Վրաստանի խորհրդարան անցած 2 կուսակցություն հրաժարվել է մանդատներից
Վրացական «Լելոն հանուն Վրաստանի» ընդդիամդիր կուսակցությունը «Եվրոպական Վրաստան՝ շարժում հանուն ազատության» կուսակցության հետևից հրաժարվում է նոր խորհրդարանի կազմում ընդգրկվելուց, քանի որ կարծում է, որ շաբաթ կայացած ընտրությունները կեղծված են եղել: Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է կուսակցության ղեկավարներից մեկը, փոխանցում է ТАСС -ը:
«Այսօր «Լելո» քաղխորհուրդը խորհրդակցություն է անցկացրել և որոշում է կայացրել, որ կուսակցությունը չի պատրաստվում ընդգրկվել այդ նոր խորհրդարանում, քանի որ չենք պատրաստվում լեգիտիմացնել անօրինական ընտրված խորհրդարանը»,- ասել է վրաց գործիչը:
«Եվրոպական Վրաստան՝ շարժում հանուն ազատության» կուսակցությունը նոր գումարման խորհրդարանում աշխատելուց հրաժարվելու և խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլին մասնակցելու մասին նույնպես հայտնել է երկուշաբթի:
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են շաբաթ, որոնց արդյունքում 120 պատգամավոր է ընտրվել համամասնական համակարգով, 30-ը՝ մեծամասնական: Ընդհանուր քվեաթերթիկների հաշվարկից հետո իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը ստացել է 48,15 տոկոս ձայն: Ընդհանուր առմամբ, խորհրդարան են անցել 7 կուսակցություն և 2 քաղաքական դաշինք:
Առանձին ընտրատարածքներում ընտրություններ են նախատեսված նոյեմբերի 17-ին և 30-ին, փոխանցում է Tert.am-ը:

Вторая прошедшая в парламент Грузии оппозиционная партия отказалась от мандатов
Оппозиционная партия "Лело для Грузии" вслед за "Европейской Грузией - движением за свободу" отказывается от вхождения в новый парламент, так как считает, что прошедшие в субботу выборы были сфальсифицированы. Об этом в понедельник заявил один из лидеров партии Бадри Джапаридзе на брифинге, передает ТАСС.
"Сегодня политсовет "Лело" посовещался и принял решение, что партия не собирается входить в этот парламент, поскольку мы не собираемся легитимизировать нелегитимно избранный парламент", - сказал Джапаридзе.
Оппозиционная партия "Европейская Грузия - движение за свободу" заявила об отказе в работе парламента нового созыва и участии во втором туре парламентских выборов также в понедельник.
В Грузии в субботу состоялись парламентские выборы. Они проходили по смешанной системе: 120 депутатов избирались по пропорциональной системе, а 30 - по мажоритарной. В борьбе за 150 депутатских мест участвовали 48 партий и два политических блока. После подсчета бюллетеней со всех участков правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" набирает 48,15% голосов.
На втором месте блок "Единая оппозиция "Сила в единстве", в состав которой входит партия "Единое национальное движение" Михаила Саакашвили. Блок набирает 27,14% голосов. Партия "Лело" заняла четвертое место, получив 3,16% голосов. Из 30 одномандатных округов в 14 кандидаты от "Грузинской мечты" победили в первом туре, набрав более 50%. В 16 одномандатных округах будет проведен второй тур выборов.