Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերը փոխանակվել են 200 զոհվածների դիերով. ԿԽՄԿ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերը ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայությամբ փոխանակվել են զոհերի դիերով, ՌԻԱ Նովոստի-ին հայտնել է ԿԽՄԿ նախագահ Պեթեր Մաուրերը:
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ ռուս խաղաղապահների և ԿԽՄԿ ներկայությամբ կողմերը սկսեցին դուրս բերել դիերը և փոխանակվել դրանցով: Ըստ իմ վերջին տեղեկությունների` (կողմերը) արդեն 200 դի են փոխանակել: Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել»,- ասել է նա:
Մաուրերը նաև նշել է, որ ԿԽՄԿ-ի առաջնահերթությունները տարածաշրջանում տեղահանված բնակչությանն օգնելը, զոհերի դիերի որոնումը և գերիներին այցելելն է` հնարավոր բանակցություններին և փոխանակումներին նախապատրաստման համար:

Стороны конфликта в Карабахе обменялись телами двухсот погибших: МККК
Президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер заявил РИА Новости, что стороны карабахского конфликта уже обменялись телами 200 погибших.
По его словам, приоритетами деятельности организации в Нагорном Карабахе являются помощь переселенцам, извлечение тел убитых, а также посещение пленных для подготовки к возможным переговорам и обмену.
"Мы продолжим прилагать усилия", — сказал глава МККК. Также он поблагодарил российских миротворцев и назвал сотрудничество комитета с ними очень тесным.