Արցախի փաստացի անկախության ճանաչումը համաշխարհային հանրության համար հասունացած միջոց է` իրականացնելու մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխելու պարտավորությունները․ Արցախի ԱԳՆ
«Խստագույնս և վճռականորեն դատապարտում ենք 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիայի ընթացքում միջազգային իրավունքով արգելված՝ պատերազմի վարման մեթոդների և միջոցների շարունակական կիրառումը Ադրբեջանի կողմից: Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը կասետային արկերից բացի սկսել են նաև ֆոսֆոր պարունակող հրկիզող զինամթերք օգտագործել Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի մերձակայքում գտնվող անտառապատ տեղանքներում, որտեղ հարակից գյուղերի խաղաղ բնակչության մի մասը ժամանակավորապես պատսպարվում է ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի գործողություններից:
Պաշտոնական Բաքուն, հակառակ իր հայտարարություններին, թե իբր Ադրբեջանի զինված ուժերի թիրախը միայն ռազմական օբյեկտներն են, իրականում դիմում է Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ահաբեկման մարտավարությանը: Նախևառաջ՝ այս համատեքստում անհրաժեշտ է դիտարկել Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարի պահպանման հետևողական մերժումը, քանի որ ռազմական գործողությունները չդադարեցնելը Բաքվի իշխանություններին թույլ է տալիս շարունակել Արցախի խաղաղ բնակչության ահաբեկումը: Հենց այդ նպատակներով է, որ ադրբեջանական կողմը դիմում է արգելված զենքի օգտագործմանը, խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական օբյեկտների, այդ թվում՝ բժշկական հաստատությունների վրա կանխամտածված հարձակումների իրագործմանը՝ իր առջև որպես հիմնական խնդիր դնելով Արցախի ողջ բնակչության բնաջնջումն ու բռնի տեղահանումը:
Նման պայմաններում, որպես ամբողջ ժողովրդի կոլեկտիվ և անհատական ​​իրավունքների զանգվածային ոտնահարումները կանխելու և նրան ֆիզիկական ոչնչացումից պաշտպանելու արդյունավետ միջոց՝ միջազգային հանրությունը ձևավորել է այդ ժողովուրդների՝ հանուն փրկության անջատվելու և որպես անկախ պետություն միջազգային հարաբերությունների մեջ մտնելու իրավունքը ճանաչելու պրակտիկա:
30 տարի առաջ Արցախի ժողովուրդն ընտրել է անկախության ուղին՝ որպես հայ բնակչության բնաջնջման Ադրբեջանի նպատակաուղղված քաղաքականությունից պաշտպանվելու միջոց: Համոզված ենք, որ Բաքվի իշխանությունների կողմից իրենց հանցավոր ծրագիրն ավարտին հասցնելու շարունակական փորձերի պայմաններում Արցախի Հանրապետության փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումը համաշխարհային հանրության արդիական և հասունացած միջոց է` իրականացնելու մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխելու համընդհանուր ընդունված պարտավորությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh on the use by Azerbaijan of Phosphorus Munitions
We strongly and resolutely condemn the continued employment by Azerbaijan of prohibited means and methods of warfare under international law in the course of armed aggression waged against the Republic of Artsakh on 27 September 2020. In particular, the Azerbaijani armed forces, in addition to cluster munitions, began to use phosphorus-containing incendiary ammunition in wooded areas close to the settlements of the Republic of Artsakh, where part of the civilians from nearby villages have been temporarily sheltering from the actions of Azerbaijani subversive groups.
Contrary to its claims that the Azerbaijani armed forces as if are targeting only military objectives, official Baku is actually resorting to terror tactics against the civilian population of Artsakh. First of all, in this context, it is necessary to consider the consistent refusal of the Azerbaijani side to observe the humanitarian truce, since the continuation of hostilities allows the Baku authorities to further terrorize the civilian population of Artsakh. It is for this purposes that the Azerbaijani side resorts to the use of prohibited weapons, deliberate attacks on the civilian population and civilian objects, including medical units, setting itself the main task of exterminating and forcibly deporting the entire population of Artsakh.
In such cases, as an effective measure to prevent mass violations of the collective and individual rights of an entire people and protect them from physical destruction, the international community has developed a practice of recognizing the rights of these peoples to remedial secession and to enter international relations as an independent state.
30 years ago, the people of Artsakh chose the path of independence as a means of protection against Azerbaijan's deliberate policy of exterminating the Armenian population. We are convinced, that under the circumstances of the ongoing attempts of the Baku authorities to complete their criminal plan, international recognition of the de facto independence of the Republic of Artsakh is an urgent and mature measure of the international community to fulfil its generally accepted obligations to prevent crimes against humanity.