Արցախի և Հայաստանի 10 քաղաքացի անհետ կորել է Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում. տեսանյութը վկայում է, որ նրանք Ադրբեջանում են. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգեր է ստացել առ այն, որ նոյեմբերի 11-ին ԱՀ ու ՀՀ 10 քաղաքացիներ անհայտ կորել են Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում, որից հետո տեսանյութ է հրապարակվել ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում՝ վկայելով ադրբեջանական կողմում նրանց գտնվելու հանգամանքը:
Պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում պարզվել է բոլոր բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց ինքնությունը, և նրանց տվյալներն ուղարկվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե ու պետական համապատասխան մարմիններ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է տվյալ անձանց բռնի անհետացման փաստը, ինչպես նաև հրապարակված տեսանյութով ապացուցված անմարդկային վերաբերմունքի հանգամանքը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայտնված հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հանդեպ դրսևորել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված վերաբերմունք, որը պետք է պատշաճ կերպով դատապարտվի ու կանխարգելվի միջազգային հանրության կողմից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է պետական ու միջազգային պատկան մարմինների հետ աշխատանքները՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ ընկած հայ անձանց իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման նպատակով:

На Шушинском участке автодороги Горис-Шуши пропали без вести 10 граждан Арцаха и Армении
В офис Защитника прав человека Республики Арцах поступило тревожное сообщение о том, что 11 ноября на Шушинском участке автодороги Горис-Шуши пропали без вести 10 граждан Арцаха и Армении, после чего в азербайджанских социальных сетях было размещено видео, свидетельствующее об их присутствии на азербайджанской стороне.
В результате работы омбудсмена по установлению фактов были выяснены личности всех похищенных гражданских лиц, и информация о них была отправлена в Международный комитет Красного Креста и соответствующие государственные органы.
Защитник прав человека решительно осуждает факт похищения этих лиц, а также факт бесчеловечного обращения, подтвержденный опубликованным видео. Азербайджанская сторона продолжает демонстрировать нечеловеческое отношение к армянским военнопленным и гражданским лицам, находящимся под ее контролем. Это должно быть должным образом осуждено и предотвращено международным сообществом.
Защитник прав человека Арцаха продолжит работу с соответствующими государственными и международными органами для защиты прав и возвращения армян под контроль карабахской стороны.