Ղարաբաղյան հակամարտության ռիսկերն անվերահսկելի են դառնում. ԿԽՄԿ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Ժնևում Եվրասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Մարտին Շյուպը հանդես է եկել հայտարարությամբ, փոխանցում է aysor.am-ը:
«Հազարավոր քաղաքացիական անձանց հետ ԿԽՄԿ-ն այսօր ևս ականատես է եղել առաջնագծի երկու կողմում ծանր գնդակոծությունների, որոնք հանգեցրել են մահերի, ավերածությունների, վիրավորումների և  ծանրագույն վշտի։ Այս ամենն անընդունելի է։ Դժբախտաբար, գնդակոծության հետևանքով այսօր զոհվել է նաև մեր կամավորներից մեկը Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունից, ով երկու երեխաների հայր էր։ Եվս երկու կամավոր վիրավորվել է։ ԿԽՄԿ-ն իր ցավակցությունն է հայտնում զոհված կամավորի ընտանիքին և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությանը։
Վերջին զարգացումները ցույց են տալիս, որ Ղարաբաղյան հակամարտության ռիսկերն անվերահսկելի են դառնում, իսկ դրանց հետևանքներից առաջին հերթին տուժում է տարածաշրջանի քաղաքացիական բնակչությունը։ Քաղաքացիական անձանց շրջանում կորուստները ժամ առ ժամ են աճում, կյանքը խեղող վիրավորումներ ստացողների թիվը՝ ևս։ Բացի այդ, զգալի վնաս է պատճառվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ հիվանդանոցներին։
Սեպտեմբերի վերջին՝ հակամարտության սրացման սկզբից, ԿԽՄԿ-ն հորդորել է կողմերին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ պաշտպանելու քաղաքացիական անձանց և ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ հիվանդանոցները, դպրոցները, շուկաները և մշակութային օբյեկտները։ Այս ամենը սոսկ բարի կամքի դրսևորումներ չեն․սրանք կոնկրետ պարտավորություններ են՝ ստանձնված միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո։
ԿԽՄԿ-ն գաղտնապահ երկխոսության ձևաչափով մշտապես կապ է պահպանում կողմերի հետ՝ հիշեցնելու նրանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո իրենց կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ։ Այն սարսափելի տեսարանները, որոնց անընդհատ ականատես ենք լինում, պարզապես չպետք է շարունակվեն», - ասված է հայտարարության մեջ։

The Nagorno-Karabakh Conflict Risks Spiraling out of Control: ICRC
A statement from Martin Schüepp, International Committee of the Red Cross (ICRC) Eurasia Regional Director, in Geneva:
“Alongside thousands of civilians, the ICRC witnessed intense shelling in urban areas on both sides of the front line today, leading to death, destruction, injuries and desolation. This is unacceptable. Tragically, a volunteer from the Azerbaijan Red Crescent Society, a father of two, was killed in the shelling. Two other volunteers were injured. The ICRC offers its most heartfelt condolences to the family of the volunteer and to the Azerbaijan Red Crescent Society.
“These latest exchanges signal that the Nagorno-Karabakh conflict risks spiraling out of control. It is civilians across the region who are suffering the consequences. Civilian lives are being lost at an alarming rate and people are also suffering life-changing injuries. Significant damage has also been inflicted on civilian infrastructure, including medical facilities.
“Since the onset of the escalation at the end of September, the ICRC has urged the sides to take all feasible measures to protect and spare civilians and civilian infrastructure like hospitals, schools, markets and cultural property. These are not voluntary gestures. These are obligations under international humanitarian law.
“The ICRC is in contact with the sides in bilateral, confidential dialogue to remind them of their obligations under international humanitarian law. The appalling scenes that we are seeing cannot continue.”