորելու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեկ ամիս տևած մարտական գործողություններից հետո վաղուց ժամանակն է, որ նախագահ Թրամփը ուղիղ դիմի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներին՝ անհապաղ դեէսկալացիայի հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը կանգնեցնելու համար»,-ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ։
Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահը պետք է «անձամբ խառնվի, որպեսզի կանգնեցնի այս պատերազմը»։ Բայդենը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգների վարչակազմը պետք է «Թուրքիային և Ռուսաստանի կոչ անի դադարեցնել բորբոքել հակամարտությունը՝ մատակարարելով զենքեր Թուրքիայի դեպքում`նաև վարձկաններ»։
«Միացյալ Նահանգները մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին պետք է գլխավորեն ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ դիվանագիտական ջանքերը և պնդեն համաշխարհային մարդասիրական օգնության հարցում, որպեսզի վերջ դնեն տառապանքներին»,-ընդգծել է Բայդենը։

Joe Biden Calls on Trump to Negotiate Directly with the Leaders of Armenia and Azerbaijan to Resolve the Situation in Nagorno Karabakh
Bastiaan Slabbers/NurPhoto via Getty Images
US presidential candidate Joe Biden called on Donald Trump to negotiate directly with the leaders of Armenia and Azerbaijan to resolve the situation in Nagorno Karabakh, RIA Novosti reports.
"After a month of hostilities, it is long past time for President Trump to appeal directly to the leaders of Armenia, Azerbaijan and Turkey in order to achieve an immediate de-escalation and stop the advance of Azerbaijani troops in Nagorno-Karabakh," Biden said in a statement.
He believes that the US president needs to "personally intervene to stop this war." According to him, the United States administration should "urge Turkey and Russia to stop fueling the conflict by supplying weapons and, in Turkey's case, mercenaries."
“The United States should be leading a diplomatic effort to end the fighting, together with our European partners, and push for international humanitarian assistance to end the suffering; under my administration that is exactly what we will do,” he concluded.