Ջո Բայդենը կոչ է արել Թրամփին ուղիղ բանակցություններ սկսել Փաշինյանի և Ալիևի հետ
ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը պետության ներկայիս ղեկավար և իր մրցակից Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել ուղիղ բանակցություններ սկսել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կարգավորելու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեկ ամիս տևած մարտական գործողություններից հետո վաղուց ժամանակն է, որ նախագահ Թրամփը ուղիղ դիմի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներին՝ անհապաղ դեէսկալացիայի հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը կանգնեցնելու համար»,-ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ։
Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահը պետք է «անձամբ խառնվի, որպեսզի կանգնեցնի այս պատերազմը»։ Բայդենը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգների վարչակազմը պետք է «Թուրքիային և Ռուսաստանի կոչ անի դադարեցնել բորբոքել հակամարտությունը՝ մատակարարելով զենքեր Թուրքիայի դեպքում`նաև վարձկաններ»։
«Միացյալ Նահանգները մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին պետք է գլխավորեն ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ դիվանագիտական ջանքերը և պնդեն համաշխարհային մարդասիրական օգնության հարցում, որպեսզի վերջ դնեն տառապանքներին»,-ընդգծել է Բայդենը։

Байден призвал Трампа провести прямые переговоры с Алиевым и Пашиняном
Кандидат в президенты США Джо Байден призвал действующего главу государства и своего соперника Дональда Трампа к прямым переговорам с лидерами Армении и Азербайджана для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе, передает РИА Новости
"После месяца боевых действий президенту Трампу давно пора напрямую обратиться к лидерам Армении, Азербайджана и Турции, чтобы добиться немедленной деэскалации и остановить продвижение азербайджанских войск в Нагорном Карабахе", - говорится в заявлении Байдена.
Он считает, что президенту США нужно "лично вмешаться, чтобы остановить эту войну". По его словам, администрация Соединенных Штатов должна "призвать Турцию и Россию прекратить разжигание конфликта поставками оружия и, в случае Турции, наемников".
"Соединенные Штаты должны возглавить дипломатические усилия по прекращению боевых действий вместе с нашими европейскими партнерами и настаивать на международной гуманитарной помощи, чтобы положить конец страданиям", - подчеркнул Байден. Он отметил, что в случае его избрания США "именно этим и займутся".